معاون وزیر نفت در گفت وگو با ایرنا: درخواست شرکت های روسی، چینی و فرانسوی برای حضور در پارس جنوبی/ تکلیف فاز ۱۱درآینده نزدیک مشخص می شود

خانه » معاون وزیر نفت در گفت وگو با ایرنا: درخواست شرکت های روسی، چینی و فرانسوی برای حضور در پارس جنوبی/ تکلیف فاز ۱۱درآینده نزدیک مشخص می شود

معاون وزیر نفت در گفت وگو با ایرنا: درخواست شرکت های روسی، چینی و فرانسوی برای حضور در پارس جنوبی/ تکلیف فاز ۱۱درآینده نزدیک مشخص می شود

۱۳۹۵/۸/۳ ۱۵:۴۱:۳۲ ۳ آبان ۱۳۹۵ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

ایرنا- معاون وزیر نفت از تعیین تکلیف فاز ۱۱ پارس جنوبی در ماه های آتی خبر داد و گفت: علاوه بر توتال، شرکت هایی از روسیه و چین نیز برای مشارکت در توسعه این فاز درخواست داده اند.

 به گزارش روز سه شنبه ایرنا، فاز ۱۱ پارس جنوبی در مدت هشت سال فعالیت دولت های نهم و دهم تعیین تکلیف نشد و بلاتکلیف و سرگردان مانده بود.
دولت یازدهم از زمان روی کارآمدن همت خود را به سروسامان دادن فازهای بلاتکلیف و توسعه کامل میدان مشترک گازی پارس جنوبی گذاشته است.
در طول فعالیت دولت یازدهم که با افت شدید قیمت های نفت و تحریم های سنگین و ظالمانه علیه کشورمان مواجه بودیم ، تولید گاز از میدان پارس جنوبی بالغ بر ۱۵۰ میلیون متر مکعب افزایش یافت و مجموع تولید گاز از فازهای این میدان به بیش از ۴۰۰ میلیون متر مکعب در روز رسید.
پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دی ماه ۱۳۹۴ شرکت های نفتی بین المللی روانه ایران شدند و مذاکرات در زمینه های متنوع صنعت نفت را با مقام های وزارت نفت کشورمان انجام دادند و در بخش هایی موافقتنامه هایی نیز بین طرفین رد و بدل شد.
علی کاردر در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره آخرین وضعیت و امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱، گفت: در ماه های آتی، کار این فاز را تمام می کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ، حضور شرکت توتال را در فاز ۱۱ پارس جنوبی قطعی ندانست و گفت: چند شرکت تاکنون تمایل خود را برای حضور در این فاز اعلام کرده اند، اما حضور آنها هنوز قطعی و مشخص نشده است
وی در پاسخ به این سوال که آیا در توسعه فاز ۱۱ در صورت انتخاب چندین شرکت، توتال به عنوان شرکت محوری انتخاب خواهد شد، افزود: هنوز مشخص نیست، پیشنهادها باید بررسی شود.
به گزارش ایرنا، فاز ۱۱ پارس جنوبی، سرنوشت پیچیده ای داشته است به گونه ای که قرارداد بیع متقابل طرح توسعه آن و ساخت تاسیسات مایع گردانی گاز( ال ان جی) در سال ۲۰۰۴ به طور مشترک با شرکت های توتال فرانسه و پتروناس مالزی امضا شد اما پس از تاخیرهای این دو شرکت در اجرای طرح، این قرارداد به شرکت سی ان پی سی (CNPC) چین واگذار شد.
شرکت چینی براساس قرارداد باید در مدت ۵۲ ماه و تا مهر سال ١٣٩٢ این فاز را به تولید می رساند، اما هیچگاه به تعهدهای خود عمل نکرد. پس از گذشت حدود ۵۰ ماه از سپردن توسعه فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی به این شرکت چینی، بدون اجرای ابتدایی ترین فعالیت های توسعه ای، این شرکت در زمستان ۱۳۹۱ از این طرح خارج شد.
سپس چند شرکت ایرانی پیشنهاد توسعه این فاز را مطرح کردند که هیچ گاه نهایی نشد.
هدف توسعه فاز ١١ پارس جنوبی تولید روزانه ٢ میلیارد فوت مکعب گاز تعیین شده است. گاز استحصالی این فاز به عنوان خوراک واحدهای ال ان جی به میزان یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون فوت مکعب در روز تحویل خواهد شد و علاوه بر آن روزانه ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی سنگین در این فاز تولید می شود.
میدان گازی پارس جنوبی، بزرگترین میدان گازی جهان است که در خلیج فارس و در آبهای سرزمینی ایران و قطر واقع شده است. این میدان گازی بین ایران و قطر مشترک بوده و در کشور قطر، میدان گازی گنبد شمالی نام دارد.