قیمت نفت به ۸۵ دلار سقوط کرد

خانه » قیمت نفت به ۸۵ دلار سقوط کرد

قیمت نفت به ۸۵ دلار سقوط کرد

۱۳۹۰/۵/۱۵ ۱۸:۳۱:۴۸ ۱۵ مرداد ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار جهان|

دنیای اقتصاد – گروه بین‌الملل: درمیان پیش‌بینی‌ها مبنی براین که کندی رشد اقتصادی جهان تقاضا برای نفت را کاهش خواهد داد، دیروز، جمعه، کاهش شدید قیمت نفت ادامه یافت و به حدود بشکه‌ای ۸۵ دلار رسید.
در معاملات الکترونیکی بورس نیویورک بهای نفت خام برای تحویل در ماه سپتامبر ۳۱/۱ دلار کاهش یافت و به ۳۲/۸۵ دلار در هر بشکه رسید. در پایان معاملات روز پنج‌شنبه قیمت نفت ۳۰/۵ دلار سقوط کرد و در رقم ۶۳/۸۶ دلار ثابت شد.

دیروز در لندن، نفت خام برنت با کاهش ۵۶/۱ دلاری ۶۹/۱۰۵ دلار در هر بشکه معامله شد.
سقوط بازارهای جهانی سهام به دلیل بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران به رشد اقتصادی آمریکا، موجب کاهش قیمت نفت و دیگر کالاها شد. روز پنج‌شنبه شاخص میانگین صنعتی داوجونز ۳/۴ درصد سقوط کرد و دیروز بورس‌های آسیا نیز دچار کاهش شدند. سرمایه‌گذاران به دارایی‌های کم خطرتر همچون دلار آمریکا روی آوردند که این مساله کاهش قیمت نفت را تشدید کرد. معمولا با افزایش ارزش دلار قیمت نفت کاهش می‌یابد، زیرا رشد ارزش دلار موجب می‌شود قیمت کالاها برای سرمایه‌گذارانی که از دیگر ارزها استفاده می‌کنند گران‌تر شود. این درحالی است که سرمایه‌گذاران در انتظار انتشار گزارش مشاغل آمریکا در ماه جولای بودند تا نشانه‌ای از قدرت اقتصادی این کشور به دست آورند. اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند در ماه جولای ۹۰ هزار شغل در آمریکا ایجاد شده است، اما این میزان برای کاهش نرخ بیکاری که هم‌اکنون در رقم ۲/۹ درصد قرار دارد، کافی نیست.
مرکز کامرون هانوور گزارش داد: «نگرانی‌های اقتصادی در آمریکا این هراس را به وجود آورده است که تقاضا برای نفت به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. اگر گزارش ماهانه مشاغل آمریکا به طور غیرمنتظره مثبت باشد، شاهد رشد دارایی‌ها از هر نوع خواهیم بود.»
در دیگر معاملات بورس نیویورک برای ماه سپتامبر، بنزین ۷۲/۲ دلار در هر گالن معامله شد و قیمت گاز طبیعی به ۹۳/۳ دلار در هر ۱۰۰۰ فوت مکعب رسید.