واردات نفت کره جنوبی از ایران افزایش یافت

خانه » واردات نفت کره جنوبی از ایران افزایش یافت

واردات نفت کره جنوبی از ایران افزایش یافت

۱۳۹۴/۸/۲۷ ۱۲:۳۳:۱۹ ۲۷ آبان ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه اکتبر نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸۳.۴ درصد افزایش یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه اکتبر نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸۳.۴ درصد افزایش یافت و باعث شد واردات این کشور از ایران در ۱۰ ماه نخست ۲۰۱۵ به میزان ۰.۴ درصد افزایش پیدا کند.

آمارهای اولیه نشان می‌دهد، پنجمین واردکننده بزرگ نفت جهان در ماه اکتبر ۵۱۹ هزار و ۶۲۰ تن( روزانه ۱۲۲ هزار و ۸۶۵ بشکه) نفت از ایران وارد کرد در حالیکه که در اکتبر سال گذشته ۲۸۳ هزار و ۲۸۷ تن وارد کرده بود.

بیشتر تحلیلگران انتظار دارند روند اجرای تعهدات ایران تحت توافق هسته‌ای که از ۱۸ اکتبر شروع شده دست کم چهار الی شش ماه طول بکشد و پس از آن قدرت‌های جهانی تحریم‌ها علیه ایران را تا پایان امسال لغو خواهند کرد.

آمارهای گمرک کره جنوبی حاکی از این است که این کشور در ماه‌های ژانویه تا اکتبر در مجموع ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تن یا(روزانه ۱۲۳ هزار و ۵۶ بشکه) نفت از ایران خریداری کرده که نسبت به واردات دوره مشابه سال ۲۰۱۴ که پنج میلیون و ۸۰ هزار بشکه بود چهار دهم درصد افزایش نشان می‌دهد اما همچنان کمتر از متوسط واردات سال گذشته است چرا که بر اساس تحریم‌ها علیه تهران واردات این کشور نباید بالاتر از سطوح سال گذشته باشد. واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در سال ۲۰۱۴، شش میلیون و ۲۰۰ هزار تن(روزانه ۱۲۴ هزار و ۴۹۷ بشکه) بود.

از مجموع چهار پالایشگاه کره جنوبی اس‌کی انرژی و هیوندای اویل بانک از ایران نفت می‌خرند. واردات آنها معمولا هر ماه به صورت متناوب تغییر می‌کند چرا که یکی از این دو پالایشگاه هر دو ماه یک بار از ایران نفت وارد می‌کند.

کره جنوبی در مجموع در ماه گذشته ۱۱ میلیون و ۱۸۰ هزار تن(روزانه دو میلیون و ۶۴۰ هزار بشکه) نفت وارد کرد که ۱۲.۱ درصد از واردات ۹.۹۸ میلیون تنی در سال گذشته بیشتر است.

آمارهای نهایی واردات نفت خام کره جنوبی در ماه اکتبر از سوی شرکت ملی نفت کره در اواخر ماه جاری منتشر خواهد شد.