مصاحبه جناب آقای دکتر حنیفی با سایت بورس ۲۴ در خصوص بترانس، آخرین وضعیت پروژه سنگان و پروژه بزرگ نفت نیک قشم

خانه » مصاحبه جناب آقای دکتر حنیفی با سایت بورس ۲۴ در خصوص بترانس، آخرین وضعیت پروژه سنگان و پروژه بزرگ نفت نیک قشم

مصاحبه جناب آقای دکتر حنیفی با سایت بورس ۲۴ در خصوص بترانس، آخرین وضعیت پروژه سنگان و پروژه بزرگ نفت نیک قشم

۱۳۹۵/۲/۵ ۱۴:۴۶:۱۱ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار شرکت|

مدیر عامل سرمایه گذاری گروه توسعه ملی به شفاف سازی در خصوص چند گمانه زنی پرداخت و از پیشرفت دو پروژه با اهمیت این شرکت چند رشته ای خبر داد.

فرهاد حنیفی مدیرعامل «وبانک» در گفت و گو با خبرنگار بورس ۲۴ در خصوص شایعه عرضه ۳۵.۱۲ درصد از سهام شرکت ایران ترانسفو به خبرنگار بورس ۲۴ توضیح داد:در ادامه سیاست خروج از بنگاهداری تاکنون «وبانک» از شرکت های گلسار فارس،پروپیلن جم،تامین سرمایه امین و شیمی کشاورز خارج شده و بلوک ایران ترانسفو را نیز جهت عرضه در بازار سهام آماده کرده است.

وی گفت:ارزشگذاری این سهم انجام شده و کارگزاری بانک ملی در حال هماهنگی با بورس تهران برای انتشار آگهی عرضه شرکت ایران ترانسفو برای هفته آینده است.

سهامدار عمده «بترانس» درباره شایعه قیمتگذاری ۱۶۳۰ تومانی هر سهم این بلوک و وجود دو مشتری برای آن گفت:قیمت دقیق عرضه در آگهی که بزودی منتشر می شود،مشخص خواهد شد و طبیعتا این بلوک می تواند متقاضیان بالقوه ای داشته باشد.

سنگان همزمان با جهش قیمت سنگ آهن به بهره برداری می رسد

مدیرعامل سرمایه گذاری گروه توسعه ملی درباره آخرین وضعیت شرکت معدنی و صنعتی توسعه ملی نیز توضیح داد:پیشرفت پروژه سنگان ۷۰ درصد گزارش شده است.این پروژه شامل کارخانه ۲.۵ میلیون تنی کنسانتره و خط تولید ۲.۵ میلیون تنی گندله است و تا بهار سال ۹۶ به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به رشد قیمت سنگ آهن تا مرز ۷۰ دلار و موقعیت صادراتی مناسب این شرکت در خواف گفت:تحلیل ما رشد قیمت سنگ آهن در بلند مدت و ایجاد تقاضای موثر در این صنعت استراتژیک بود،لذا از سال ها پیش در بخش معدن سرمایه گذاری کردیم و این سرمایه گذاری در سال ۹۶ که شرایط به مراتب بهتر از امسال خواهد بود،به بهره برداری می رسد و حاشیه سود مناسبی را برای «وبانک» ایجاد خواهد کرد.

نفت نیک قشم رسما استارت خورد

این مقام اجرایی در «وبانک» همچنین از صدور مجوز قطعی خوراک پروژه نفت نیک قشم خبرداد و گفت:پروژه بزرگ نفت نیک قشم که برنامه تولید ۵۴۰ هزار تن پروپیلن و پلی پروپیلن را در دستور کار دارد نیاز به سالانه ۵ میلیون متر مکعب گاز متان دارد که خوشبختانه وزارت نفت مجوز تامین خوراک این پروژه بزرگ را صادر کرده است.

وی گفت:تامین خوراک این پروژه از طریق خط لوله گاز مکران انجام می شود و متان استفاده شده در این پروژه ۱.۶ میلیون تن متانول ایجاد خواهد کرد.

حنیفی با بیان این که ۷۴ درصد از سهام شرکت نفت نیک قشم در اختیار «وبانک» و پتروشیمی شازند است،گفت:۴۵۰۰ میلیارد تومان در این پروژه سرمایه گذاری خواهد شد، سرمایه این شرکت ۱۰۰ میلیارد تومان است و تا ۳۶ ماه پروژه را در جزیره قشم با کمک فاینانس و شریک خارجی به اتمام می رساند.چرا که جزئیات فاینانس و پارتنر خارجی این پروژه مشخص شده است.

به گفته حنیفی،دو پروژه نفت نیک قشم و سنگان سرمایه گذاری های مطالعه شده و استراتژیکی است که در سال های آینده موقعیت چند رشته ای گروه توسعه ملی را متفاوت و متمایز خواهد کرد و برنامه «وبانک» جهت خروج از شرکت های پراکنده در صنایع مختلف و تمرکز در صنایع پرتقاضا و دارای مزیت نسبی ادامه پیدا خواهد کرد.

گفتنی است،بررسی ها نشان می دهد فروش بلوک ایران ترانسفو دست کم ۵۰ تومان به سود «وبانک» می افزاید.از ساتا با حدود ۱۷ درصد سهم در ایران ترانسفو به عنوان خریدار احتمالی بلوک «وبانک» در «بترانس» یاد می شود.