نرخ گاز افزایشی و فرآورده‌‌های نفتی کاهشی بود

خانه » نرخ گاز افزایشی و فرآورده‌‌های نفتی کاهشی بود

نرخ گاز افزایشی و فرآورده‌‌های نفتی کاهشی بود

۱۳۸۹/۷/۶ ۱۴:۱۱:۳۳ ۶ مهر ۱۳۸۹ |دسته‌بندی: اخبار جهان|

دنیای اقتصاد : قیمت آتی‌های گاز طبیعی در بورس آمریکا (آتی‌های ماه اول برای تحویل در اکتبر ۲۰۱۰) طی دوره ۲۰ سپتامبر الی ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۰ ، از یک روند افزایشی همراه با نوسان برخوردار بود.

بر این اساس قیمت آتی های گاز طبیعی در بازار بورس نایمکس، ابتدا از حدود ۸۲۲/۳ دلار در هر میلیون بی.تی.یو در تاریخ ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۰ تا بیش از ۰۱۹/۴ دلار در هر میلیون بی.تی.یو در تاریخ ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۰ افزایش یافت، ولی مجددا تا سطح ۸۸۱/۳ دلار در هر میلیون بی.تی.یو در تاریخ ۲۴ سپتامبر کاهش یافت. همچنین قیمت آتی‌های گاز طبیعی در بازار بورس لندن(ICE) برای تحویل در ماه اکتبر ۲۰۱۰ از یک روند افزایشی برخوردار بوده و از حدود ۲۵۶۸/۷ دلار در هر میلیون بی.تی.یو در تاریخ ۲۰ سپتامبر بیش از ۶۵۶۸/۷ دلار در هر میلیون بی.تی.یو در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۰ افزایش یافت.
قیمت تک محموله گاز طبیعی در بازار هنری هاب از یک روند کاهشی همراه با نوسان برخوردار بوده و ابتدا با ۱۱ سنت (۷/۲ درصد ) کاهش، از حدود ۰۶/۴ دلار در هر میلیون بی.تی.یودر تاریخ ۱۵ سپتامبر به کمتر از ۹۵/۳ دلار در هر میلیون بی.تی.یو در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۰ کاهش یافت، ولی مجددا تا سطح ۰۲/۴ دلار در هر میلیون بی.تی.یو در تاریخ ۲۲ سپتامبر افزایش یافت. این سطح قیمتی به میزان ۹۹/۳۳ درصد از قیمت ۰۹/۶ دلار در هر میلیون بی.تی.یو قیمت هنری هاب در اوایل سال ۲۰۱۰ ، پایین‌تر است. 

قیمت‌های تک محموله گازطبیعی در بازارهای نیویورک و شیکاگو نیز از یک روند کاهشی همراه با نوسان برخوردار بوده و ابتدا از حدود ۳۹/۴ و ۱۲/۴ دلار در هر میلیون بی.تی.یو در تاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۰ به کمتر از ۲۷/۴ و ۹۶/۳ دلار در هر میلیون بی.تی.یو به ترتیب در تاریخ های ۲۰ و ۲۱ سپتامبر کاهش یافتند، ولی مجددا تا سطوح ۳۸/۴ و ۰۵/۴ دلار در هر میلیون بی.تی.یو در تاریخ ۲۲ سپتامبر افزایش یافتند. همچنین قیمت تک محموله گاز طبیعی در بازار اروپا (لندن- ICE) با ۴ سنت کاهش طی دوره ۱۵ سپتامبر الی ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۰، از حدود ۶۳/۶ دلار در هر میلیون بی.تی.یو تا کمتر از ۵۹/۶ دلار در هر میلیون بی.تی.یو طی دوره مذکور کاهش یافته است.
بر اساس برآوردهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا، میزان ذخایر زیرزمینی عملیاتی گاز طبیعی آمریکا طی هفته منتهی به ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۰ در حدود ۳۳۴۰ میلیارد فوت مکعب بود که نسبت به هفته قبل از آن بیش از ۷۳ میلیارد فوت مکعب افزایش یافته است. این ذخایر به میزان ۱۷۵ میلیارد فوت مکعب (۵درصد) کمتر از میزان مشابه سال قبل در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۰۹ بوده و به میزان ۱۹۵ میلیارد فوت مکعب (۲/۶ درصد) بیشتر از متوسط ۵ سال گذشته (۲۰۰۹- ۲۰۰۵) است. میزان متوسط ذخایر زیر زمینی گاز طبیعی آمریکا طی ۵ سال گذشته در حدود ۳۱۴۵ میلیارد فوت‌مکعب بوده است. در منطقه شرق، میزان ذخایر طی هفته منتهی به ۱۷ سپتامبر به میزان ۵۳ میلیارد فوت مکعب نسبت به هفته قبل از آن افزایش یافته و به میزان ۱۶ میلیارد فوت مکعب (۹/۰ درصد) از متوسط ۵ سال گذشته این منطقه بالاتراست. ذخایر در منطقه تولیدی (آلاباما، آرکانزاس، کانزاس، لوئیزیانا و….) به میزان ۱۱۴ میلیارد فوت مکعب بالاتر از متوسط ۵ سال گذشته این منطقه یعنی (۹۱۵ میلیارد فوت مکعب) بوده و نسبت به هفته قبل از آن نیز به میزان ۱۹ میلیارد فوت مکعب افزایش یافته است. سطح ذخایر زیرزمینی عملیاتی گاز طبیعی منطقه تولید به میزان ۹۵ میلیارد فوت مکعب (۵/۸ درصد) از میزان مشابه سال قبل در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۰۹ کمتر است. سطح ذخایر زیرزمینی گاز طبیعی منطقه غرب آمریکا طی هفته منتهی به ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۰ به میزان ۱ میلیارد فوت مکعب نسبت به هفته قبل از آن افزایش یافته و معادل ۶۵ میلیارد فوت مکعب بالاتر از متوسط ۵ سال گذشته این منطقه می‌باشد. به‌طور کلی سطح ذخایر زیرزمینی عملیاتی گاز طبیعی آمریکا که معادل ۳۳۴۰ میلیارد فوت مکعب می‌باشد، در محدوده تاریخی ۵ سال گذشته قرار دارد. 

