فرصت‌ها و تهدیدهای بورس ۹۲

خانه » فرصت‌ها و تهدیدهای بورس ۹۲

فرصت‌ها و تهدیدهای بورس ۹۲

۱۳۹۲/۱/۱۸ ۱۸:۱۷:۴۷ ۱۸ فروردین ۱۳۹۲ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

بورس تهران در گذر از فراز و نشیب‌های بی‌سابقه سال ۹۱، در نهایت عایدی ۸/۴۶ درصدی را در این سال برای سرمایه‌گذاران از خود به نمایش گذاشت و توانست در برابر بازارهای رقیبی همچون طلا، سکه و ارز عرض اندامی هرچند پرمشقت داشته باشد.

اما دلیل تفاوت فاحش بازدهی بورس در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ (بورس در سال ۹۰ فقط ۲/۱۱ درصد بازدهی به سرمایه‌گذاران داده بود) را می‌توان بیش از هر چیز به دو عامل مهم همچون تورم موجود در جامعه و از طرفی دیگر رشد نرخ ارز نسبت داد؛ در سالی که گذشت دو عامل مزبور سبب شدند که شرکت‌های تولیدکننده بورسی تحت تاثیر افزایش نرخ فروش محصولات خود و به تعبیری واضح‌تر گران‌تر فروختن محصولات، حاشیه سود خود را نیز افزایش دهند.
باری؛ بورس ۹۱ با تمام رفتارهای متفاوت و روزهای سختش سپری شد و حالا سرمایه‌گذاران بازار سهام با شروع طوفانی بورس در نوروز ۹۲ و کسب بازدهی ۵/۵ درصدی در این مدت (که تقریبا دو برابر نوروز سال قبل است) به روزهای جدی‌تر سال ۹۲ چشم دوخته‌اند تا از فرصت‌های بازار سهام در سال جاری استفاده بیشتر و بهتری در کسب بازدهی نمایند. اما بازار سهام در سال ۹۲ با ریسک‌هایی به مراتب بیشتر و البته فرصت‌هایی بهتر برای کسب بازدهی مواجه است.
درباره فرصت‌های بورس در سال ۹۲ می‌توان به ادامه تاثیرگذاری تورم بر سودآوری شرکت‌های بورسی اشاره کرد که همه رشد قیمت محصولات آنها را پذیرفته‌اند و به گرانی اقلام تولیدی شرکت‌ها عادت کرده‌اند. ضمن اینکه سرمایه‌گذاران بازار سهام در آستانه شروع فصل مجامع قرار دارند تا احتمالا با تقسیم سودهای حداکثری (براساس پیش‌بینی اولیه شرکت‌ها سیاست تقسیم سود مجامع ۹۲ توزیع بیش از ۵۰ درصد سود بین صاحبان سهام است) موج جدیدی از رونق را در این بازار نظاره‌گر باشند.
در کنار احتمال رشد سودآوری شرکت‌ها و همچنین دریافت سودهای نقدی چشمگیر از سوی سرمایه‌گذاران بازار سهام در سال جاری، جبران عقب‌ماندن بورس از سایر بازارهایی همچون طلا، ارز و سکه شاید بتواند با آهنگی سریع‌تر نسبت به ۶ ماهه دوم سال ۹۱ اتفاق بیفتد. به ویژه آن که سیاست‌های موجود از کنترل هرچه بیشتر قیمت ارز حکایت دارد و همچنین در بازاری همچون مسکن نظر دولت افزایش عرضه و در هم شکسته شدن قیمت‌ها است. هرچند بخش عمده‌ای از مهار این بازارها به حاکم شدن آرامش در عرصه سیاسی بستگی دارد، ولی پیش‌بینی‌های بنیادی از شرایط کنترلی این بازارها و در بدبینانه‌ترین حالت درجا زدن قیمت‌های ارز، سکه و مسکن حکایت دارد.
اما هرچند بورس ۹۲ برای ثبت رکوردهای جدیدتر فرصت‌های زیادی را پیش رو دارد، اما ۸ عامل مهم در سال جاری می‌تواند این بازار شفاف مالی را که شاید هم‌اکنون اولویتی دوچندان برای دولت داشته باشد، تحت تاثیر خود قرار داده و به تعبیری واضح تر سودهایی که بازار سهام می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خود بسازد را ببلعد.
از مهم‌ترین این عوامل ۸ گانه می‌توان به انتخابات ریاست‌جمهوری بیست‌وچهارم خردادماه اشاره کرد. در این انتخابات که در نوع خود شاید حساس‌ترین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری باشد، تعدد کاندیداها، حضور همه احزاب سیاسی در کشور و در کنار اهمیت نحوه برگزاری انتخابات و کاندیدایی که احتمالا از سوی حامیان دولت به زودی معرفی خواهند شد؛ همه نگاه‌ها را به سمت برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری معطوف ساخته است.
بر این اساس نگاه معامله‌گران هم به این دوره از انتخابات است اینکه این اتفاق مهم سیاسی چگونه و با حضور چه چهره‌هایی برگزار می‌شود، محافظه‌کاری معامله‌گران بورس را افزایش داده و سبب شده که آنها دید کوتاه‌مدتی نسبت به سهام حاضر درپرتفولیوی خود داشته باشند. در این میان حتی این اعتقاد وجود دارد که بازار تا پایان اردیبهشت ماه مثبت است اما بعد از آن با حساس‌تر شدن فضای سیاسی، به رکود فرو می‌رود.
اما در عرصه سیاسی، اوضاع در سوریه هر روز متفاوت‌تر از روزهای قبل می‌شود و از این‌رو امسال شاید سال سرنوشت‌سازی برای سوریه باشد و بی‌شک اقتصاد ایران در این تحولات منطقه‌ای تاثیرپذیر خواهد بود. بماند که قریب‌الوقوع بودن درگیری‌ها بین دو کره و آمریکا را هم باید به دغدغه‌های سیاسی موجود اضافه کرد. نکته دیگر تحریم‌ها است که می‌تواند بر صنایع مهم بورس مثل حمل‌ونقل و کشتیرانی، دارو، فرآورده‌های نفتی و پالایشگاهی و… تاثیرگذار باشد.
از دیگر عوامل موثر بر بورس ۹۲ می‌توان به مذاکرات هسته‌ای پیش‌رو، نوسانات احتمالی ارزی، فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها، طرح تحول مالیاتی و در نهایت ضعف بورس در نظام تامین مالی و لزوم به کارگیری ابزارهای مالی کارآتر در بورس به عنوان عوامل موثر بر فعالیت بازار سهام در سال ۹۲ اشاره کرد.
اما با توجه به اهمیت هر یک از ریسک‌ها و فرصت‌های پیش روی سرمایه‌گذاران بازار سهام در سال ۹۲، گروه بورس دنیای اقتصاد در نظر دارد تا در سلسله یادداشت‌های تالار شیشه‌ای به بررسی هرچه بیشتر عوامل موثر بر بورس تهران بپردازد و شما از طریق همین ستون می‌توانید در جریان آخرین تحلیل‌ها درخصوص بورس ۹۲ قرار بگیرید.