طلا از سکوی ۱۸۹۶ دلارپایین آمد

خانه » طلا از سکوی ۱۸۹۶ دلارپایین آمد

طلا از سکوی ۱۸۹۶ دلارپایین آمد

۱۳۹۰/۶/۱ ۱۴:۰۹:۰۸ ۱ شهریور ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد – گروه بازار پول : قیمت سکه در بازار داخلی همچنان رکورد می‌شکند و همراستا به افزایش قیمت‌های جهانی و متاثر از فضای هیجانی بازار داخلی، به بهایی فروخته می‌شود که تا یکی دو ماه پیش، تصور این قیمت‌ها، خواب و خیال بود. با وجود تعطیلی بازارهای جهانی و ثابت ماندن قیمت دلار آزاد، قیمت سکه با ۱۶ هزار تومان افزایش در غروب روز یکشنبه به ۵۳۳ هزار تومان رسید.
در این میان افزایش تقریبا ۲۴ هزارتومانی بی سابقه قیمت روزانه سکه بانکی، نقش محوری دراین افزایش قیمت داشت. دیروز در اولین روز معاملات هفتگی در بازار‌های جهانی نیز قیمت طلا به رکورد لحظه‌ای ۱۸۹۶ دلار نیز دست یافت که البته بلافاصله در مسیر نزولی قرار گرفت. انتظار می‌رود در صورت تداوم افت قیمت جهانی طلا، روند افزایشی قیمت سکه هم متوقف شود. 

سکه بازار
روز یکشنبه قیمت سکه در بازار با ۱۶ هزارتومان افزایش تا ۵۳۳ هزار تومان بالا رفت. سکه طرح قدیم نیز ۱۵ هزارتومان گران شد و تا ۵۴۵هزار تومان تا غروب این روز فروخته شد. برخی منابع خبری قیمت ۵۵۰ هزار تومان را نیز برای سکه طرح قدیم گزارش کرده‌اند.نیم سکه و ربع سکه نیز در بازار با ۷۰۰۰ تومان و ۴۰۰۰ تومان افزایش قیمت، رکوردهای جدیدی برای این سکه‌ها رقم زد. به این ترتیب قیمت نیم سکه به نرخ ۲۶۷ هزارتومان و ربع سکه به نرخ ۱۳۹ هزارتومان رسید.هر مثقال طلای ۱۷ عیار روز یکشنبه به نرخ ۲۳۱هزار و ۵۰۰ تومان رسید که نسبت به روز قبل از آن ۳ هزار تومان گران شد. بهای هر گرم طلای ۱۸ عیار بدون احتساب اجرت ساخت و مالیات بر ارزش افزوده ۴ درصدی، از ۵۳ هزار تومان فراتر رفت. روند افزایشی قیمت در بازار سکه فضای هیجانی را پدید آورده است. خبرهای رسیده از بازارفروش آتی سکه در بورس کالا حکایت از پیش‌بینی قیمت ۷۰۰ هزارتومان تا پایان سال برای سکه بهار آزادی دارد. 

سکه بانکی
بانک مرکزی قیمت سکه را بار دیگر افزایش داد تا در جریان افزایش ادامه دار قیمت سکه بازار، فاصله زیادی ایجاد نشود. بانک مرکزی قیمت سکه بهار آزادی را ۲۳ هزارو ۹۲۰ تومان بالا برد و نرخ آن را ۵۱۷ هزار و ۹۲۰ تومان تعیین کرد. قیمت نیم سکه نیز با ۱۱ هزارتومان افزایش تا ۲۵۸ هزارتومان بالا رفت. بانک مرکزی قیمت ربع سکه را هم ۳۰۰۰ تومان بالا برد و آن را ۱۳۳ هزار تومان تعیین کرد.
مقایسه افزایش قیمت سکه بانکی و سکه بازار در مرداد ماه
بررسی تغییرات قیمت سکه در بازار آزاد و بانک مرکزی طی مرداد ماه نشان می‌دهد که بانک مرکزی در این مدت نرخ سکه بانکی را ۸۸ هزار و ۴۰۰ تومان گران کرده است. قیمت سکه بانکی در پایان تیر ماه امسال ۴۲۹ هزار و ۵۲۰ تومان بود که با افزایش رقم مذکور به مرز ۵۱۸ هزار تومان رسیده و حدود ۲۰ درصد افزایش قیمت ثبت کرده است.در این مدت قیمت سکه در بازار ۱۱۱ هزار تومان گران شده و از ۴۳۴ هزار تومان به ۵۳۳ هزارتومان رسیده است و نزدیک به ۲۳درصد افزایش ثبت کرده است. سکه طرح قدیم در بازار یک ماه گذشته ۹۵هزار تومان بالاتر رفته و عملا ۲۱ درصد گران شده است.قیمت نیم سکه طی مرداد ماه امسال ۴۳ هزار و ۲۴۰ تومان گران شده، در حالی که قیمت نیم سکه در بازار ۵۱ هزار تومان افزایش قیمت داشته است، ربع سکه در این مدت با کمترین میزان افزایش قیمت روبه‌رو بوده است. در اواخر تیر ماه قیمت ربع سکه بانکی ۱۲۱هزار و ۱۶۰ تومان بود. بانک مرکزی قیمت آن را در پایان مرداد ماه به ۱۳۳ هزار تومان رسانده است که از افزایش تقریبا ۱۰ درصدی برخوردار بوده است.در بازار آزاد قیمت ربع سکه در این مدت از ۱۲۵ هزار تومان به ۱۳۹ هزار تومان رسیده که ۱۴ هزار تومان گران شده است. 

