معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: تدوین نقشه راه تامین منابع مالی/ نامه‌نگاری با وزرا و استانداران

خانه » معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: تدوین نقشه راه تامین منابع مالی/ نامه‌نگاری با وزرا و استانداران

معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: تدوین نقشه راه تامین منابع مالی/ نامه‌نگاری با وزرا و استانداران

۱۳۹۴/۸/۱۸ ۱۳:۴۳:۴۲ ۱۸ آبان ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|
معاون وزیر اقتصاد، نسبت به اینکه سرمایه‌گذاران داخلی در کشور به حال خود رها شده اند، گلایه کرد و گفت: اگر سرمایه گذار داخلی گرفتاری پیدا کند، نمی داند در خانه چه کسی را باید بزند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد خزاعی امروز در همایش تامین مالی و جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران پساتحریم گفت: در این طرح قصد داریم مشخص کنیم که از چه نوع سرمایه و یا سرمایه گذار خارجی در کدام طرح‌ها باید استفاده شود. به عنوان مثال در برخی طرح‌ها اصلا نباید دنبال فاینانس برویم و یا در برخی دیگر از طرح‌ها حتما باید از فاینانس استفاده شود و یا در برخی طرح‌ها از روش بی او تی و یا در برخی دیگر از طرح‌ها از روش اف بی آی باید استفاده شود.

معاون وزیر اقتصاد گفت: نقشه راه تامین مالی کشور برای پاسخ به دو سئوال مهم، میزان منابع مالی مورد نیاز برای توسعه کشور و نوع منابع مالی، تدوین می‌شود.

رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران با بیان اینکه در برخی از طرح‌ها به علت اینکه رقابت به تولید داخلی صدمه می‌زند، اصلا نباید از سرمایه و سرمایه گذار خارجی استفاده کرد، افزود: در همین جهت به همه استانداران و وزرا نامه نوشته ایم و از آنها خواسته ایم نیازهای حوزه جغرافیایی و کاری خود را تهیه، دسته بندی و برای ما ارسال کنند تا بتوانیم در ایجاد نقشه راه از آنها استفاده کنیم. این اقدام در واقع پایه ای است برای ساماندهی به نحوه تامین منابع مالی خارجی به طرح های داخلی.

معاون وزیر اقتصاد با طرح این سئوال که آیا توجه به تامین منابع مالی باید برای رفع نیازهای کشور باشد و یا باید در دنیای مدرن از آن به عنوان نگاهی فراتر از تامین نیازهای مالی کشور نگریست؟ گفت: نگاه اول هرچند مهم است اما کافی نیست و ما برای تاثیرگذاری درحوزه های مختلف سیاسی و فرهنگی باید به افزایش مراودات مالی و پولی و افزایش قدرت اقتصادی در منطقه و سطح بین الملل توجه داشته باشیم.

خزاعی با اشاره به طرح‌های دیگر کشورها در این زمینه افزود: ما نیز اگر می خواهیم مانند حوزه فرهنگی و سیاسی که جزو پرنفوذترین کشورها در منطقه و جهان هستیم، در حوزه اقتصاد چنین باشیم باید مراودات مالی و پولی خود را با موسسات مالی و اعتباری دنیا افزایش دهیم.

وی گفت: اینکه دائم سرمان در لاک خودمان باشد و فکر کنیم که برای رسیدن به رشد ۸ درصد چه کار باید بکنیم، در این حوزه کافی به نظر نمی رسد. باید برای مذاکره با شرکت‌های بزرگ اقتصادی و موسسات اعتبارسنجی برای افزایش رتبه اعتباری ایران اقدامات مهمی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه برجام از نظر سیاسی یک موقعیت بزرگ در تاریخ سیاسی ایران است، گفت: اما به لحاظ اقتصادی وقتی می توانیم از این موضوع به نحو شایسته استفاده کنیم که بسترهای آن را آماده کرده باشیم و یکی از بسترهای آن ارتقای رتبه اعتباری کشور در دنیاست.

خزاعی افزود: باید تکلیف بدهی های خود به موسسه های مالی و پولی بین المللی را که به خاطر تحریم‌ها نتوانستیم پرداخت کنیم، هرچه زودتر مشخص کنیم و القائات بعضا سیاسی در این زمینه را خنثی کنیم.

معاون وزیر اقتصاد نسبت به اینکه سرمایه گذاران داخلی در کشور به حال خود رها شده اند، گلایه کرد و گفت: اگر سرمایه گذار داخلی گرفتاری پیدا کند نمی داند در خانه چه کسی را باید بزند، این درحالی است که یک سازمان به نام سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران برای حمایت از سرمایه گذاری خارجی در کشور وجود دارد و ما باید همین حمایت‌ها را از سرمایه گذاران داخلی نیز انجام دهیم.