شروع متعادل فرابورس

خانه » شروع متعادل فرابورس

شروع متعادل فرابورس

۱۳۹۰/۱۰/۲۶ ۱۸:۵۱:۴۸ ۲۶ دی ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد : در بازار دیروز، بانک دی با جابه‌جایی ۲/۶ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد. همچنین سرمایه‌گذاری مسکن شمال شرق، باغمیشه و سرمایه‌گذاری خوارزمی نیز به ترتیب با مبادله ۲/۵، ۵/۳ و ۲/۲ میلیون سهم در رده‌های بعدی جای گرفتند.
بازار اوراق مشارکت نیز با معاملات پرحجم ۳/۲۹ میلیارد ریالی اوراق مشارکت مسکن مهر و ۶/۱۰ میلیارد ریالی اوراق مشارکت نارنجستان، سهم زیادی در مبادلات دیروز داشت.
سرمایه‌گذاری مسکن تهران نیز با ثبت رشد ۵ درصدی و رسیدن به نرخ ۱۹۹۵ ریال، معامله ۴۱۷ هزار سهم به ارزش ۸۳۱ میلیون ریال را شاهد بود، این سهم در پایان معاملات صف خرید سنگین ۱۶ میلیون سهمی را دارا بود. در بازار پایه نیز بهشت پارس با مبادله
۹/۸ میلیون سهم به ارزش ۷/۱۹ میلیارد ریال معاملات پررونقی را رقم زد.همچنین در این بازار ۴۵۰ هزار سهم «فن‌آوا» به ارزش
۶۸۹ میلیون ریال، ۴۰۸ هزار سهم «ممسنی» به ارزش ۴۲۴ میلیون ریال و ۵/۱۶۱ هزار سهم «سنوین» به ارزش ۲۵۷ میلیون ریال خرید و فروش شد. در بازار ابزارهای نوین مالی نیز به جز دو اوراق یادشده، ۶ نماد دیگر نیز شاهد جابه‌جایی سهام خود بودند که در این میان می‌توان به مبادله ۶۵۳۰ برگه اوراق اجاره امید، ۳۶۸۰ برگه اوراق اجاره سامان، ۶۶۰۰ برگه اوراق مشارکت نفت و ۱۷۱۰ برگه اوراق اجاره ماهان اشاره کرد.
در مجموع بازار دیروز ۴۸ نماد شاهد دادوستد بودند که در این میان ۲۴ نماد با کاهش قیمت، ۱۳ نماد با افزایش قیمت و مابقی بدون تغییر نرخ بودند.در این راستا می‌توان به افزایش قیمت نمادهای فولاد آلیاژی یزد، مرجان کار، میدکو، پتروشیمی مارون، افرانت و همراه اول اشاره کرد.
این در حالی است که نمادهای لیزینگ ایرانیان، بانک ایران زمین، بالاست، بانک سرمایه و کویرتایر با افت ارزش مواجه شدند.
امتیاز تسهیلات بانک مسکن تمامی دوره‌ها نیز افت قیمت را شاهد بودند و در محدوده ۷۲۰ هزار ریال معامله شدند. 

سومین عرضه بلوکی سه پتروشیمی
همچنین مدیر بازار فرابورس از عرضه یکجای سهام سه پتروشیمی فسا، داراب و جهرم در بازار امروز خبر داد.
امیر هامونی با اعلام این خبر گفت: در بازار امروز بلوک ۲۲/۴۵ درصدی پتروشیمی فسا، ‌داراب و جهرم انجام می‌شود که در مجموع ارزش سهامی که از این سه شرکت به فروش می‌رسد ۱۰۰ میلیارد تومان است. یادآور می‌شود بلوک‌های مزبور برای سومین مرتبه روی میز فروش قرار می‌گیرند که به دلیل ناکامی در دو مرحله قبلی، برای سومین بار عرضه خواهند شد. 

بالاست به فروش نرفت
در همین حال دیروز سازمان خصوصی‌سازی ۶۷ درصد از سهام شرکت‌ مهندسی ساختمان و تاسیسات راه‌آهن(بالاست) را به صورت بلوکی عرضه کرد اما به دلیل نبود خریدار، معامله‌ای بر آن صورت نگرفت و روی میز فروش باقی ماند. 

تعویق در عرضه هما
همچنین بنا به درخواست سازمان خصوصی‌سازی، عرضه بلوک در فرابورس به تعویق افتاد. قرار بود امروز بلوک ۵۵ درصدی سهام هما از طریق عرضه در بازار سوم به فروش رسد که بنا به درخواست سازمان خصوصی‌سازی عرضه مزبور به تعویق افتاد.