طلا در بازار‌های جهانی
قیمت طلا در اولین روز کاری این هفته در بازار لندن به دلیل افزایش قیمت پلاتین، افت شاخص‌های بازار سهام در آمریکا و تداوم نگرانی‌ها از آینده اقتصاد جهانی به رکورد لحظه‌ای ۱۸۹۶ دلار دست یافت. بلافاصله انتشار اخبار ورود مخالفان قذافی به پایتخت لیبی و خوشبینی به افزایش تولید مجدد نفت موجب افت قیمت نفت و همچنین طلا شد‌. قیمت طلا تا ساعات بعد حتی به سطح ۱۸۶۰ دلار نیز سقوط کرد اما دوباره تا ساعت ۳۰/۱۸ به وقت تهران تا ۱۸۷۳ تعدیل شد. قیمت طلا در پایان معاملات هفته پیش در سطح ۱۸۵۳ دلار بسته شده بود.با نزدیک شدن هر چه بیشتر به پایان دیکتاتوری قذافی در لیبی امید‌ها به از سرگیری تولید نفت در این کشور موجب افت قیمت نفت برنت شده که طی روز گذشته افزایش شاخص‌ها در بورس‌های اروپایی را در پی داشته است. درعین حال شاخص‌ها در آمریکا همچنان منفی است. تولید نفت لیبی به ۱۰۰ هزاربشکه در روز کاهش یافته است. افت قیمت نفت روز گذشته بهای طلا را پایین آورد. 

«حباب قیمت طلا» مساله این است
افزایش قیمت لحظه‌ای طلا از سطح ۱۸۵۳ دلار به ۱۸۹۶ دلار و رشد ۴۳ دلاری قیمت آن در یک روز، نشان از پتانسیل زیاد جذب نقدینگی طلا در مقابل ریسک‌های ناامیدکننده بازارهای مالی و اعتباری جهان دارد. بحران کسری بودجه در آمریکا واروپا همچنان لاینحل است و تلاش‌های فراوان جامعه جهانی برای برون رفت از این شرایط از سال ۲۰۰۸ تاکنون بی‌نتیجه مانده است. قیمت طلا از سال ۲۰۰۸ تا کنون از ۸۰۰ دلار به فراتر از ۱۸۰۰ دلار رسیده و بیش از ۱۰۰۰ دلار تقویت شده و ۱۲۵ درصد بالا آمده است. منحنی قیمت آن یک شیب ۳۰ درصدی دارد که طی ۴ سال گذشته کمتر سر به زیر داشته است. این شرایط به معنی دور شدن پیوسته بازار‌های مالی جهانی از روند موفقیت‌های گذشته خود است. ارتباط نظام‌مند طلا با دلار، یورو، فرانک سوئیس، نفت و سایر عوامل دخیل در کنترل قیمت آن طی حداقل یک سال گذشته خواص خود را از دست داده است که خود نشان از بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضای بینابینی آنها است. طلا فعلا با بازار‌های سهام در یک حالت تقابل ایستاده است. تجربه چند ماه اخیر نشان داده که طلا بیش از هر چیز از تلاطم بورس‌های اروپا و آمریکا تاثیر پذیرفته است.با این حال آنچه روز گذشته بر اثر انتشار خبر تسخیر پایتخت لیبی در بازار‌های کالا و نتیجتا بازار طلا اتفاق افتاد، بیش از هر چیز نتیجه روی خوش نشان دادن بازار‌های سهام اروپا به این تحول بود. به نظر می‌رسد که تاثیر این روند بیش از افت معنی دار قیمت نفت باشد که البته پایدار به نظر نمی‌آید.طی روز‌های اخیر برخی از کارشناسان با توجه به برهم خوردن روابط سیستماتیک طلا با فرانک سوئیس و تحلیل قیمت اوراق خزانه داری فدرال رزرو سخن گفته و کاهش قیمت طلا و ترکیدن حباب آن را انتظار می‌کشیدند. البته در تحلیل کاهش قیمت روز می‌توان گفت: یکسره شدن جریان درگیری‌ها در لیبی موقتا امید را به بازارهای اروپایی برگردانده است. 

بازار ارز
برخلاف بازار سکه قیمت انواع ارز در بازار داخلی از کمترین نوسان برخوردار بود. روز یکشنبه بازار شاهد افت ۵ تومانی یورو و پوند انگلیس بود که به ترتیب به نرخ ۱۷۱۰ تومان و ۱۹۷۰ تومان فروخته شدند. نرخ دلار آمریکا نیز با یک تومان کاهش به ۱۱۸۵ تومان رسید. برابری یورو در مقابل دلار آمریکا هم دیروز از۴۴/۱ فراتر رفت.