لمس شاخص در عدد ۴۵ هزار واحد؛

خانه » لمس شاخص در عدد ۴۵ هزار واحد؛

لمس شاخص در عدد ۴۵ هزار واحد؛

۱۳۹۲/۲/۱۵ ۱۲:۴۱:۵۴ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

در اولین روز کاری هفته ، تالار شیشه ای بورس همچون روزهای گذشته با فضایی پر هیجان و پر رونق مواجه بود تا جایی که برای اولین بار در عمر چهل و شش ساله بورس، شاخص برای دقایقی قله ۴۵ هزار واحدی را فتح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، در نتیجه معاملات امروز شاخص کل با رشدی ۴۵۶ واحدی در آستانه ورود به کانال ۴۵ هزار واحد قرار گرفت.

معامله گران در روز شنبه بالغ بر ۳۸۳ میلیون برگه سهم را به ارزش بالغ بر ۲۱۲ میلیارد تومان معامله کردند که منجر به افزایش ارزش بازار به رقم ۲۲۲ هزار میلیارد تومان شد.

در جریان معاملات این روز شاخص کل در حالی با صعود ۴۵۶ پله ای در رقم ۴۴ هزار و ۹۹۳ واحد و در هفت قدمی ۴۵ هزار واحد ایستاد که نمادهای بزرگ و مطرحی همچون فولاد مبارکه، گل گهر، چادرملو، ملی مس، فولاد خوزستان و سرمایه گذاری معادن و فلزات این متغیر را تا ۷ پله به ۴۵هزار واحد بالا کشیدند. این در حالی بود که شاید مهمترین متهم بازگشت شاخص از کانال ۴۵ هزار واحدی ، نماد سرمایه گذاری غدیر بود که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص ثبت کرد.

در معاملات روزی که گذشت شاخص صنعت نیز ۴۲۰ واحد و شاخص بازارهای اول و دوم به ترتیب ۴۹۶ و ۷۲ واحد صعود کردند.

صدرنشینی بازار نیز با نمادهای فرآوری مواد معدنی، ایران ارقام، پارس مینو، معادن بافق، داده پردازی ایران و نفت بهران بود که بیشترین رشد قیمت را داشتند. علاوه بر اینها نمادهای هلدینگ خلیج فارس، پاکسان، سرمایه گذاری معادن و فلزات، چادرملو،گل گهر و سیمان بهبهان با توجه به تمایل سرمایه گذاران برای تصاحب سهام شان با سنگین ترین صف های خرید مواجه شدند.

اما در بازار پررونق امروز، نمادهای سیمان داراب، ایرکا پارت صنعت، سیمان بجنورد، سیمان دورود، بیسکوییت گرجی و فرآورده های نسوز آذر بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند.

همچنین سهامداران نمادهای پالایشگاه نفت بندرعباس، سیمان فارس، پالایشگاه اصفهان، پتروشیمی کرمانشاه، کشت و صنعت چین چین، سیمان هرمزگان و پالایشگاه تبریز با تشکیل طولانی ترین صفهای فروش در این نمادها، بر خروج خود از سهام این شرکتها اصرار داشتند.