مدیرعامل شرکت ملی گاز از رشد قیمت گاز تجاری، خانگی و دولتی خبر داد؛ ۱۵ درصد افزایش قیمت گاز

خانه » مدیرعامل شرکت ملی گاز از رشد قیمت گاز تجاری، خانگی و دولتی خبر داد؛ ۱۵ درصد افزایش قیمت گاز

مدیرعامل شرکت ملی گاز از رشد قیمت گاز تجاری، خانگی و دولتی خبر داد؛ ۱۵ درصد افزایش قیمت گاز

۱۳۹۴/۳/۷ ۱۱:۳۵:۱۱ ۷ خرداد ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

مدیر عامل شرکت ملی گاز از افزایش ۱۵ درصدی قیمت هر متر‌مکعب گاز در بخش دولتی، خانگی و تجاری و عدم تغییر قیمت در بخش‌های پتروشیمی، نیروگاه‌ها و سایر بخش‌ها خبر داد.

به گزارش «ایسنا»، حمیدرضا عراقی در نشست خبری روز گذشته خود با اعلام تصمیمات دولت در رابطه با تغییر قیمت گاز اظهار کرد: قیمت گاز در بخش دولتی، خانگی و تجاری در هر متر‌مکعب ۱۵ درصد افزایش می‌یابد و از امروز – چهارشنبه- اجرایی می‌شود.
عراقی تاکید کرد که قیمت گاز در بخش نانوایی‌های سنتی افزایشی نخواهد داشت. وی ادامه داد: یکی از مسائلی که همواره بر جامعه، دولت و اقتصاد ما تاثیر‌گذار بوده افزایش نرخ حامل‌های انرژی است. در بخش سوخت و حمل‌و‌نقل که البته در حوزه اختیارات ما نیست، شاهد تک‌نرخی شدن بنزین بودیم، اما در حوزه گاز سی‌ان‌جی و طبیعی که برای صنایع، نیروگاه‌ها، پتروشیمی و سایر بخش‌ها کاربرد دارد، دولت در سال جاری تصمیمی نگرفته بود.
او ادامه داد: با توجه به اینکه سوخت طبیعی ۷۰ درصد سبد انرژی کشور را به خود اختصاص می‌دهد، نگاه دولت در این مورد تخفیفی بود و در بخش هدفمندسازی یارانه‌ها ما تغییر زیادی نداشتیم. وی ادامه داد: نظر دولت در ارتباط با صنایع، پتروشیمی، کشاورزی و سایر صنایع این بود که افزایش نرخ نداشته‌ باشیم، اما در سه بخش تجاری، دولتی و خانگی نسبت به سال گذشته ۱۵درصد افزایش قیمت داشتیم.
مدیر‌عامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر ثابت ماندن قیمت سی‌ان‌جی در واکنش به اینکه افزایش نرخ گاز فشار بیشتری را به مردمی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند وارد می‌کند، خاطر‌نشان کرد: در مناطق سردسیر ما پنج پله داریم که نرخ گاز در هر کدام از این پنج پله با دیگری متفاوت است، بنابراین به هر یک از این پله‌‌ها ۱۵درصد افزوده خواهد شد.عراقی در ادامه به تفاوت متوسط نرخ گاز خانگی در تابستان و زمستان اشاره کرد و افزود: از ۱۶ فروردین تا ۱۵ آبان یک نرخ و ۱۶ آبان تا ۱۵ فروردین قیمت گاز یک نرخ دیگر اعمال می‌شود. عراقی با اشاره به اینکه عوارض قیمت گاز تغییر کرده و از ۱۳ درصد به ۱۰ درصد قیمت گاز کاهش پیدا کرده است، افزود: نرخ‌های جدید که با افزایش ۱۵ درصدی همراه بوده‌اند منهای مالیات بر ارزش افزوده محاسبه شده است. کاهش عوارض طبق مصوبه مجلس بوده و فکر می‌کنم حدود ۹ تا ۱۰ تومان باشد.
عراقی همچنین در واکنش به اینکه به‌رغم بحث‌های مطرح شده مبنی بر عدم افزایش چشمگیر قیمت گاز از سوی وزارت نفت و دولت ۳۵ درصد افزایش داشته‌ایم، گفت: ۲۰درصد افزایش در اواخر سال گذشته بوده است و نمی‌توان ۱۵ درصد سال جاری را با آن ۲۰ درصد ادغام کرد. ما سال ۹۴ را در نظر می‌گیریم که ۱۵درصد در این سال افزایش نرخ خواهیم داشت.
مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا وزارت نفت که قرار بوده است براساس بند مربوطه، بخاری با راندمان بالا به مردم ارائه دهد تاکنون کاری در این زمینه انجام نداده است، خاطرنشان کرد: ما نباید این کار را انجام دهیم؛ به‌طور کلی چهار عامل در ارتباط با انرژی تعیین‌کننده است. عامل نخست صنعت است که ربطی به وزارت نفت ندارد و این وزارتخانه تنها باید مسیر‌سازی و کمک‌رسانی کند تا صنعت کشور و بخش‌های مربوطه بخاری با راندمان بالا، دیوار‌ها و پنجره‌های دوجداره و عایق و سایر موارد مورد نیاز در جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی را تولید کند.
وی در این باره افزود: همچنین دولت باید با پایین‌ نگه داشتن قیمت‌ها به این موضوع کمک کند. یکی از عواملی که تکنولوژی را حرکت می‌دهد قیمت است. اگر ما به‌عنوان مثال بخاری با راندمان بالا را ۴۰۰ هزار تومان و بخاری با راندمان پایین را ۲۰۰ هزار تومان به مردم بدهیم، قطعا مردم به سمت خرید بخاری ۲۰۰ هزار تومانی می‌روند، چرا که اختلاف قیمت بین این دو زیاد است، اما اگر بخاری با راندمان بالا با قیمت پایین‌تری به دست مردم داده شود مسلما مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرد.
مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر نهادینه‌کردن فرهنگ صرفه‌جویی در کشور افزود: متاسفانه ما روزانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب مصرف گاز داریم که ۵۰۰ میلیون مترمکعب آن مصرف خانگی است. بنابراین عواملی که ذکر کردم در کنار قانون باید مدنظر قرار گیرد تا شاهد بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور باشیم. در هیچ جای دنیا شاهد نیستیم که ۷۰ درصد سبد انرژی مردم گاز باشد و در عین حال ۹۵ درصد کشور نیز از این نعمت بهره‌مند باشند.
مدیر‌عامل شرکت ملی گاز ایران درباره مصرف سالانه گاز نیز اظهار کرد: حدود ۱۸۰ میلیارد مترمکعب مصرف گاز سالانه در کشور داریم که ۵۰ میلیارد آن به مصرف خانگی تعلق دارد. البته در سال ۱۳۹۳ این تناسب به هم خورد و در سال ۱۳۹۴ هم شاهد تغییرات در این تناسب خواهیم بود اما نوعا مصرف خانگی سهم بیشتری نسبت به صنعت در مصرف سالانه گاز دارد.
در ادامه این نشست ابراهیمی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران از عدم تغییر نرخ حداکثر تابستانه خبر داد و گفت: طبق مصوبه حداکثر نرخ ما در سال ۱۳۹۳، ۱۵۰ تومان در تابستان بوده که در سال جاری افزایشی نسبت به سال گذشته نداشته است. در زمستان نیز حداکثر نرخ ما در سال ۹۳، ۷۰ تومان بود که با ۲۰ درصد افزایش در اواخر سال گذشته به ۸۴ تومان رسید. همچنین با افزایش ۱۵ درصدی که از امروز اعمال می‌شود نرخ زمستانه ۹۶ تومان خواهد بود. ما نرخ تابستانه را ثابت نگه داشتیم تا تداخل هوای گرم به سرد و سرد به گرم برای مردم مشکلی ایجاد نکند.
ابراهیمی در پایان این نشست درباره‌ سازوکار اعمال جریمه برای خانواده‌های پرمصرف نیز خاطر‌نشان کرد: ما یک جدول ۱۲ لایه داریم که کسانی که مصرف بالاتری دارند نرخ بالاتری برایشان محاسبه می‌شود که این خود نوعی جریمه است؛ در حقیقت به کسانی که بیشترین مصرف را دارند هیچ‌گونه یارانه‌ای تعلق نمی‌گیرد. قیمت در زمستان در دامنه اول ۴/ ۴۱ تومان و در دامنه ۱۲معادل ۴۸۲ تومان است.