مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت در گفت وگو با ایرنا: صادرات بیش از ۶۰ درصد نفت ایران به آسیا/فروش نفت به چین معادل کل اروپا

خانه » مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت در گفت وگو با ایرنا: صادرات بیش از ۶۰ درصد نفت ایران به آسیا/فروش نفت به چین معادل کل اروپا

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت در گفت وگو با ایرنا: صادرات بیش از ۶۰ درصد نفت ایران به آسیا/فروش نفت به چین معادل کل اروپا

۱۳۹۵/۷/۲۴ ۱۴:۳۵:۵۲ ۲۴ مهر ۱۳۹۵ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

سید محسن قمصری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: میزان صادرات نفت ایران به این کشور روزانه به طور میانگین بیش از ۶۰۰ هزار بشکه در روز است.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت درباره فروش نفت به پالایشگاه های کوچک چینی که به تازگی آغاز شده است، گفت: آنها در این آمار محاسبه نمی شوند؛ این شرکت های کوچک به صورت موردی و تک محموله نفت خام را خریداری می کنند.
وی درباره افزایش ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه ای صادرات نفت خام تا پایان امسال نیز گفت: نزدیک به ۶۲ درصد نفت خام به آسیا و بقیه به اروپا صادر می شود، در صورت افزایش نفت صادراتی، به همین نسبت به اروپا یا آسیا صادر می شود.
چین در دوران تحریم نیز بزرگترین خریدار نفت ایران بود به طوری که ۴۰ درصد از نفت صادراتی ایران (معادل روزانه ۴۰۰ هزار بشکه) به این کشور فروخته می شد.
معاون سازمان ملی انرژی چین که چندی پیش به ایران سفر کرده بود، اعلام کرد: این کشور در نظر دارد ۵٠ درصد از صادرات نفت ایران را جذب کند.
قمصری پیش از این به ایرنا گفته بود: صادرات نفت ایران به روزانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده که در نظر داریم در ماه های آتی میزان آن را به ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه در روز افزایش دهیم.
وی درباره میزان صادرات نفت به اروپا نیز گفته بود: ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار بشکه از نفت ایران به مقصد کشورهای اروپایی صادر می شود.
به گزارش ایرنا، منابع غیررسمی میزان تولید نفت ایران در مهرماه را سه میلیون و ۶۶۵ هزار بشکه در روز اعلام کرده اند اما منابع وابسته به وزارت نفت، حجم تولید نفت کشور را روزانه سه میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه اعلام می کنند.
ایران اعلام کرده که قصد دارد تا پایان امسال میزان تولید نفت را به چهار میلیون بشکه در روز افزایش دهد.