پیشنهاد مشترک دوشرکت آلمانی و ژاپنی برای سرمایه گذاری ۴میلیارد دلاری در ایران

خانه » پیشنهاد مشترک دوشرکت آلمانی و ژاپنی برای سرمایه گذاری ۴میلیارد دلاری در ایران

پیشنهاد مشترک دوشرکت آلمانی و ژاپنی برای سرمایه گذاری ۴میلیارد دلاری در ایران

۱۳۹۴/۱۱/۱۲ ۱۲:۳۴:۲۰ ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

تهران- ایرنا- سرپرست مدیریت طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: شرکت های «لینده» آلمان و «میتسویی» ژاپن با مشارکت یکدیگر در نظر دارند در چند طرح پتروشیمی ایران به مبلغ چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری کنند.

مرضیه شاهدایی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره مذاکره با شرکت های بین المللی در روزهای پس از لغو تحریم ها، افزود: شرکت هایی که پیش از اجرایی شدن برجام با ما مذاکره کرده و درباره وضعیت صنعت پتروشیمی ایران بررسی هایی را انجام داده بودند، در این روزها پس از لغو تحریم ها آمدند و مذاکره های تکمیلی را برگزار کردند.

این مقام صنعت پتروشیمی اضافه کرد: از جمله آنها، شرکت لینده آلمان است که در نظر دارد با همکاری شرکت میتسویی ژاپن در چند طرح پتروشیمی ایران از جمله پتروشیمی دماوند سرمایه گذاری کند.
سرپرست مدیریت طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: این دو شرکت آلمانی و ژاپنی حدود چهار میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی ایران سرمایه گذاری خواهند کرد که البته پروژه های مربوط به آنها نهایی نشده است.
به گزارش ایرنا، ایران اکنون ظرفیت تولید سالانه۶۰ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی را دارد و به دنبال آن است تا سال ۱۴۰۴ این ظرفیت را به ۱۸۰ میلیون تن برساند.
برآورد می شود که برای تحقق این هدف، ایران باید سالانه هفت تا ۱۰ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی جذب کند که بخش عمده ای از آن از طریق سرمایه گذاری خارجی خواهد بود.
پس از لغو تحریم ها، شرکت های بین المللی برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران اعلام آمادگی کرده اند؛ این شرکت ها افزون بر تامین منابع مالی، تمایل دارند که فناوری های جدید را نیز به ایران منتقل کنند.
«کریستین بروش» عضو هیات مدیره شرکت لینده آلمان نیز پیش از این در همایش بین المللی صنعت پتروشیمی ایران که آذرماه در تهران برگزار شد، اعلام کرده بود که این شرکت پس از اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها، وارد بازار پتروشیمی ایران می شود.
به گفته این مقام شرکت لینده، ایران می تواند با استفاده از فناوری های مختلف، توسعه صنعت پتروشیمی را به صورت زنجیره ای ادامه دهد تا نوسانات بازار در این صنعت کمتر تاثیر بگذارد.
وی در دسترس نبودن ابزار مالی فاینانس و نبود شفافیت در قوانین سرمایه گذاری ایران را از جمله چالش های سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی کشورمان خوانده و افزوده بود: ایران می تواند تولید خود را تا سه برابر افزایش دهد.
عضو هیات مدیره شرکت لینده آلمان با بیان اینکه صنعت پتروشیمی ایران با توجه به پتانسیل های بی نظیر خود می تواند پیشتاز توسعه اقتصادی این کشور باشد، اضافه کرده بود: ایران می تواند تا سال ٢٠٢۵ سهم عمده بازار پتروشیمی دنیا را در اختیار بگیرد.