صعود ۸۰۲ واحدی شاخص در روزی تاریخی

خانه » صعود ۸۰۲ واحدی شاخص در روزی تاریخی

صعود ۸۰۲ واحدی شاخص در روزی تاریخی

۱۳۹۲/۲/۱۱ ۱۲:۰۹:۵۳ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران دیروز شاهد روزی تاریخی بود؛ روزی که در آن بازگشایی توامان ۵نماد پالایشگاهی متوقف موجب شد تا شاخص رکورد بازدهی روزانه خود را شکسته و به صعودی خیره‌کننده و نزدیک به مرز ۴۴هزار واحد دست یابد.

در بازار دیروز معامله‌گران شاهد تحقق وعده مسوولان بازار سهام برای بازگشایی نماد پالایشگاه‌های متوقف بودند؛ سهامدارانی که برخی از آنها در نماد پالایشگاه تهران بیش از ۷ماه انتظار را تجربه کرده بودند، سرانجام روز دوشنبه در ساعت ۲۰ عصر انتشار گزارش پالایشگاه‌ها را شاهد بودند. گزارش‌هایی که به واسطه تغییر نرخ ارز از نرخ مرجع به مبادله‌ای جهش خیره‌کننده‌ای را در سود پالایشگاه‌ها به نمایش گذاشت. براساس این گزارش‌ها، پالایشگاه بندرعباس سود ۹۲ را معادل ۶۰۳ ریال و سود سال ۹۱ را معادل ۳۲۳ریال، پالایشگاه شیراز سود ۹۲ را مبلغ ۳۶۳۶ ریال و سود سال ۹۱ معادل ۱۰۰۹ریال، پالایشگاه تهران سود سال ۹۲ را معادل ۵۹۰۰۱ریال و سود سال ۹۱ را معادل ۳۸۸۶۶ ریال پیش‌بینی کرده‌اند. همچنین پالایشگاه تبریز سود سال ۹۲ را معادل ۳۸۵۴ریال و سود سال ۹۲ را معادل ۱۱۲۷ریال، پالایشگاه اصفهان سود سال ۹۲ را معادل ۴۸۸۳ریال و سود سال ۹۱ را معادل ۲۳۰۷ریال پیش‌بینی کردند که عموما بسیار محافظه‌کارانه است. به این ترتیب ۵نماد از ۶نماد بورسی آماده بازگشایی شدند اما شرکت پالایشگاه لاوان تا‌کنون گزارش خود را منتشر نکرده است. با اعلام بازگشایی دسته‌جمعی نمادهای پالایشگاهی، سهامداران پالایشگاه تهران شامل ۹۰درصد سهام عدالت، ۵درصد سهام کارکنان و ۵درصد سهامداران حقیقی و جزء تاریخی‌ترین روز بورس را احساس کردند؛ جایی که این نماد ۶۵۴درصد بازدهی به دست آورد و هر یکصد تومان سرمایه آنها به ۶۵۴تومان تبدیل شد. در این میان سهامداران سهام عدالت بیشترین بازدهی را کسب کردند تا بازدهی شیرین سهام پالایشگاه تهران نصیب بیش از ۴۰میلیون سهامدار سهام عدالت نیز بشود.
در کنار پالایشگاه تهران، پالایشگاه شیراز با ۴/۶۰ درصد بازدهی،پالایشگاه تبریز با ۹/۶۴ درصد، پالایشگاه بندرعباس با ۷۳/۴ درصد و پالایشگاه اصفهان با ۶۹/۴درصد در رده‌های مختلف سودآوری قرار گرفتند. این در حالی است که در مجموع سه پالایشگاه بورسی اصفهان، بندرعباس و تبریز با تاثیر ۹۵/۵۷۵واحدی زمینه رشد ۸۰۱واحدی شاخص در یک روز را فراهم کرد که معادل ۸۶/۱درصد بود. شاخص با این رشد یک روزه توانست فاصله میان ۴۳ تا ۴۴هزار واحد را طی کند و هرچند برای دقایقی به رقم بالاتر از ۴۴ هزار واحد رسید اما سرانجام با بازگشت مختصری دیروز در محدوده ۴۳هزار و ۹۹۴واحد به کار خود پایان داد. بر این اساس بازدهی کل بازار در خلال سال جاری به ۶/۱۵درصد رسید که بازدهی مناسبی به شمار می‌رود. در بازار دیروز در گروه پتروشیمی انتشار خبرهایی مبنی بر احتمال عدم تغییر نرخ گاز در شش ماه نخست امسال و همچنین افزایش بهای فروش اوره داخلی به تشکیل صف خرید برای نمادهای پتروشیمی انجامید. همچنین نزدیکی مجمع پتروشیمی مارون و اعلام آزاد‌سازی صادرات محصولات پتروشیمی که سهم محصولات پلی اتیلن از این آزاد‌سازی بالاتر از محصولات دیگر است نیز به رشد سهام این گروه کمک کرد. در گروه پتروشیمی، اعلام عرضه بلوک ۵۶درصدی پتروشیمی آبادان موجب جلب توجه به سوی این شرکت شده است. در همین حال با عرضه این سهم هلدینگ نفت و گاز تامین به عنوان مالک این شرکت در آستانه ورود به بازار می‌تواند با سود مناسبی عرضه شود. در این گروه، شنیده‌ها از توافق برخی از سهامداران حقوقی برای عرضه سهام هلدینگ خلیج فارس به اندازه حجم مبنا خبر می‌دهد. در گروه تصفیه نفت، نماد ایرانول دیروز در میان شگفتی کارشناسان متوقف شد تا سود سال۹۲را تعدیل کند. این شرکت به تازگی با سودی نامتعادل میان سال ۹۱ و ۹۲ به تابلو بازگشته بود و مسوولان بازار سود سال ۹۱ شرکت را غیر‌قابل اتکا توصیف کرده بودند، بنابراین باید منتظر ماند و گزارش جدید شرکت را دید.
در همین حال نفت بهران نیز با اتکا به رشد قابل ملاحظه سود خود دیروز با صف خرید همراه شد.
در گروه خودرویی، شرایط بد این گروه با اعلام قیمت‌های جدید شورای رقابت بدتر شده است. شرکت‌های خودرو ساز با مشکل زیان‌دهی و بدهی عظیم بانکی مواجه هستند که می‌تواند این شرکت‌ها را به صدراهای سال‌های آتی تبدیل کند. دیروز در پی درج قیمت دو خودروی گروه خودروسازی سایپا در سایت مرکز ملی رقابت، این شرکت اعلام کرد: به‌دلیل اشتباه محاسباتی در قیمت نهایی خودروهای این شرکت، قیمت این محصولات از سوی سایپا نادرست و فاقد ارزش قانونی قلمداد می‌شود.
به گزارش ایسنا، قیمت‌های اعلام شده در سایت مرکز ملی رقابت در فرآیند احتساب متغیرهای دستورالعمل تعیین شده توسط شورای رقابت، با اشتباه محاسباتی در ستون قیمت سال پایه مواجه شده است. در گروه فلزی دیروز شرکت صنعت روی زنگان با برگزاری مجمع سالانه ۵۰۰ریال از سود ۵۵۰ریالی خود را میان سهامداران تقسیم کرد. در مجموع دیروز بازار سهام روزی تاریخی را پشت سر گذاشت که در آن ۱۹۲میلیارد تومان سهام معامله شد که ۷/۲۲ درصد آن را معامله ۴۷میلیون سهم پالایشگاه بندرعباس تشکیل داد. از ۲۵۷نمادی که به روی تابلو رفتند نیز ۱۲۳نماد با کاهش قیمت و ۱۲۹نماد با رشد ارزش همراه شدند و سایر نمادها بدون تغییر بودند. بر این اساس ارزش بازار بورس تهران به مبلغ ۲۱۷‌هزار میلیارد تومان رسید.