شرکت‌های نفتی آمریکایی در راه ایران؟

خانه » شرکت‌های نفتی آمریکایی در راه ایران؟

شرکت‌های نفتی آمریکایی در راه ایران؟

۱۳۹۴/۶/۱۵ ۱۶:۰۶:۳۷ ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

وزارت نفت در هفته‌های گذشته روزهای شلوغی را پشت‌سر گذاشته است. اگر در چند سال گذشته معاونت بین‌الملل وزارتخانه از معاونت‌های نسبتا کم‌کار این مجموعه محسوب می‌شد، این روزها اتاق معاون وزیر در امور بازرگانی و بین‌الملل شلوغ‌ترین روزهای خود در چند سال اخیر را تجربه می‌کند.

در این بین امیرحسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل در گفت‌وگو با «ایسنا» احتمال حضور میهمانی ناخوانده در صنعت نفت ایران را تایید می‌کند. به گفته وی، احتمال حضور شرکت‌های نفتی آمریکایی در ایران وجود دارد.  این دیپلمات با سابقه می‌گوید: درحالی که هنوز برخی شرکت‌های بزرگ نفتی مانند بی‌پی جرات لازم را نداشته‌اند که از حضور دوباره در ایران سخن بگویند، احتمال حضور شرکت‌های نفتی آمریکایی وجود دارد؛ اما برای مشخص شدن زمان این‌کار هنوز باید صبر کرد.

زمانی‌نیا در پاسخ به این سوال که قبلا و حتی پیش از تحریم‌های هسته‌ای نیز این امکان وجود نداشت که شرکت‌های آمریکایی در صنعت نفت ایران فعالیت کنند و آیا در این مذاکرات توافقی در این زمینه صورت گرفته است، تصریح کرد: بله. در برجام، بندی هست که شرکت‌های آمریکایی از طریق شرکت‌های تابعه خودشان در کشورهای دیگر می‌توانند با ایران کار کنند و این هم فشاری بوده است که خود شرکت‌های آمریکایی روی دولتشان گذاشته‌اند. معاون وزیر نفت درباره مزیت‌های شرکت‌های آمریکایی نسبت به رقبای خود در اروپا و آسیا نیز گفت: سرمایه این شرکت‌ها بیشتر است و پول زیادی در اروپا نیست. اروپا حرف از ۳ میلیارد و این حرف‌ها است.