صادرات نفت ایران به ژاپن سه برابر می‌شود

خانه » صادرات نفت ایران به ژاپن سه برابر می‌شود

صادرات نفت ایران به ژاپن سه برابر می‌شود

۱۳۹۴/۷/۲۷ ۱۱:۲۲:۲۲ ۲۷ مهر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران از افزایش قابل توجه واردات نفت خام ژاپن از ایران پس از لغو تحریم‌ها خبر داد و گفت: ایران فاصله رقابتی را با عربستان در بازارهای جهانی نفت حفظ خواهد کرد.  به گزارش «ایسنا» سید محسن قمصری درباره اینکه کدام کشورها در خرید نفت از ایران پس از لغو تحریم‌ها پیش‌قدم خواهند شد، گفت: به نظر می‌رسد ژاپن و کره‌جنوبی زودتر از بقیه کشورها اقدام به افزایش خرید نفت از ایران کنند.

وی با بیان اینکه ژاپن اظهار تمایل کرده که ١٠ درصد از سهم واردات نفت خام خود را پس از لغو تحریم‌ها به ایران اختصاص دهد، گفت: میزان کنونی واردات نفت خام ژاپن سه میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه در روز است.

قمصری دراین باره که میزان واردات کنونی ژاپن از ایران چه میزان است، اظهار کرد: هم‌اکنون ایران روزانه ١١٠ هزار بشکه نفت خام به ژاپن صادر می‌کند که پس از لغو تحریم این میزان به ٣۵٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید.
براساس اعلام وزارت نفت، ایران هم اکنون با تامین سه درصد از نفت خام ژاپن در جایگاه ششمین صادرکننده نفت به این کشور قرار دارد؛ امارات، عربستان، روسیه، قطر و کویت پنج کشور نخست تامین‌کننده نفت خام ژاپن هستند.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران دراین باره که آیا قیمت نفت خام ایران برای ماه نوامبر تعیین شده است، نیز گفت: هنوز قیمتی تعیین نشده است.
وی در واکنش به اقدام عربستان درخصوص کاهش قیمت نفت خام برای ماه نوامبر در این باره که آیا ایران نیز اقدام به کاهش قیمت نفت خام خود برای فروش در این ماه خواهد کرد، توضیح داد: عربستان ماه قبل اقدام به افزایش قیمت نفت خام خود کرد و آن را در ماه نوامبر اصلاح کرد. قمصری با بیان اینکه قطعا ایران فاصله رقابتی خود را با عربستان حفظ خواهد کرد، تاکید کرد: قیمت نفت سبک ایران همچنان بالاتر از قیمت نفت سبک عربستان است.