مقاومت بورس در مرز ۴۵ هزار

خانه » مقاومت بورس در مرز ۴۵ هزار

مقاومت بورس در مرز ۴۵ هزار

۱۳۹۲/۳/۱۲ ۱۷:۲۲:۲۲ ۱۲ خرداد ۱۳۹۲ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد- شاخص بورس دیروز با ۲۱۷ واحد افت روی عدد ۴۴ هزار و ۹۴۵ واحد نشست تا همچنان رسیدن به مرز ۴۵ هزار واحد برای معامله‌گران دور از انتظار باشد. اگر چه برای افت شاخص دلایل متعددی ذکر شده اما تاثیرگذارترین آن، گمانه‌زنی‌ها و انتشار اخبار و شایعات درباره افزایش محدودیت‌های بین‌المللی ۸ شرکت پتروشیمی بود که بازار به تاثیر از این وضعیت، با تغییرات منفی همراه شد. البته کارشناسان امیدوارند بازار از اواسط هفته جاری، شاهد از سرگیری دور جدیدی از رشد باشد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار دیروز با ۲۱۷واحد افت به مرز ۴۴هزار و ۹۴۵واحد عقب‌نشینی کرد تا همچنان دسترسی به ورای مرز ۴۵هزار واحد برای معامله‌‌گران دور از انتظار باشد. در بازار دیروز آنچه در کنار عرضه‌‌های سنگین جالب توجه بود، وجود نقدینگی و جمع‌آوری عرضه‌‌ها بود که در نهایت به معامله ۱۶۷میلیون سهمی منجر شد. از دیدگاه کارشناسان در صورت وجود نقدینگی در بازار می‌توان به از سر گرفته شدن دور جدیدی از رشد قیمت‌ها امیدوار بود.
در بازار دیروز در تحولات مهم سیاسی، تبعات مناظره عصر روز جمعه نامزدهای ریاست‌جمهوری بود که موجب مباحثی میان معامله‌‌گران و برنامه‌‌های اقتصادی آنها شده است. در همین حال دیروز معامله‌‌گران شاهد آخرین بررسی‌های شورای نگهبان در مورد لایحه بودجه سال ۹۲ بودند؛ انتظار می‌رود به زودی این شورا کار بررسی لایحه بودجه را به اتمام برساند.
دیروز همچنین بازار با خبرهای متناقضی در صحنه خارجی مواجه بود؛ در حالی که ایالات متحده تحریم‌هایی را در زمینه تولیدات کامپیوتری و الکترونیکی لغو کرده است، دیروز وزارت خزانه‌داری آمریکا ۸ شرکت پتروشیمی را مشمول تحریم قرار داد؛ از نظر بیشتر کارشناسان تحریم صنایع پتروشیمی کشورمان به دلیل دشواری‌های فنی و اجرایی ممکن نیست و راه‌های متنوعی برای دور زدن این تحریم‌ها وجود دارد.
از دیدگاه کارشناسان، شرکت‌های پتروشیمی از مدت‌ها قبل به دلیل تحریم بانکی با مشکلات تحریم مواجه بوده‌اند و اعلام جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا تاثیری در این صنعت نخواهد داشت.
دیروز همچنین بازار شاهد انتشار اطلاعیه مدیریت بازار در مورد عرضه بلوکی هلدینگ خلیج فارس بود.
براساس این اطلاعیه، معاونت بازار اعلام کرد: امکان تهاتر ثمن نقدی معامله با مطالبات دستگاه‌‌های طلبکار برای عرضه مذکور وجود ندارد و برنده رقابت باید حصه نقدی معامله را طی ۲۰ روز کاری به حساب اعلامی شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه واریز کند.
یادآور می‌شود که تعداد چهار میلیارد و ۲۱۴ میلیون و ۶۴ هزار و ۳۷۰ سهم از سهام صنایع پتروشیمی خلیج فارس، روز ۱۸ خردادماه در بورس اوراق بهادار تهران عرضه می‌شود.
سازمان خصوصی‌سازی به وکالت از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ۱۷ درصد از سهام صنایع پتروشیمی خلیج فارس را در بازار دوم بورس اوراق بهادار عرضه می‌کند.
این بلوک با قیمت پایه هر سهم ۱۳ هزار ریال به صورت یکجا و نقد یا نقد و اقساط به صورت عمده مدیریتی غیرکنترلی فروخته می‌شود.
با انتشار این اطلاعیه نگرانی بازار در مورد احتمال هماهنگی طلبکاران از دولت برای خرید سهام هلدینگ خلیج فارس در نرخ پایه عرضه بلوک و کنترل قیمت سهام خرد شرکت کمتر شده است.
در این گروه دیروز نماد پالایشگاه تبریز نیز در شرایط نامناسب بازار بازگشایی شد که رشد محدودی را تجربه کرد. در این گروه، نفت بهران نیز پس از تعدیل سود با رشد محدود ۸درصدی بازگشایی شد. شرکت ۶۰ میلیارد تومانی
نفت بهران طی اصلاحیه‌ای برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند ۹۱ مبلغ ۲۹۲۳ ریال سود خالص محقق کرده که در مقایسه با اطلاعیه قبلی ۵/۲۲ درصد تعدیل مثبت داشته است.
مخابرات به دولت بر‌می‌گردد؟
دیروز در نماد مخابرات، در آخرین جلسه شورای رقابت موضوعی درخصوص پذیرش اعتراض به واگذاری مخابرات در شورای تجدید نظر شورای رقابت مطرح شد و مقرر شده شورای رقابت به سرعت در مورد واگذاری بلوک ۵۰ درصد به علاوه یک سهم شرکت مخابرات ایران رای دهد.
محمد‌علی مددی عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای رقابت در توضیح این موضوع اظهار کرد: شرکت مخابرات در سال ۸۸ واگذار شد که در مورد نحوه واگذاری این شرکت اشکالاتی به وجود آمده است.
