هدف گذاری ایران و کره جنوبی برای افزایش ۲۰۰ درصدی مبادلات نفتی

خانه » هدف گذاری ایران و کره جنوبی برای افزایش ۲۰۰ درصدی مبادلات نفتی

هدف گذاری ایران و کره جنوبی برای افزایش ۲۰۰ درصدی مبادلات نفتی

۱۳۹۴/۱۱/۲۶ ۱۲:۲۸:۲۷ ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

پکن – ایرنا – یک رسانه چینی با اشاره به تمایل شدید سئول برای گسترش همکاری های اقتصادی با کشورمان و نگاه مثبت تهران به این موضوع، پیش بینی کرده است که صادرات نفت ایران به کره جنوبی در آینده نه چندان دور به ۲۰۰ درصد افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، پایگاه تحلیلی – خبری «نان فانگ تسای فو وانگ» از جمله رسانه های فعال و پرطرفدار کشور چین در حوزه اقتصادی روز دوشنبه در گزارشی نوشت: در حالی که به نظر می رسد موضوع رشد ۲۰۰ درصدی صادرات نفت ایران به کره جنوبی فاصله چندانی تا تحقق نداشته باشد، گزارش ها از افزایش میزان واردات نفت ایران توسط این کشور قدرتمند اقتصادی آسیا حکایت دارد.
این رسانه چینی زبان می افزاید: بر مبنای جدیدترین آمار منتشر شده، ایران تا پیش از ماه مارس گذشته (اسفند – فروردین)، ۵۰۰ هزار بشکه بر میزان نفت صادراتی خود به کره جنوبی افزوده است و به نظر می رسد با تداوم این روند آنگونه که مقامات رسمی ایران نیز اشاره کرده اند، باید در انتظار شکسته شدن رکوردی جدیدی باشیم.
انتشار این گزارش در حالی صورت می گیرد که خبرگزاری رویترز نیز امروز در گزارشی به نقل از اداره کل گمرک کره جنوبی اعلام کرد که با لغو تحریم های اقتصادی تهران؛ واردات نفت خام این کشور از ایران در ماه ژانویه ۲۰۱۶ سه برابر مدت مشابه سال میلادی گذشته بوده است.
«نان فانگ تسای فو وانگ» در بخشی از گزارش خود به سخنان اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور کشورمان اشاره دارد و می نویسد: به گفته این مقام ارشد ایران، تهران در پی بدست آوردن سهم مجدد خود از بازار جهانی نفت و بازگشت به شرایط پیش از تحریم های بین المللی است.
گزارش ادامه می دهد: ایران دارد تا میزان واردات روزانه نفت خود را از ۱.۳ میلیون بشکه در روز به ۱.۵ میلیون بشکه افزایش دهد که در این چارچوب هدف گذاری این افزایش کاملا منطبق با برنامه های آتی تهران به نظر می رسد.
رسانه چینی یادآور می شود: پس از رفع تحریم ها ایران اعلام کرده که قصد دارد میزان تولید و صادرات نفت خود را در دو مرحله، یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد؛ این در حالی است که پس از تشدید تحریم ها، صادرات نفت خام ایران از بیش از ۲ میلیون بشکه نفت خام در روز به سقف یک میلیون بشکه کاهش یافت.
«در نتیجه تحریم ها، بسیاری از مشتریان، از خرید نفت ایران منع شدند و فقط کشورهای ترکیه، چین، هند، کره جنوبی و ژاپن مجاز به تداوم واردات نفت از ایران شدند.»
البته کره جنوبی نیز مانند سایر مشتریان اصلی نفت ایران، مجبور شد از اواسط سال ۲۰۱۲ واردات نفت خود را از ایران کاهش دهد.
در این میان هر چند که اتکای کره جنوبی به نفت خام خاورمیانه در سال ۲۰۱۵ به دلیل فراوانی نفت روسیه و مکزیک در بازارهای جهانی، کاهش یافت اما پیش بینی ها نشان می دهد که افزایش خرید این کشور از نفت ایران می تواند روند کاهش اتکای سئول به نفت خاورمیانه را متوقف کند.
کره جنوبی پنجمن واردکننده بزرگ نفت خام و چهارمین اقتصاد برتر آسیا است. این کشور چهار شرکت بزرگ پالایش نفت دارد که شرکت های «اس کی انرژی» و «هیوندای اویل بانک» نفت مورد نیاز خود را از جمهوری اسلامی ایران تامین می کنند.
کره جنوبی از جمله کشورهایی است که برای توسعه روابط با ایران همواره تلاش زیادی داشته و می کوشد تا شرکت های خود را با طرح های زیربنایی ایران مرتبط سازد.
علاقه سئول به توسعه همکاری با تهران به حدی بالا است که وزارت دارایی این کشور اوایل اردیبهشت ماه جاری در بیانیه ای اعلام کرد که به منظور گسترش همکاری های اقتصادی و حضور بیشتر شرکت های کره ای در بازار ایران، تمامی محدودیت های تجارت خدمات با تهران را لغو می کند.
این کشور حتی آشکارا اعلام کرده است که قصد ندارد در حال حاضر و حتی بعد از توافق حاصل شده در پرونده هسته ای ایران، عقب تر از دیگر رقبا باشد و بازار کشورمان را از دست بدهد.