معاون رئیس جمهوری: عرضه محصولات پتروشیمی خارج از بورس تخلف است

خانه » معاون رئیس جمهوری: عرضه محصولات پتروشیمی خارج از بورس تخلف است

معاون رئیس جمهوری: عرضه محصولات پتروشیمی خارج از بورس تخلف است

۱۳۹۴/۱۰/۱۶ ۱۶:۲۷:۲۲ ۱۶ دی ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

«محمد شریعتمداری» در نامه خود به «محمود نوایی» مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، تصریح کرد: بر اساس قانون و مصوبه های رسمی، عرضه محصولات پتروشیمی خارج از بورس به استثنای کود اوره، تخلف و عرضه خارج از شبکه محسوب می شود.
شریعتمداری افزود: تا اتخاذ هر گونه تصمیم تازه، کالاهای بورسی باید در بورس عرضه شوند یا مشمول قیمتگذاری دولت و تعزیراتی باشند.
معاون اجرایی رئیس جمهوری تاکید کرد «مسئولیت حمایت از حقوق مصرف کنندگان و برخورد قانونی با تخلف های احتمالی بر عهده سازمان تعزیرات است».
به گزارش ایرنا، از پارسال بحث خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا مطرح شد اما از آنجا که کارشناسان اقتصادی خروج پتروشیمی از بورس کالا را بازگشت به عقب می دانستند، این مساله تاکنون مسکوت مانده است.
از اواخر اسفند سال ۱۳۹۰ مجتمع های دولتی و خصوصی تولید محصولات پتروشیمی موظف شدند محصولات خود را در قالب بورس کالا عرضه کنند.
برخی بر این باورند که اگر معاملات محصولات پتروشیمی خارج از بورس شکل گیرد، بیشتر سود نصیب کسانی خواهد شد که با مدیران ارشد دولتی و پتروشیمی ها رابطه دارند.
شماری دیگر می گویند با توجه به انحصار شدید در این بازار، در صورت عرضه محصولات پتروشیمی خارج از بورس هیچ ابزار کارآمدی برای شفافیت و رصد این بازار وجود ندارد و خروج پتروشیمی ها از بورس مقدمه ایجاد رانت در این حوزه خواهد بود.