واردات نفت هند از ایران افزایش یافت

خانه » واردات نفت هند از ایران افزایش یافت

واردات نفت هند از ایران افزایش یافت

۱۳۹۴/۲/۱۵ ۱۲:۲۹:۴۸ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

در میان امید‌های به وجود آمده درباره حل و فصل دیپماتیک پرونده هسته‌ای ایران تا پایان ماه ژوئن واردات نفت هند از ایران در ماه آوریل نسبت به آوریل سال گذشته بیش از ۱۷ درصد افزایش یافت.
واردات نفت‌خام هند از ایران در ماه آوریل نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۷ درصد افزایش یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از پرس تی وی ، در میان امید‌های به وجود آمده درباره حل و فصل دیپماتیک پرونده هسته‌ای ایران تا پایان ماه ژوئن واردات نفت هند از ایران در ماه آوریل نسبت به آوریل سال گذشته بیش از ۱۷ درصد افزایش یافت.

آمارهای اولیه از سوی منابع بازار نفت حاکی از این است که در ماه آوریل شش نفت‌کش حامل حدودا ۲۶۴ هزار بشکه نفت در روز از ایران به هند حرکت کرده‌اند و همچنین دو نفت‌کش دیگر تا پایان این هفته به این کشور خواهد رسید.

این آمارها نشان می‌دهد: این هشت نفت‌کش در مجموع به‌طور متوسط روزانه ۳۱۶ هزار بشکه نفت ایران را به هند انتقال داده‌اند.

آمار واردات نفت خام هند از ایران در ماه آوریل بالاترین رقم از ماه ژانویه تاکنون بوده است.

هند آوریل سال گذشته روزانه حدود ۲۲۵ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرد.

شرکت نفت هند (AOC) که بزرگترین پالایشگاه این کشور به حساب می‌آید در ماه آوریل پس از یک وقفه سه ماهه از ایران نفت وارد کرد.

واردات نفت خام هند از ایران در دوره ژانویه تا آوریل ۲۰۱۵ بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت و به حدود ۲۲۰ هزار بشکه در روز رسید، زیرا دهلی خرید نفت از ایران را در سه ماهه اول ۲۰۱۵ تحت فشار‌های واشنگتن کاهش داد، اما چشم‌انداز حصول یک توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ تمایل هند به ارتقاء مناسبات انرژی با ایران را افزایش داده است.

چندی پیش یک هیات بلند‌پایه از هند برای گفت‌وگو درباره‌ قرار‌داد‌های جدید نفتی با ایران وارد تهران شد.

در این هیات معاون وزیر نفت و منابع طبیعی هند، مقامات شرکت نفتی ONGC ویدش و مقامات پالایشگاه مانگلور حضور داشتند.

توسعه مناسبات، افزایش واردات نفت از ایران، سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران و احداث یک خط لوله گاز زیر دریا برای انتقال گاز طبیعی ایران به هند از موضوعات مهم مذاکرات طرفین بود.

هند دومین مشتری بزرگ نفت ایران پس از چین به حساب می‌آید، اما در سال‌های اخیر واردات نفت این کشور از ایران به دلیل تحریم‌ها نسبتا کاهش یافته است.