مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس: رشد ۹۴ درصدی صادرات محصولات غیرنفتی از پارس جنوبی

خانه » مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس: رشد ۹۴ درصدی صادرات محصولات غیرنفتی از پارس جنوبی

مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس: رشد ۹۴ درصدی صادرات محصولات غیرنفتی از پارس جنوبی

۱۳۹۴/۷/۶ ۱۱:۲۲:۴۳ ۶ مهر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

ایرنا- مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: در شهریور ماه یک میلیون و ۵۲ هزار و ۶۴۷ تن کالای غیرنفتی شامل محصولات تولیدی منطقه به ارزش ۶۷۰ میلیون و ۷۶۸ هزار و ۲۰۰ دلار به خارج از کشور صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از حیث وزن ۹۴ درصد و از حیث ارزش ۸۲ رشد داشته است.

 خداداد رحیمی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص وضعیت صادرات محصولات پارس جنوبی، اظهار داشت: همچنین ۹۱۳ هزار و ۸۱۴ تن میعانات گازی به ارزش ۴۰۵ میلیون و ۴۷۱ هزار و ۳۳۰ دلار در شهریورماه از پارس جنوبی به خارج صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن ۲۶ درصد رشد داشته است.
وی افزود: در مجموع در مدت یادشده بیش از یک میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۶۱ تن کالا شامل هوی اند، پلی اتیلن سبک و سنگین، دی اتیلن گلایکول، مونو و تری اتیلن گلایکول، کود اوره، بوتان، پروپان، میعانات گازی، پارازایلین و متانول به ارزش یک میلیارد و ۷۶ میلیون و ۲۳۹ هزار و ۵۳۰ دلار از این گمرک به خارج صادر شده است.
مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس خاطرنشان کرد: این حجم از صادرات، در مقایسه با مشابه سال قبل از نظر وزن ۵۵ درصد و از نظر ارزش ۵ درصد رشد داشته است.
وی در خصوص مقصد محصولات صادراتی پارس جنوبی، گفت: بخش عمده این محصولات به کشورهای چین، ژاپن، امارات متحده عربی، هند، ترکیه، عراق، تایوان، تایلند، مالزی، ویتنام، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، روسیه، موزابیک، مصر، سوریه، ترکمنستان، تاجیکستان، اوکراین، قطر، تانزانیا، فیلیپین، غنا، کنیا، آذربایجان، گرجستان، کره جنوبی و مکزیک صادر شده است.
مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ادامه داد: سهم میعانات گازی از کل کالاهای صادراتی از نظر وزن ۴۶ درصد و از نظر ارزش ۳۸ درصد بوده است.
پیش بینی می شود که با راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی، میزان تولید و صادرات میعانات گازی این میدان عظیم گازی، جهش چشمگیری پیدا کند.
هم اکنون نیمی از گاز مصرفی کشور از میدان گازی پارس جنوبی تولید می شود، براساس پیش بینی های انجام شده، تلاش می شود امسال ١٠٠ میلیون مترمکعب گاز به ظرفیت تولید پارس جنوبی افزوده شود، ضمن آنکه حداکثر سال ٩۶ توسعه فازهای پارس جنوبی به پایان می رسد.