طیب‌نیا و سیف به منتقدان پاسخ دادند؛ بسته جدید اقتصادی دولت تورم‌زا نیست

خانه » طیب‌نیا و سیف به منتقدان پاسخ دادند؛ بسته جدید اقتصادی دولت تورم‌زا نیست

طیب‌نیا و سیف به منتقدان پاسخ دادند؛ بسته جدید اقتصادی دولت تورم‌زا نیست

۱۳۹۴/۷/۲۷ ۱۰:۳۷:۱۵ ۲۷ مهر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

    به گزارش مهر، علی طیب‌نیا امروز در نشست خبری مشترک با سخنگوی دولت و رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه حداقل تورمی که بسته دولت برای بازگشت سریع رونق اقتصادی در نیمه دوم سال پیش‌بینی کرده، چقدر است؟ گفت: روند نزولی تورم ادامه می‌یابد و قرائن متعددی این موضوع را تائید می‌کند. به عنوان مثال، متوسط افزایش تورم نیم واحد درصد است، تورم تولیدکننده که فشار هزینه تولید را نشان می‌دهد، در حال حاضر به ۵.۵ واحد درصد رسیده است و تورم نقطه به نقطه ۱۱ درصد است.

وی افزود: بر اساس قرائن مذکور، در ماه های آینده نرخ تورم تک رقمی خواهد شد. در عین حال، امسال شاهد تورم تک رقمی نقطه به نقطه خواهیم بود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی در مورد کاهش نرخ سود بانکی، گفت: هدف‌گیری دولت، کاهش سود بانکی است و نرخ سود در حال حاضر نه با شرایط واقعی اقتصاد و نه تولید هماهنگ است و در عین حال، شرایط بازار سرمایه را نیز در نظر نگرفته، این در حالی است که نرخ تورم کاهش یافته ولی نرخ سود به دلیل چسبندگی‌ها کاهش نیافته است.

طیب‌نیا تصریح کرد: دلیل بالا بودن نرخ سود هم توان کم تسهیلات‌دهی بانک‌ها و هم نیاز بالای فعالان اقتصادی به نقدینگی است، بنابراین هر دو باید اصلاح شود و این دو موضوع در بسته دولت دیده شده است.

وی در ادامه در پاسخ به سوال مهر اظهارداشت: سیاست‌گذاری و تنظیم سیاست‌های دولت امری واقعی است و گسسته نیست و دولت مستمراً شاخص‌ها را رصد می کند و تغییرات را می بیند و نسبت به این تغییرات پیش بینی ها را انجام می دهد و متناسب با شرایط، سیاست‌ها تدوین می شوند.

به گفته وزیر اقتصاد، بسته سیاست گذاری دولت، بسته واحدی است و جهت گیری اصولی دولت تغییری نخواهد کرد. سیاست اقتصاد مقاومتی مبنا خواهد بود و آسیب‌ها به حداقل خواهد رسید.

در همین حال، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بسته سیاستی اقتصادی جدید آثار تورمی نخواهد داشت، گفت : در این بسته سیاستی برنامه های خوبی برای تحرک بخشیدن به اقتصاد کشور پیش بینی شده است.

وی افزود: با توجه به هدفمندی تأمین مالی در این سیاست‌ها و هدایت منابع به سمت کالاهای انباشته شده در انبارهای واحدهای تولیدی، نگرانی در رابطه با اثر تورمی نداریم و این سیاست‌ها به هیچ وجه تأثیر تورمی ندارد.

به گفته سیف، بانک مرکزی ماه به ماه نتایج این سیاست‌ها را رصد می کند و متناسب با آن رفتار خواهد کرد.