معاون زنگنه به مهر اعلام کرد: توافق نفتی ایران-انگلیس/ جزئیات فروش نفت به انگلیس و فرانسه

خانه » معاون زنگنه به مهر اعلام کرد: توافق نفتی ایران-انگلیس/ جزئیات فروش نفت به انگلیس و فرانسه

معاون زنگنه به مهر اعلام کرد: توافق نفتی ایران-انگلیس/ جزئیات فروش نفت به انگلیس و فرانسه

۱۳۹۴/۹/۱۰ ۱۴:۰۰:۱۰ ۱۰ آذر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|
معاون وزیر نفت با اشاره به توافق انجام شده با انگلیس و فرانسه برای آغاز صادرات نفت به این دو کشور، گفت: به محض لغو تحریم‌ها، فروش نفت از طریق شرکت‌ها به انگلیس و فرانسه از سرگرفته خواهد شد.

رکن الدین جوادی در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت از سرگیری صادرات نفت ایران به کشورهای انگلیس و فرانسه، گفت: با برخی از شرکت‌های انگلیسی و فرانسوی به منظور صادرات نفت به این دو کشور توافق‌هایی انجام شده است.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه شرکت‌های نفتی فرانسوی و انگلیسی علاقه مند به خرید نفت خام از ایران در دوران پساتحریم هستند، تصریح کرد: از این رو به محض لغو تحریم‌ها، فروش نفت از طریق شرکت‌ها به این دو کشور از سر گرفته خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر اینکه صادرات نفت به انگلیس و فرانسه صرفا از طریق شرکت‌های شل و توتال انجام می‌شود؟ اظهار داشت: علاوه بر شرکت‌های شل و توتال، سایر شرکت‌های اروپایی هم به منظور انتقال و صادرات نفت خام ایران به انگلیس و فرانسه اعلام آمادگی کرده و مذاکراتی در این باره انجام شده است.

این مقام مسئول اخیرا در گفتگو با مهر در خصوص امضای قراردادهای جدید فروش نفت خام ایران به شرکت‌های شل انگلیس و توتال فرانسه، بیان کرده است: شرکت ملی نفت تاکنون با همه خریداران و مشتریان سنتی خود مذاکره داشته است و محدودیتی به منظور از سرگیری فروش نفت و امضای قراردادهای جدید نفتی با شل و توتال و سایر شرکت‌های نفتی وجود ندارد.

به گزارش مهر، ایران بهمن ماه ۱۳۹۰ همزمان با افزایش تحریم‌ها، صادرات نفت به انگلیس و فرانسه را متوقف کرده بود و نفت این دو کشور را به سایر بازارهای هدف صادر کرد.

با این وجود پیش بینی می‌شود در صورت لغو تحریم‌ها در مرحله اول ایران روزانه ۵۰۰ هزار بشکه ظرفیت تولید و صادرات نفت خام خود را افزایش دهد که بخشی معادل ۴۰ درصد از این افزایش تولید روزانه پالایشگاه‌های نفت ایتالیا، اسپانیا، آلمان، فرانسه، انگلیس و سایر کشورهای اروپایی شود.