پالایشگاه‌های چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه در چارچوب توافقات پیشین، قرارداد خرید نفت از ایران را تمدید کردند.

خانه » پالایشگاه‌های چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه در چارچوب توافقات پیشین، قرارداد خرید نفت از ایران را تمدید کردند.

پالایشگاه‌های چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه در چارچوب توافقات پیشین، قرارداد خرید نفت از ایران را تمدید کردند.

۱۳۹۴/۲/۲۳ ۱۴:۴۲:۱۴ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

به گزارش «ایرنا»، براساس توافقات ایران و ۱+۵، سقف فروش نفت خام ایران یک میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شد و مذاکره‌کنندگان غربی متعهد شده‌اند که از افزایش فشار برای کاهش خرید نفت خام ایران خودداری کنند.در حال حاضر پالایشگاه‌های چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه در مجموع به‌طور میانگین روزانه یک میلیون بشکه نفت خام از ایران خریداری می‌کنند.بزرگ‌ترین‌ خریدار نفت ایران، چین است که روزانه ۴۰۰ هزار بشکه از ایران نفت می‌خرد و پس از چین،  هند با خرید ۲۵ درصد نفت ایران دومین خریدار نفت ایران به شمار می‌رود.در این راستا، سیدمحسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران از تمدید قرارداد با همه مشتریان نفت ایران براساس سهمیه تعیین شده تحریم‌ها خبر داد.
پیش از این، رویترز با بیان اینکه پالایشگاه ژاپنی« ایده میتسو»، قرارداد سالانه واردات نفت از ایران را تمدید نکرده است، اعلام کرده بود: این پالایشگاه در سال مالی که از ماه آوریل شروع شده، قرار داد سالانه خرید نفت از ایران را تمدید نکرده و مشخص نیست که آیا این کار را خواهد کرد یا خیر.پالایشگاه ایده میتسو دومین پالایشگاه بزرگ نفت ژاپن از لحاظ فروش است و ظرفیت پالایش روزانه ۵۳۵ هزار بشکه نفت را دارد. این شرکت سال گذشته برای واردات روزانه دو تا سه هزار بشکه نفت از ایران قرار داد امضا کرد.
قمصری پیش‌تر به« ایرنا» گفته بود: امکان دارد که یک پالایشگاه در یک ماه برداشت نفت خام خود را کاهش دهد اما در ماه‌های بعد میزان برداشت را افزایش خواهد داد تا به سطح متوسط قراردادی برسد.وی اظهار کرده بود: فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت در روز به این معنا نیست که به‌طور ثابت روزانه باید یک میلیون بشکه نفت خام صادر شود، بلکه میانگین فروش نفت طی یک سال باید یک میلیون بشکه در روز باشد.
در فروش میعانات گازی ایران به امارات واسطه نداریم
در عین حال مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با انتقاد از ادعای ظهور بابک زنجانی دوم گفت: وجود واسطه در خرید نفت امارات از ایران صحت ندارد.
مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران درباره فروش میعانات گازی به امارات و نحوه دریافت پول از این شیخ‌نشین گفت: قرارداد ما با امارات متحده عربی مستقیم بوده اما به دلیل تحریم‌ها، این کشور حاشیه خلیج فارس تا پایان سال ٢٠١٣ میلادی نمی‌توانست پول محموله‌های نفتی را مرتب پرداخت کند.
روابط عمومی وزارت نفت به نقل از قمصری اعلام کرد: از ابتدای سال ٢٠١۴ با تمهیداتی که اندیشیده شده پول‌ها در حال دریافت و بدهی پیشین دیگری به این مبلغ اضافه نشده است.قمصری پیش از این درخصوص این موضوع گفته بود: عملکرد این شرکت و مالک آن شبیه عملکرد بابک زنجانی نبوده است. دلیل این امر آن است که ما با این شرکت در سال ۲۰۱۴ همکاری را ادامه دادیم و ۳ میلیارد دلار از آنها پول گرفتیم اما روش پرداخت و عملیات را تغییر دادیم، به گونه‌ای که میعانات گازی از ایران می‌برد و پول آن را تحویل می‌دهد و فقط بدهی قبلی آن باقی مانده است.
مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران افزوده بود: خریدار، این میعانات را برای پالایشگاه‌هایی در خود امارات برده است و خریدار مستقیم محموله‌های میعانات محسوب می‌شود و واسطه نیست.
قمصری با بیان اینکه بدهی شرکت‌های اماراتی ۳/ ۵ میلیارد دلار است، گفت: از ابتدای سال ۲۰۱۴ با تغییر سیاست ما افزایش بدهی این شرکت متوقف شده است.