بررسی و تحلیل بازارفرآورده‌های نفتی
قیمت بنزین سوپر بدون سرب و سوخت حرارتی در بورس آمریکا (آتی‌های ماه اول)، طی هفته منتهی به ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۰ از یک روند کاهشی همراه با نوسان برخوردار بودند. قیمت بنزین سوپر بدون سرب در بازار بورس نیویورک، در ابتدا در پی افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران از احتمال کاهش تقاضای نفت به دلیل بی ثباتی اقتصاد آمریکا، افزایش آمار بیکاری در آمریکا، کاهش ارزش شاخص سهام در بازارهای جهانی، افزایش سطح ذخیره سازی‌های بنزین آمریکا معادل ۶/۱ میلیون بشکه و کاهش تقاضای بنزین آمریکا معادل ۱۷۲ هزار بشکه در روز در هفته منتهی به ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۰ و همچنین به تبعیت از کاهش قیمت‌های نفت خام، از حدود ۹۴۹۶/۱ دلار به ازای هر گالن در تاریخ ۲۰ سپتامبر تا کمتر از ۹۰۱۴/۱ دلار به ازای هر گالن در روز ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۰ کاهش یافت، ولی مجددا به دلیل تعطیل شدن یک پالایشگاه مهم در شمال شرق آمریکا، افزایش ارزش شاخص سهام در بازارهای جهانی، کاهش ارزش دلار در مقابل یورو و همچنین به تبعیت از افزایش قیمت های نفت خام، تا سطح ۹۴۷۱/۱ دلار به ازای هر گالن در روز ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۰ افزایش یافت. شرکت کونوکو فیلیپس آمریکا برخی از واحدهای پالایشگاه ۲۳۸ هزار بشکه در روز «بی وی » در نیوجرسی را به منظور نصب تاسیسات جدید نفتی به مدت یک ماه و نیم تعطیل کرده است که این امر به افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی در بازار آمریکا طی دو روز پایانی هفته گذشته کمک نموده است.قیمت سوخت حرارتی نیز در بازار بورس نایمکس با توجه به عوامل کاهشی و افزایشی مذکور و همچنین افزایش سطح ذخیره سازی‌های فرآورده‌های میان تقطیر آمریکا معادل ۳۰۰ هزار بشکه و کاهش تقاضای فرآورده‌های میان تقطیر آمریکا معادل ۱۵۳ هزار بشکه در روز در هفته منتهی به ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۰ و نیز به تبعیت از بازار نفت خام، ابتدا از حدود ۱۳۹۴/۲ دلار به ازای هر گالن در تاریخ ۲۰ سپتامبر به کمتر از ۱۰۷/۲ دلار به ازای هر گالن در روز ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۰ کاهش یافت، ولی مجددا تا سطح ۱۳۰۶/۲ دلار به ازای هر گالن در روز ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۰ افزایش یافت. از سوی دیگر، قیمت آتی‌های گازوئیل اروپا طی دوره مذکور از یک روند افزایشی همراه با نوسان برخوردار بوده و ابتدا به دلیل انتشار آمار مربوط به رشد اقتصادی منطقه یورو که بسیار کمتر از حد انتظار در ماه سپتامبر بود، از حدود ۲۱۶۱/۲ دلار به ازای هر گالن در تاریخ ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۰ کمتر از ۱۷۶۳/۲ دلار به ازای هر گالن در تاریخ ۲۲ سپتامبر کاهش یافت، ولی مجددا در پی انتشار اطلاعات غافلگیر‌کننده اقتصادی آلمان که نشان‌دهنده رشد اعتماد تجاری در این کشور می باشد، تا سطح ۲۱۷۷/۲ دلار به ازای هر گالن در تاریخ ۲۴ سپتامبر افزایش یافت. طی هفته مذکور، کاهش تقاضای بنزین و فرآورده‌های میان تقطیرآمریکا به ترتیب معادل ۱۷۲ و ۱۵۳ هزار بشکه در روز و نیز افزایش سطح ذخیره سازی‌های بنزین (معادل ۶/۱ میلیون بشکه)، فرآورده‌های میان تقطیر (معادل ۳۰۰ هزار بشکه) و نفت کوره پسماند (معادل ۴۰۰ هزار بشکه) در هفته منتهی به ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۰، از عوامل تضعیف کننده قیمت های فرآورده‌های نفتی و از سوی دیگر، کاهش سطح ذخیره سازی‌های سوخت جت ( معادل ۳۰۰ هزار بشکه) در هفته منتهی به ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۰، از عوامل تقویت کننده قیمت‌های فرآورده‌های نفتی به شمار می‌روند.

