نوسان شدید در بازار طلا

خانه » نوسان شدید در بازار طلا

نوسان شدید در بازار طلا

۱۳۹۰/۶/۸ ۱۳:۲۸:۰۳ ۸ شهریور ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار جهان|

دنیای اقتصاد – گروه بازار پول : بهای جهانی طلا بر خلاف انتظار، تاثیر مثبتی از توفان آیرین به خود ندید و در مقابل با افزایش شاخص‌ها در بورس‌های بزرگ دنیا، قیمت آن ۱۰دلار زیر قیمت بسته شده پایان معاملات هفتگی، در سطح ۱۸۲۰ دلار باز شد. با این وجود در بازار داخلی اشتها برای افزایش قیمت سکه و طلا زیاد است. قیمت سکه بهار آزادی دیروز ۲۰۰۰ تومان گران شد و احتمال می‌رود در آستانه عید فطر تقاضای بیشتر موجب نادیده گرفته شدن نوسان قیمت‌های جهانی شود. مهمترین نشانه این شرایط افزایش ارزش دلار آمریکا تا ۱۲۰۷ تومان است که برخلاف افت ارزش آن در بازار‌های جهانی است.
بازار سکه داخلی
روز گذشته قیمت سکه بهار آزادی با ۲۰۰۰ تومان افزایش تا ۵۵۶ هزار تومان بالا رفت. قیمت خرید عنوان شده برای آن نیز با ۶ هزار تومان فاصله، ۵۵۰ هزار تومان اعلام شد. قیمت سکه در یک هفته گذشته به شدت تحت تاثیر قیمت جهانی طلا قرار گرفت و در بالاترین حد به ۵۶۰ هزار تومان رسید. با سرازیر شدن قیمت جهانی طلا از رکورد ۱۹۱۳ دلاری، به نرخ ۵۵۲ هزار تومان هم رسید. البته این وضعیت چندان پایدار نماند و با افزایش مجدد قیمت‌ها در بازار‌های جهانی سکه دوباره در مسیر افزایش قرار گرفته است. بازار سکه روز یکشنبه با احتیاط بیشتری قیمت‌ها را تعیین کرد. علت اصلی آن هم افزایش بیش از ۱۵ هزار تومانی قیمت سکه دولتی بود. در این روز قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید با ۶۰۰۰ تومان کاهش قیمت تا ۵۵۴ هزار تومان پایین آمده بود. اما دیروز بازار با استدلال چشم‌انداز افزایشی قیمت‌های جهانی و افزایش تقاضای مناسبتی آستانه عید فطر و در حالی که بانک مرکزی قیمت سکه دولتی را افزایش نداده بود، قیمت سکه را ۲ هزار تومان گران کرد و آن را به نرخ ۵۵۶ هزار تومان رساند. بنا بر برخی اظهارات امکان افزایش قیمت سکه تا آخرین روز کاری این هفته همچنان وجود دارد. افزایش قیمت سکه طرح قدیم در این شرایط نیز ثابت می‌کند که بازار داخلی در بالا بردن قیمت‌ها، تنها چشم به افزایش قیمت جهانی طلا ندارد و اقتضائات خاص خود را با قدرت ثابت به بازار تحمیل می‌کند. دیروز با وجود افت قیمت طلا در بازار‌های جهانی، قیمت سکه طرح قدیم نیز با ۵ هزار تومان افزایش به ۵۷۰ هزار تومان رسید. در این میان افزایش قیمت دلار آمریکا برخلاف جهت بازار‌های جهانی را نیز نباید از نظر دور داشت. در همین حال نیم سکه و ربع سکه، روز گذشته را بدون تغییر گذراندند. نیم سکه ۲۷۲ هزار تومان و ربع سکه ۱۴۰ هزار تومان فروخته شدند. 

