طلای جهانی از صعود بازماند

خانه » طلای جهانی از صعود بازماند

طلای جهانی از صعود بازماند

۱۳۹۴/۷/۱ ۱۴:۲۸:۲۱ ۱ مهر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار جهان|

طلا در بازار جهانی به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از افزایش نرخ‌های بهره آمریکا تا پایان امسال و صعود ارزش دلار نتوانست به سطح بالاتری صعود کند و نزدیک به بالاترین قیمت سه هفته گذشته قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۱۱۳۴ دلار در مقایسه با ۱۱۳۳ دلار در روز دوشنبه معامله شد.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با ۰.۰۶ درصد افزایش، به ۱۱۳۳ دلار رسید. شمش طلا با خلوص ۹۹.۹۹ درصد در بازار بورس طلای شانگهای ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۲۳۳.۲۸ یوان در هر گرم (۱۱۳۸ دلار در هر اونس) رسید.

طلا روز دوشنبه پنج دلار یا ۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۱۱۳۲ دلار رسید. این فلز ارزشمند روز جمعه تحت تاثیر عدم تصویب افزایش نرخ‌های بهره در نشست سپتامبر حدود ۲۱ دلار افزایش یافته و هفته را با رشد ۳.۱ درصدی به پایان رساند که نخستین صعود هفتگی در یک ماه گذشته بود.

صعود ارزش دلار هم قیمت طلا را تحت فشار قرار داد. شاخص دلار آمریکا روز دوشنبه ۰.۰۶ درصد افزایش یافت.

با وجود اینکه بانک مرکزی آمریکا در نشست ماه سپتامبر با اشاره به نگرانی‌های موجود نسبت به کندی اقتصاد جهانی و پایین ماندن تورم در این کشور، از تصویب افزایش نرخ‌های بهره خودداری کرد اما سه مقام این بانک شامل جان ویلیامز، جیمز بولارد و جفری لکر در نشست مذکور هر یک به طور جداگانه دلایلشان را برای افزایش نرخ‌های بهره در نشست‌های باقی مانده ۲۰۱۵ مطرح کردند. دنیس لاکهارت، رییس بانک فدرال آتلانتا نیز روز دوشنبه به این سه مقام پیوست و اظهار کرد مطمئن است تحکیم سیاست پولی پیش از پایان امسال انجام خواهد شد زیرا نگرانی‌های موجود موقتی هستند.

نرخ‌های بهره بالاتر به ضرر طلاست زیرا جذابیت سرمایه گذاری این فلز زرد را که دارایی بدون بازده است، کمتر می‌کند و در مقابل از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند.

ابهام درباره زمان تحکیم سیاست پولی آمریکا باعث کاهش ۴.۳ درصدی قیمت طلا از ابتدای سال ۲۰۱۵ تاکنون شده است.

سرمایه گذاران با نزدیک شدن زمان افزایش نرخ‌های بهره، به خارج کردن پول‌هایشان از صندوق‌های سرمایه گذاری طلا مبادرت کرده اند. طبق آمار بلومبرگ، میزان ذخایر صندوق‌های سرمایه گذاری طلا با ۳.۳ تن کاهش، به ۱۵۱۳ تن رسید که کمترین میزان در بیش از یک ماه گذشته است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند هر اونس نقره با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۵.۲۱۷ دلار رسید در حالیکه هر اونس پالادیم با ۰.۱ درصد افزایش، ۹۷۱ دلار معامله شد. هر اونس پالادیم با ۰.۳ درصد کاهش، ۶۱۳ دلار بود.