 
بر اساس آمار منتشره اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۰، قیمت‌های تک‌محموله فرآورده‌های نفتی در بازارهای جهانی طی دوره ۱۴ الی ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۰ روندهای متفاوتی را تجربه نموده‌اند. بر این اساس، قیمت‌های تک‌محموله بنزین معمولی در بازارهای آمریکا (خلیج‌مکزیک) و اروپا (روتردام) به ترتیب با ۶۵/۹ و ۵۲/۶ سنت کاهش در هر گالن، از حدود ۸۵/۲۰۰ و ۵۲/۲۰۵ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۱۴ سپتامبر تا کمتر از ۲/۱۹۱ و ۱۹۹ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۰ کاهش یافته است. قیمت تک محموله بنزین معمولی در بازار آسیا (سنگاپور) نیز ابتدا به میزان ۵۳/۲ سنت به ازای هر گالن کاهش یافته و از حدود ۳۶/۱۹۸ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۱۴ سپتامبر تا کمتر از ۸۳/۱۹۵ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۰ کاهش یافت، ولی مجددا تا سطح ۳۳/۱۹۸ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۰ افزایش یافت. قیمت تک محموله گازوئیل در بازار اروپا ابتدا از حدود ۰۹/۲۱۳ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۱۴ سپتامبر تا بیش از ۱۶/۲۱۷ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۰ افزایش یافت، ولی مجددا تا سطح ۲۱/۲۱۴ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۲۱ سپتامبر کاهش یافت. قیمت تک محموله گازوئیل در بازار آسیا نیز از یک روند افزایشی برخوردار بوده و از حدود ۵۷/۲۰۸ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۱۴ سپتامبر تا بیش از ۷۱/۲۱۰ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۰ افزایش یافت. قیمت تک‌محموله سوخت جت در بازار آمریکا از یک روند کاهشی همراه با نوسان برخوردار بوده و ابتدا از حدود ۰۹/۲۱۳ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۱۴ سپتامبر تا کمتر از ۹/۲۰۸ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۰ کاهش یافت، ولی مجددا تا سطح ۲۲/۲۱۱ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۲۱ سپتامبر افزایش یافت. قیمت تک محموله سوخت جت در بازار اروپا نیز از یک روند کاهشی همراه با نوسان برخوردار بوده و ابتدا از حدود ۸۱/۲۱۵ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۱۴ سپتامبر تا بیش از ۲۱۸ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۰ افزایش یافت، ولی مجددا تا سطح ۷۵/۲۱۴ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۲۱ سپتامبر کاهش یافت. از سوی دیگر، قیمت تک محموله سوخت جت در بازار آسیا از یک روند افزایشی برخوردار بوده و از حدود ۹۵/۲۱۰ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۱۴ سپتامبر تا بیش از ۴۳/۲۱۱ سنت به ازای هر گالن در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۰ افزایش یافت. قیمت‌های تک محموله نفت کوره در بازار اروپا روند کاهشی و در بازار آسیا روند افزایشی را تجربه نموده است.
غلامعلی رحیمی – مهدیه علوی- کارشناسان بازار انرژی