هفتمین اقتصاد دنیا به‌دنبال گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران

خانه » هفتمین اقتصاد دنیا به‌دنبال گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران

هفتمین اقتصاد دنیا به‌دنبال گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران

۱۳۹۴/۸/۵ ۹:۲۹:۲۰ ۵ آبان ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

هفتمین اقتصاد بزرگ دنیا با اعزام یک هیات عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی به‌دنبال گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آرماندو مونتیرو، وزیر توسعه، صنعت و تجارت خارجی برزیل و هیات اقتصادی همراه وی شامل مقامات اتاق بازرگانی، بانک مرکزی، مسوولان اقتصادی وزارت خارجه و ۳۵ نفر از تجار و فعالان اقتصادی بخش خصوصی برزیل جهت بحث و بررسی گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران امروزوارد تهران می‌شوند.

این هیات در مدت اقامت سه روزه خود در ایران قرار است با وزیران امور خارجه، نیرو، اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و برخی مسوولان بانک مرکزی و بانک‌های خصوصی کشورمان دیدار و تبادل‌نظر کنند. هدف از این سفر تقویت روابط تهران – برازیلیا در زمینه تجارت خارجی، انرژی، بانکی، کشاورزی و سرمایه‌گذاری است.

در همین سفر قرار است همایش فرصت‌های همکاری ایران و برزیل با حضور وزیران صنایع دو کشور و تعداد زیادی از شرکت‌های فعال در حوزه‌های مختلف صنعتی، مواد غذایی، نانو فن‌آوری، هوا فضا، مخابرات و ماشین آلات برگزار شود.

برزیل به عنوان هفتمین قدرت اقتصاد جهانی، از قدرت‌های منطقه آمریکای لاتین است که تلاش دارد به جمع قدرت‌های جهانی بپیوندد. حضور برزیل در جمع قدرت‌های نوظهور در کنار روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی و تشکیل گروه بریکس چشم‌اندازی از شکل‌گیری نظام چندقطبی را به نمایش می‌گذارد.

به نظر می‌رسد سفر وزیران ارشد اقتصادی برزیل در راس هیاتی تجاری این کشور به تهران منجر به توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک شود و روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورها و ملت‌های منطقه آمریکای جنوبی را بیش از پیش تقویت کند.

لازم به ذکر است که برزیل مهم‌ترین شریک اقتصادی ایران در منطقه آمریکای‌ لاتین است و حجم روابط اقتصادی دوجانبه در سال بالغ بر ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است. عمده صادرات برزیل به ایران گوشت، شکر و ذرت بوده و فرش، کشمش و محصولات پتروشیمی نیز اقلام صادراتی ایران را تشکیل می‌دهد.

مواضع اصولی برزیل در قبال بحران‌ها و تحولات بین‌المللی از جمله محکومیت حملات وحشیانه اسراییل به غزه در سال ۲۰۱۳ میلادی، محکومیت حملات و اقدامات تروریستی داعش، حاکی از حساسیت سیاستمداران برزیلی به تحولات بین‌المللی است.

استقبال مقامات برزیلی از مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ و توافق وین و تحرک سیاسی دیپلماتیک این کشور که با اعزام وزیر خارجه برزیل و ملاقات سازنده وی با مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران و متعاقب آن دیدار رییسان‌جمهور اسلامی ایران و برزیل در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد آغاز شد، نقشه راه جدیدی را فراسوی بخش‌های سیاسی و اقتصادی دو کشور ترسیم کرده است.