پیشرفت بازار در کانال ۴۴هزار واحد

خانه » پیشرفت بازار در کانال ۴۴هزار واحد

پیشرفت بازار در کانال ۴۴هزار واحد

۱۳۹۲/۳/۸ ۱۸:۵۵:۰۲ ۸ خرداد ۱۳۹۲ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

گروه بورس-همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران دیروز نیز به رشد خود ادامه داد و شاخص با افزایش ۸۲/۰ درصدی توانست به مرز ۴۴هزار و ۴۷۰واحد دست پیدا کند. بر این اساس بازدهی بورس از آغاز خردادماه بالغ بر ۳/۳ درصد بوده است.

رشد شاخص اینک بر خلاف دو ماه نخست سال جاری که بر پایه گروه پالایشگاهی و پتروشیمی استوار بود، در بازار توزیع شده است و نمادهای خفته سیمانی در کنار دارویی‌های کم گردش نیز به جریان مثبت بازار پیوسته‌اند. در بازار دیروز معامله‌گران با شگفتی بازگشایی سیمان اردبیل را تجربه کردند؛ جایی که سیمان اردبیل با تاثیر ۳۶واحدی بر شاخص کل در بازگشایی ۲۲۶ درصد رشد کرد تا بازار بیش از پیش خاطرات سال ۸۲را پیش روی خود داشته باشد. برخی کارشناسان امیدوارند پس از سال‌ها شاهد بازگشت مثبت سرمایه‌ها در صنعت سیمان باشند. از دیدگاه این گروه با خروج ارز ارزان از اقتصاد کشور و کاهش واردات، فعالیت‌های اقتصادی در کشور در حال حرکت به سوی واقعی شدن است. به این ترتیب صنایعی که در سال‌های اخیر به دلیل واردات کالای ارزان خارجی فرصت تحرکی را نداشته‌اند رشد فروش و سود آوری معقولی را تجربه می‌کنند که همین امر نیز می‌تواند به چرخش بازار میان گروه‌های مختلف سهام منجر شود.
در بازار دیروز بازگشایی‌های خیره‌کننده همچنان ادامه داشت؛ جایی که درخشان تهران با ۸۰درصد و شکر شاهرود نیز با ۴/۱۲ درصد رشد قیمت به تابلو باز‌گشتند.
در معاملات دیروز در گروه پالایشگاهی، معامله‌گران شاهد انتشار گزارش پالایشگاه تبریز بودند. این شرکت طبق صورت‌های مالی حسابرسی نشده برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند ۹۱ مبلغ ۱۴۲۶ ریال سود خالص محقق کرده که در مقایسه با گزارش قبلی از ۲۶ درصد تعدیل مثبت برخوردار بوده است. «شبریز» که برای هر سهم در سال مالی ۹۲ مبلغ ۳۸۵۴ ریال عایدی خالص پیش‌بینی کرده در نظر دارد به سهامداران سال‌های مالی ۹۱ و ۹۲ خود ۹۰ درصد از سود خالص هر سهم را به طور نقدی پرداخت کند.
در گروه سیمانی، دیروز، شرکت سیمان صوفیان با ۵۵ میلیارد تومان سرمایه صورت‌های مالی حسابرسی نشده دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۱ را منتشر کرده است.
این شرکت برای هر سهم در سال مالی ۹۱ مبلغ ۴۲۷ ریال عایدی خالص محقق کرده که نسبت به گزارش قبلی ۱۴ درصد تعدیل مثبت داشته است.در سال مالی گذشته هر سهم سیمان صوفیان با زیان ۸۶ ریالی به کار خود پایان داده بود.
در گروه شرکت‌های هلدینگی دیروز گروه توسعه ملی (وبانک) با انتشار گزارشی سود هرسهم خود را از ۹۵۱ریال به یک هزار و ۲۱۵ریال افزایش داد تا شرایط مطلوب این شرکت ادامه یابد.
وبانک در حالی به دلیل تقسیم سود بالای پتروشیمی شازند تعدیل داد که دو صنعت شوینده و لاستیک سازی نیز در موقعیت خوبی به سر برده و انتظار تعدیل شرکت‌های وابسته به این دو صنعت وجود دارد.
در همین حال، با ادامه توقف نماد «ومعادن»، معاونت مالی و اقتصادی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در گفت‌وگو‌ با خبرنگار بورس‌نیوز تاکید کرد: در حال حاضر شرایط گروه سنگ‌آهن با ابهاماتی رو‌به‌رو است؛ زیرا تصمیمات مطرح شده در مجلس شورای اسلامی درخصوص افزایش حق انتفاع یا عوارض دریافتی از شرکت‌های سنگ‌آهنی هنوز به قطعیت کامل نرسیده و جزئیات آن مشخص نیست.
مرتضی علی‌اکبری ادامه داد: طی روزهای اخیر مقرر شده تا مسائل و نظرات دیگری نیز پیرامون چگونگی اجرای طرح دریافت عوارض معدنی در مجلس مطرح شود تا در نهایت با در نظر گرفتن همه جوانب، تصمیم نهایی در خانه ملت به تصویب برسد.
وی در‌خصوص چشم‌انداز شرکت‌های فعال در گروه معدنی اظهار کرد: اگر موضوع عوارض یاد شده در خصوص این شرکت‌ها به نتیجه مناسبی دست یابد، می‌توان به رشد سودآوری آنها امیدوار بود، در غیر این صورت کاهش در سودآوری این شرکت‌ها چندان دور از ذهن نخواهد بود؛ مگر آنکه در خصوص افزایش قیمت فروش محصولات بتوان با شرکت‌های فولادی به توافق‌های جدیدی رسید.
در گروه پتروشیمی، قیمت جهانی متانول همچنان در حال افزایش است و برخی منابع از رشد قابل ملاحظه قیمت این ماده شیمیایی خبر می‌دهند.در گروه مخابرات معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تصویب دستورالعملی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خبر داده و گفته است که از این پس نرخ پایه مکالمات تلفن همراه تمامی اپراتورهای تلفن همراه در کشور یکسان شده و بر این اساس پیش بینی می‌شود با ایجاد شرایط رقابتی، نرخ مکالمات تلفن همراه کاهش یابد.
به گزارش «ایسنا»، در دستورالعمل جدید درنظر گرفته شده، هزینه جابه‌جایی مکالمات در شبکه اپراتور همراه اول حذف شده و از این پس مکالمات مشترکان این اپراتور در تمامی نقاط کشور یکسان بوده و این اپراتور دیگر هزینه‌ای از مشترکان خود بابت جابه جایی دریافت نمی‌کند.
در مجموع بازار دیروز شاهد شرایط مثبتی بود که در آن شاخص کل با ۳۶۳واحد رشد به ۴۴هزار و ۴۷۰واحد رسید. ارزش معاملات نیز دیروز ۱۲۴میلیارد تومان بود که ۲۶درصد آن را معامله ۳۳میلیون سهم پتروشیمی فارس تشکیل داد. از ۲۲۵نمادی که به روی تابلو رفتند نیز ۵۵نماد با کاهش قیمت و ۱۶۷نماد با رشد ارزش همراه شدند سایر نمادها نیز بدون تغییر بودند.