ثبات در قیمت سکه‌های دولتی 
با توجه به کاهش قیمت طلا در بازار‌های جهانی، روز گذشته قیمت سکه‌های دولتی تغییری نداشت. بانک مرکزی قیمت سکه‌ها را در سطح قیمت‌های روز یکشنبه باقی گذاشت. سکه بهار آزادی ۵۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان، نیم سکه ۲۷۰ هزار و ۴۰۰ تومان و ربع سکه ۱۳۷ هزار و ۲۸۰ تومان تعیین شد. با این وضعیت فاصله قیمت سکه دولتی و سکه بازار به ۵ هزار تومان رسید. بانک مرکزی مرتبا قیمت سکه دولتی را برای جلوگیری از سودجویی دلالان و همچنین جلوگیری از خروج سکه از کشور، همطراز قیمت سکه بازار تعیین می‌کند. خرید سکه دولتی از شعب سکه فروش بانک ملی و فروش آن در بازار گاهی روزانه تا ۱۲۵ هزارتومان سود را نصیب هر خریدار می‌کند. اگر تعداد بیشتری از افراد در صف ایستاده برای یک دلال به طور روز مزدی کار کنند، دلالان گاهی روزانه تا دو میلیون تومان و حتی بیشتر نیز از فاصله قیمت سکه دولتی و بازار، سودجویی خواهند کرد. در شب‌های گذشته خبر از تشکیل صف خرید سکه از اذان مغرب تا صبح فردا نیز منتشر شده و گزارش‌هایی نیز در این خصوص انتشار یافت. در گذشته نیز کارشناسان نسبت به خروج سکه از کشور و همچنین ورود آن به کشور در شرایط نبود تعادل قیمت بازار با بازار‌های جهانی هشدارهایی داده‌اند. از این رو به نظر می‌رسد بانک مرکزی نیز تمایلی به فروش سکه به قیمتی پایین تر از قیمت بازار نداشته و حتی برخلاف اظهارات مسوولان مبنی بر وجود سکه کافی، گاهی تحویل سکه به بانک‌ها عمدا با کندی معناداری صورت می‌گیرد. 

بازار ارز
قیمت ارزها در بازار روز گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافت. در حالی که نرخ برابری یورو در مقابل دلار آمریکا این روز‌ها در بالاترین سطح ماه‌های اخیر از ۴۵/۱ فراتر رفته است و دلار در موقعیت ضعیفی نسبت به سایر ارزهای عمده جهان است، اما قیمت آن در بازار داخلی رو به افزایش است. در مورد قیمت دلار و یورو نیز انتظارات اعلام شده افزایش قیمت است.
دیروز دلارآمریکا با ۷ تومان افزایش به ۱۲۰۷ تومان فروخته شد. این در حالی است که قیمت خرید آن از مردم، ۱۲۰۰ تومان اعلام شد. افزایش قیمت آن در بازار همراستا با افزایش قیمت مرجع آن توسط بانک مرکزی بود. بانک مرکزی قیمت دلار مرجع را با ۳ ریال افزایش تا ۱۰۵۸۶ ریال بالا برد. یورو نیز دیروز با ۱۲ تومان افزایش قیمت به ۱۷۷۷ تومان رسید. قیمت سایر ارزها تغییرات زیادی به خود ندید و اغلب بدون تغییر باقی ماند.
بازارهای جهانی از توفان آیرین نهراسیدند
برخلاف آنچه که انتظار می‌رفت بازار‌های بورس در آمریکا، اروپا و حتی آسیا اولین روز کاری هفته را با افزایش شاخص‌ها آغاز کردند. این شرایط موجب کاهش قیمت طلا شد و اولین رقم‌ها قیمت آن را با ۱۰دلار کاهش نسبت به نرخ بسته شده پایان معاملات هفته گذشته تعیین کرد. با وجود اینکه رییس بورس نیویورک احتمال می‌داد که خرید و فروشی در تالارهای معاملاتی انجام نشود، اکثر تحلیل گران این امر را به منزله یک خبر بد برای بازار‌های مالی ارزیابی کرده و رشد قیمت طلا را به هنگام بازگشایی بازار طلا انتظار می‌کشیدند. با این حال شرایط حاکم بربازارهای مالی جهان باردیگر غیرقابل پیش بینی بودن خود را به رخ کشید و همزمان با بالارفتن شاخص قیمت‌ها در بازار‌های جهانی قیمت طلا رو به کاهش گذاشت. همزمان فروش عمده در بازارطلا موجب سرعت گرفتن روند کاهشی قیمت آن شد. برخی تحلیل‌ها نیز با استناد به سخنان جدید نقل شده از برنانکه مبنی بر بهبود نرخ رشد اقتصادی آمریکا در نیمه دوم سال میلادی جاری، چشم‌انداز بهتری را برای بازارهای بورس ترسیم کرده‌اند. این اخبار به نقل از رییس فدرال رزرو می‌افزایند که البته اگر اقتصاد آمریکا به کمک بیشتری نیاز داشته باشد، فدرال رزرو آماده انجام این کمک‌ها است.
درهمین حال توفان آیرین برخلاف گفته‌های رییس بورس نیویورک نتوانست موجب تعطیلی این بازار‌ها را فراهم کند و با آغاز کار آنها قیمت طلا رو به کاهش نهاد.
روز گذشته قیمت طلا تا ساعت ۳۰/۱۸ به وقت تهران به ۱۷۸۰ دلار رسید که نسبت به نرخ بسته شده قبلی ۵۰ دلار کاهش یافته است.