پیشرفت چشمگیر در رفع موانع مالی، بانکی و بیمه‌ای تهران و رم

خانه » پیشرفت چشمگیر در رفع موانع مالی، بانکی و بیمه‌ای تهران و رم

پیشرفت چشمگیر در رفع موانع مالی، بانکی و بیمه‌ای تهران و رم

۱۳۹۵/۵/۲۹ ۱۰:۵۰:۱۲ ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

 سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا گفت: ایران و ایتالیا در حال رفع موانع مختلف مالی، بانکی، بیمه ای، فنی برای اجرایی کردن تفاهمات همکاری صورت گرفته میان دو کشور هستند و پیشرفت های بسیار چشمگیری در این زمینه داشتند.

جهانبخش مظفری در مصاحبه با خبرگزاری ایتالیایی «Nova » با اشاره به آخرین وضعیت تفاهمات امضا شده در جریان سفر ریاست جمهوری ایران به ایتالیا افزود: در شش ماه گذشته و پس از سفر آقای روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به رم و متعاقب آن سفر آقای متئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا به تهران، دو کشور با بررسی دقیق بخش های مختلف تفاهمات امضا شده در حال رفع موانع مختلف مالی، بانکی، بیمه ای، فنی و… برای اجرایی نمودن این تفاهمات هستند و در این مسیر پیشرفت های بسیار چشمگیری داشته اند.

وی تصریح کرد: انتخاب ایتالیا به عنوان اولین مقصد سفر رئیس جمهوری ایران در اروپا اتفاقی نبود و دولت جمهوری اسلامی ایران واقعا ایتالیا را دروازه ورود خود به اروپا دانسته و تلاش دارد با دقت عمل، روابطی که بتواند به عنوان الگوی روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با اروپا نامیده شود، بنا کند.

وی همچنین با اشاره به موانع اصلی بازگشت کامل ایران به بازارهای بین المللی گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری ثروتمند با منابع ارزشمند انسانی، اجتماعی و اقتصادی و دارای جایگاه ممتاز منطقه ای و بین المللی است. چنین کشوری برای برقراری ارتباط با جهان خارج بدون شتاب و با محاسبه دقیق هزینه/فایده، روابط دوجانبه خود در حوزه های مختلف را دنبال می کند. همچنین راهبرد اصلی جمهوری اسلامی ایران در همه حوزه های روابط خارجی و بویژه روابط اقتصادی با کشورهای مختلف مبتنی بر اصل برد/برد تعریف شده است.

مظفری افزود: پس از سال ها تحمیل تحریم های غیر منصفانه به جمهوری اسلامی ایران طبیعی است که بازگشت به شرایط برقراری روابط متوازن، زمان بر بوده و دوستان و شرکای قدیمی و تاریخی ایران نیازمند رهایی از فشارهای غیر مستقیم و ایجاد مجدد روابط پایدار و بلندمدت با اقتصاد در حال شکوفایی ایران هستند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا گفت: تردیدی نیست که برخی کشورها و قدرت های اقتصادی از آنجا که منافع خود را در ایجاد معادلات برد/باخت یا بازی با حاصل جمع صفر می بینند، از برقراری مجدد روابط سازنده و سودآور میان جمهوری اسلامی ایران و شرکای سنتی و تاریخی اش خرسند نبوده و موانعی در مسیر تحقق این اهداف ایجاد کنند. کشورهای صاحب تمدن نظیر ایران و ایتالیا در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود آموخته اند که با صبر و حوصله موانع برقراری روابط سازنده میان خود را به تدریج رفع کرده و با تعریف روابط مبتنی بر برد هر دو ملت، الگویی قابل قبول را به جهانیان ارائه کنند.

سفیر ایران تاکید کرد: اقتصاد ایران و ایتالیا مکمل همدیگرند که می توانند با اتکا به ظرفیت های خود روابطی سودآور برای هر دو طرف تعریف کنند. نوسازی صنعتی یکی از نیازهای مهم توسعه ایران است. در بسیاری از حوزه های پایه صنعتی و معدنی، صنایع ایران توسعه دهه های گذشته خود را با شرکای ایتالیایی آغاز کرده بودند و حالا شاید بهترین شریک برای تامین این نیاز توسعه ای، خود ایتالیا و شرکت های ایتالیایی باشند.

وی گفت: صنایع ایتالیا در نگاه به ایران نباید تنها بازار ۸۰ میلیون نفری داخل مرزهای کشور را مد نظر قرار دهند. شرایط منطقه ای جمهوری اسلامی ایران به گونه ای است که یک بازار ۴۰۰ میلیون نفری را مقابل فعالان اقتصادی ایتالیا قرار می دهد. به رسمیت شناختن این واقعیت نه تنها کمک موثری به توسعه ایران است بلکه می تواند مشکلات رکودی اقتصاد ایتالیا را هم تا حدودی برطرف سازد.