وی گفت: در خصوص ایرادات وارده به نحوه واگذاری سهامداران قبلی آن در شورای
تجدید نظر شورای رقابت طرح شکایت کردند.
ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای رقابت افزود: شورای تجدید نظر شورای رقابت نیز با این دلیل که این شرکت باید نیمه‌دولتی‌ می‌شد، حکم بر لغو این واگذاری داده است. اکنون صحبت بر سر این موضوع است که آیا شورای تجدید نظر شورای رقابت وجاهت قانونی برای نفی رای شورای رقابت را دارد یا خیر.
در گروه تجهیزات، سازمان بورس و اوراق بهادار با افزایش سرمایه شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا)، موافقت کرد.
شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) سرمایه خود را به ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش می‌دهد.
غلامرضا ابوترابی، رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره اظهار کرد: تقاضای پذیره‌نویسی و عرضه عمومی اوراق بهادار شرکت مپنا‌ جهت افزایش سرمایه، در این سازمان مورد بررسی قرار گرفت و براساس رسیدگی انجام شده، مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نشده و بنابراین افزایش سرمایه مزبور از نظر این سازمان بلامانع است.
وی ادامه داد: در این راستا شرکت مپنا در نظر دارد تعداد ۲۴ میلیون و ۸۹۶ هزار و ۲۳۷ سهم را به ارزش اسمی هر سهم یک هزار ریال از طریق پذیره‌نویسی به فروش رساند تا به این ترتیب سرمایه خود را به ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش دهد.
قیمت تعیین شده برای عرضه عمومی سهام مزبور دو هزار و ۷۳۸ ریال تعیین شده است.
با توجه به برنامه ارائه شده، شرکت مدیریت پروژه‌‌های نیروگاهی ایران مپنا در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۹ هزار و ۹۷۵ میلیارد و ۱۰۴ میلیون ریال به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال از محل سلب حق تقدم از سهامداران فعلی و عرضه عمومی سهام، افزایش دهد. انتظار می‌رود مپنا در مجمع پیش روی خود نزدیک به ۲۰۰ریال تقسیم سود داشته باشد و بقیه سود را به حساب افزایش سرمایه واریز کند.
در گروه سیمانی دیروز صف‌های خرید بیشتر نمادها به‌رغم وضعیت نامناسب بازار پا برجا باقی ماند. در این گروه، شرکت سیمان کردستان که طی فصل جاری بازدهی بیش از ۸۰ درصدی برای سهامداران خود به ارمغان آورده است طی گزارش ۶ ماهه سال مالی منتهی به شهریور امسال از پوشش ۴۲ درصدی سود هر سهم پس از کسر مالیات خود خبر داده که نسبت به سال گذشته خود از رشد ۶۷ درصدی برخوردار بوده است.
سیمان کردستان در حالی پیش‌بینی سود خود را از مبلغ اولیه ۱۳۳۷ ریال برای سال مالی جاری به ۲۳۲۲ ریال در آخرین گزارش خود افزایش داده است که قیمت خرید و حمل مازوت را در صورت‌‌های مالی ۲۳۵۰ ریال فرض کرده و از سوی دیگر قیمت فروش محصولات را نیز با توجه به مصوبه انجمن سیمان افزایش داده است.
در گروه غذایی، شرکت قند شیرین خراسان برای هر سهم در سال مالی منتهی به شهریور ۹۲ براساس عملکرد واقعی ۶ ماهه مبلغ ۳۹۸ ریال عایدی خالص پیش‌بینی کرده که در عملکرد واقعی ۶ ماهه ۷۸ درصد از این مبلغ را پوشش داده است.
این شرکت که در پیش‌بینی قبلی برای هر سهم در سال ۹۲ مبلغ ۳۲۰ ریال عایدی خالص پیش‌بینی کرده بود، علت تعدیل مثبت ۲۴ درصدی را افزایش نرخ تصفیه و تبدیل شکر خام از مبلغ ۹۰ تومان به ۱۰۶ تومان و افزایش هزینه‌‌های مالی به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان اعلام کرده است.
مطابق اعلام شرکت در شش ماهه باقیمانده سال مالی نرخ فروش قند ۱۷۷۵ تومان و شکر ۱۵۷۵ تومان و تفاله خشک ۶۵۰ تومان در این پیش‌بینی لحاظ شده است.
در گروه کانه‌های فلزی، «کنور» نیز با خبرهایی در مورد افزایش سرمایه سنگین روبه‌رو است که هنوز به طور رسمی اعلام نشده است. این شرکت سنگ‌آهنی روز ۲۰ خرداد مجمع تقسیم سود خود را برگزار می‌کند و پیشنهاد هیات‌مدیره تقسیم ۴۵۸ تومان از سود ۵۳۷ تومانی شرکت است.
در مجموع بازار روز شنبه بازاری منفی بود که در آن شاخص با ۲۱۷واحد کاهش مواجه شد. ارزش معاملات هم با سهم ۳/۱۵ درصدی معامله ۸/۲۵ میلیون سهم هلدینگ خلیج فارس به ۱۶۷میلیارد تومان رسید.
از ۲۲۲نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند نیز ۸۷نماد با کاهش قیمت و ۱۳۱نماد با رشد ارزش معامله شدند و سایر نمادها نیز بدون تغییر بودند.