نقش ایران، عربستان و عراق در افزایش ۷ میلیون بشکه‌ای سقف اوپک

خانه » نقش ایران، عربستان و عراق در افزایش ۷ میلیون بشکه‌ای سقف اوپک

نقش ایران، عربستان و عراق در افزایش ۷ میلیون بشکه‌ای سقف اوپک

۱۳۹۴/۱۲/۲ ۱۲:۴۱:۵۸ ۲ اسفند ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

گزارش بی‌پی از تحولات عرصه جهانی نفت نشان می‌دهد که در سال ۲۰۳۵ ایران، عراق و عربستان سعودی بیشترین نقش را در افزایش ۷ میلیون بشکه ای سقف تولید اوپک خواهند داشت.

به گزارش خبرنگار ایسنا، بی‌پی پیش‌بینی کرده است که در سال ۲۰۳۰ میزان تولید نفت شیل آمریکا به هشت میلیون بشکه در روز افزایش یابد که این میزان تولید حدود ۴۰ درصد کل تولید نفت این کشور را شامل می‌شود.

این گزارش بر اساس آخرین اطلاعات سال ۲۰۱۶ پیش‌بینی می‌کند که تولیدکنندگان اوپک که هزینه تولید آنها پایین است یعنی ایران، عراق و عربستان سعودی در سال ۲۰۳۵ بیشترین سهم را در افزایش تولید اوپک به میزان ۷ میلیون بشکه خواهد داشت.

بر اساس این پیش‌بینی‌ها تولیدکنندگان اوپک تا این سال همچنان در پی افزایش سهم خود در بازار نفت به دلیل رشد تولید نفت شیل خواهند بود.

روسیه نیز به عنوان یکی از کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت با تکیه بر میادین نفتی متعارف خود همچنان سطح تولید خود را حفظ می‌کند ولی میادین نامتعارف این کشور پیش‌بینی می‌شود که توسعه نیافته باقی خواهد ماند.

این در حالی است که یک کارشناس بی‌پی در مورد رشد تکنولوژی در بخش تولید نفت شیل معتقد است که فناوری در این بخش طی هفت سال اخیر بسیار چشمگیر بوده و همین امر باعث بالا رفتن بازدهی و کاهش هزینه‌های تولید نفت غیرمتعارف شده است.

همچنین این گزارش می افزاید که طی هفته گذشته تعداد دکل‌های حفاری فعال در آمریکا نسبت به هفته پیش از آن با ۳۰ دستگاه کاهش به ۵۴۱ دستگاه رسیده است که این میزان دکل نیز در مقایسه با سال قبل ۸۱۷ دستگاه کمتر است.

تعداد کل‌های حفاری فعال در کانادا نیز ۲۰ دستگاه کاهش پیدا کرده و به ۲۲۲ دستگاه رسیده است که این میزان نیز در مقایسه با سال گذشته ۱۶۰ دستگاه کمتر است.

در سایر نقاط جهان نیز این کاهش دکل‌های حفاری فعال دیده می‌شود به طوریکه با کاهش ۵۰ دستگاه از دکل‌های حفاری فعال در سایر نقاط جهان تعداد این دکل‌ها به هزار و ۴۵ دستگاه در ماه ژانویه رسیده است.