پیش بینی تحقق رشد ۸ درصدی برای اقتصاد کشور در سال گذشته

خانه » پیش بینی تحقق رشد ۸ درصدی برای اقتصاد کشور در سال گذشته

پیش بینی تحقق رشد ۸ درصدی برای اقتصاد کشور در سال گذشته

۱۳۸۸/۳/۱۱ ۱۵:۵۲:۱۶ ۱۱ خرداد ۱۳۸۸ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|
وزیر اقتصاد در گفت و گو با فارس خبر داد:
پیش بینی تحقق رشد ۸ درصدی برای اقتصاد کشور در سال گذشته
خبرگزاری فارس: وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: هنوز آمارهای بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی سال ۸۷ نهایی نشده، اما آمار بانک مرکزی عدد رشد اقتصادی سال گذشته را نزدیک به ۸ درصد پیش‌بینی کرده است.
سید شمس‌الدین حسینی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه آمار رشد ابتدا به صورت پیش‌بینی و مقدماتی اعلام می‌شود و پس از بررسی دقیق‌تر، آمار قطعی اعلام می‌شود، اظهار داشت: هنوز آمار بانک مرکزی را دریافت نکرده‌ایم اما رئیس کل بانک مرکزی عدد رشد اقتصادی سال ۸۷ را نزدیک به ۸ درصد پیش‌بینی کرده است.

*تقسیم اصناف به سه گروه برای اجرای مالیات بر ارزش افزوده

حسینی در خصوص اجرای مالیات بر ارزش افزوده برای اصناف نیز یادآور شد: مالیات بر ارزش افزوده قانون و لازم‌الاجرا است اما قانون نیازمند یک برنامه اجرایی است و در برنامه اجرایی باید انعطاف و واقع‌بینی لحاظ شود.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: در قانون مالیات بر ارزش افزوده پیش‌بینی شده است که ترتیب ثبت نام مؤدیان مالیاتی به شیوه‌ای که سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می‌کند، خواهد بود و بر همین اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده اجرا می‌شود.
وی تصریح کرد: سال گذشته بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزود دریافت کرده‌ایم که بعد از پرداخت عوارض متعلق به شهرداری‌ها،‌حدود ۳۰۰ میلیارد تومان به خزانه واریز شده است.
وی با بیان اینکه در قانون بودجه امسال واریز هزار و ۷۴۰ میلیارد تومان به خزانه از محل مالیات بر ارزش افزوده پیش‌بینی شده است گفت: این مساله به معنی دریافت ۴ هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده است.
حسینی اضافه کرد: سال گذشته جلسه‌ای با حضور اصناف و اتحادیه‌ها گذاشته شد و بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم اصناف به ۳ گروه تقسیم شده‌اند و به ترتیب برای این امر ثبت نام خواهند کرد.
وی در پاسخ به سؤالی درباره ایجاد شبهه توقف اخذ مالیات بر ارزش افزوده از اصناف مبنی بر حمایت از توزیع و عدم حمایت از تولید گفت: اصناف به ۳ حوزه تولیدی، خدماتی و توزیعی تقسیم می‌شوند و بین آنها تفاوتی وجود ندارد.