اخبار

مشاور وزیر جهاد کشاورزی از تولید ۱۱.۵ میلیون تن گندم در سال جاری خبر داد و گفت: برای سال زراعی پیش‌رو نهاده‌های تولید اعم از کود، بذر و سم مورد نیاز بدون افزایش قیمت تامین شده و نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی گندم منصفانه و رضایت‌بخش است.

اسماعیل اسفندیاری‌پور – مجری طرح گندم – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: سال زراعی گذشته بیش از شش میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت گندم رفت که منجر به تولید بیش از ۱۱.۵ میلیون تنی و خرید بالغ بر هشت میلیون و ۴۰ هزار تنی این محصول شد که میزان تولید گندم بیش از یک میلیون تن و میزان خرید آن بالغ بر ۲۰ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است.

وی با بیان این‌که نرخ خرید تضمینی گندم طی هفته آینده از سوی دولت اعلام می‌شود، افزود: وضعیت گندمکاران و تولید این محصول استراتژیک به گونه‌ی است که کشاورزان رضایت نسبی دارند، چرا که هم‌اکنون در آغاز فصل کشت گندم قرار داریم و بیش از ۴۰۰ هزار تن بذر اصلاح‌شده فراهم است.

مجری طرح گندم ادامه داد: دیگر نهاده‌های تولید مورد نیاز گندمکاران مانند کود فسفاته و غیره بدون هیچ مشکلی فراهم شده است و تقریبا هیچ افزایش قیمتی نسبت به سال گذشته نداشته‌اند.

اسفندیاری‌پور با بیان این‌که پیش بینی می‌شود امسال سطح زیرکشت گندم به حدود شش میلیون هکتار برسد، اعلام کرد: گرچه این کاهش سطح ناشی از اعمال سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی نبوده و محدودیت‌های منابع آبی و تصمیم‌گیری کشاورزان در آن اثر‌گذار بوده است، اما وزارت جهاد کشاورزی نیز طی سال‌های گذشته سیاست‌گذاری‌ خود را به گونه‌ای اعمال کرده است تا سطح زیرکشت گندم کاهش و عملکرد آن در واحد سطح افزایش پیدا کند.

وی گفت: عملکرد گندم در واحد سطح در اراضی آبی حدود ۳.۵ تا ۳.۶ تن و در اراضی دیم حدود یک تن و۲۰ کیلوگرم بوده است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: طی دو سال گذشته تسهیلات مناسبی از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای تامین ادوات و تجهیزات مورد نیاز به کشاورزان داده شده است و در حال حاضر مشکلی از این نظر نیز وجود ندارد، چرا که برای گندمکاران تراکتور، کمباین و دیگر تجهیزات داشت، کاشت و برداشت تامین شده است، گرچه همچنان در وضعیت ایده‌آل قرار نداریم، اما نسبت به گذشته بهره‌برداران بخش کشاورزی در وضعیت بهتری از این نظر قرار دارند.

اطلاعات سهامداری

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد

لطفا جهت نمایش اطلاعات وارد سامانه سهامداری شوید

ورود به سامانه