عقب‌نشینی دوباره طلا در بازار جهانی

خانه » عقب‌نشینی دوباره طلا در بازار جهانی

عقب‌نشینی دوباره طلا در بازار جهانی

۱۳۹۴/۸/۲۷ ۱۲:۳۱:۵۱ ۲۷ آبان ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار جهان|

طلا در بازار جهانی روز جاری به دلیل قوی شدن دلار و تقاضای ضعیف خریداران بزرگ، از صعود روز گذشته عقب نشینی کرد و در پایین‌ترین قیمت پنج سال گذشته ایستاد.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور با ۰.۱ درصد کاهش، ۱۰۸۴ دلار معامله شد. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه تحت تاثیر تقاضا برای پناهگاه مطمئن سرمایه که در پی حملات تروریستی در پاریس بوجود آمد، حداکثر ۱.۳ درصد صعود کرد اما تا پایان روز ۰.۱ درصد کاهش یافت.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با ۰.۵ درصد کاهش، به ۱۰۷۷ دلار رسید. بهای طلا در معاملات روز گذشته این بازار ابتدا به ۱۰۹۷ دلار صعود کرده بود اما میزان صعودش تا پایان روز به ۰.۳ درصد محدود شد و به ۱۰۸۳ دلار رسید.

شمش طلا با خلوص ۹۹.۹۹ درصد در بازار بورس طلای شانگهای ۱.۱ درصد کاهش یافت و به ۲۲۳ یوان در هر گرم (۱۰۸۸.۵۱ دلار در هر اونس) رسید که بزرگترین میزان کاهش در یک هفته گذشته بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، همان طور که انتظار می‌رفت تقاضا برای پناهگاه مطمئن دارایی که در نخستین روز گشایش بازارهای جهانی پس از حملات تروریستی روز جمعه پاریس به وجود آمده بود، به سرعت ضعیف شد زیرا سابقه واکنش به حوادث تروریستی در ۱۵ سال گذشته نشان داده که عمر واکنش بازار کوتاه مدت است.

انتظارات برای افزایش نرخهای بهره آمریکا در ماه آینده بالا رفته و به دلار کمک کرده است در برابر سبدی از ارزهای بزرگ صعود کند و به این ترتیب فلزات ارزشمند که به این ارز معامله می‌شوند، گرانتر شده اند.

آمارهای معاملات نشان می‌دهند احتمال تصویب افزایش نرخهای بهره در نشست روزهای ۱۵ و ۱۶ دسامبر بانک مرکزی آمریکا به ۶۸ درصد رسیده که بالاتر از احتمال ۵۰ درصدی در پایان اکتبر است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱۸ درصد کاهش، به ۱۴.۲۲ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۲۹ درصد کاهش، ۸۶۳ دلار معامله شد در حالیکه هر اونس پالادیم با ۲.۱۹ درصد کاهش، به ۵۳۸ دلار نزول کرد.