وعده جدید برای صادرات گاز به عراق

خانه » وعده جدید برای صادرات گاز به عراق

وعده جدید برای صادرات گاز به عراق

۱۳۹۴/۷/۲۸ ۱۱:۵۴:۲۵ ۲۸ مهر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

صادرات گاز ایران به عراق که طی بیش از یک سال گذشته به دلیل بروز نا امنی‌ها در عراق چندین بار به تعویق افتاده، طبق جدیدترین وعده مقامات وزارت نفت طی کمتر از یک ماه آینده آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، تابستان سال گذشته بود که وزیر نفت از به تعویق افتادن صادرات گاز ایران به عراق به دلیل بروز نا آرامی ها در این منطقه خبر داد.

در آن زمان اعلام شد که ایران امکان صادرات گاز به عراق از اوایل سال ۱۳۹۴ را دارد اما به طور قطع شروع عملیات صادرات گاز به عراق وابسته به برقراری شرایط عادی در آن کشور خواهد بود.

اما بهمن ماه بود که در پی بروز تحولات در این کشور، مدیرعامل شرکت ملی گاز اعلام کرد که صادرات گاز به عراق از اوایل سال جاری آغاز خواهد شد.

در این راستا اواخر سال گذشته نیز یک هیات ایرانی به عراق سفر کرد تا درباره نحوه اجرایی کردن جزییات قرارداد صادرات گاز به بغداد و برطرف کردن مشکلاتی که گروه تروریستی داعش برای تاسیسات صادرات گاز ایران به استان دیاله در بغداد ایجاد کرده، مذاکراتی را با مقامات عراقی انجام دهد، در آن زمان دو طرف به تفاهماتی دست یافتند و علیرضا کاملی، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز، از آمادگی ایران برای صادرات گاز به بغداد خبر داد و گفت که تا پایان اردیبهشت ماه گاز ایران به عراق می رود.

اما گاز ایران در اردیبهشت ماه به عراق نرسید و وعده داده شده برای خرداد ماه سال جاری نیز عملی نشد.

در این راستا مردادماه بود که شرکت ملی گاز از آماده سازی خط لوله صادرات گاز به عراق خبر داد و اعلام کرد که آزمایش خط لوله ١٠٠ کیلومتری صادرات گاز به عراق (از چارمله تا نفت شهر در مرز ایران و عراق) پایان یافته و این خط لوله تا پایان مردادماه برای ارسال گاز آماده می شود.

بر این اساس در تازه ترین دور وعده ها برای آغاز صادرات گاز به عراق آنطور که منصور معظمی، معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت به نشریه ایران پترولیوم گفته، تا پایان ماه اکتبر صادرات گاز به عراق آغاز خواهد شد.

بنا شده صادرات گاز به بغداد با حجم روزانه چهار میلیون مترمکعب آغاز شده و تا ٣۵ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

بر اساس این گزارش خط لوله ٩٧ کیلومتری صادرات گاز به عراق، از چارمله در استان ایلام آغاز و در نفتشهر (مرز ایران و عراق) به پایان می رسد و در مرحله نخست، امکان صادرات چهار تا هفت میلیون مترمکعب گاز به عراق فراهم می شود.