شاخص ۴۴هزار واحد را پس گرفت

خانه » شاخص ۴۴هزار واحد را پس گرفت

شاخص ۴۴هزار واحد را پس گرفت

۱۳۹۲/۳/۷ ۱۶:۰۷:۵۵ ۷ خرداد ۱۳۹۲ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

تعداد مشاهده: بار کد خبر: DEN-723984 تاریخ چاپ: ????/??/?? منبع: روزنامه دنیای اقتصاد – شماره ????
گروه بورس- همایون دارابی: بازدهی ۳درصدی شاخص کل بورس اوراق در سه روز اخیر موجب افزایش عرضه سهام توسط سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت در بازار دیروز شد.

بازار سهام که از روز چهارشنبه با برقراری آرامش سیاسی شاهد چرخش معاملات بود تا صبح روز گذشته با رشد چشمگیر قیمت‌ها مواجه شد که این امر به تمایل معامله‌گران برای عرضه سهام منجر شد. در این شرایط دیروز اکثر نمادهای معاملاتی حجم قابل ملاحظه داد و ستدها را تجربه کردند. کارشناسان بازار افزایش عرضه در بازار را امری طبیعی به دلیل افزایش قیمت‌ها وشاخص ارزیابی کرده و در انتظار بالا رفتن حجم معاملات هستند، از دیدگاه این گروه از کارشناسان افزایش حجم معاملات می‌تواند نشانه‌ای امیدوار‌کننده برای تداوم جریان رشد بازار و همچنین تاییدی بر ورود نقدینگی جدید به بازار باشد.
در همین حال دیروز با رشد ۱۹۶واحدی، شاخص کل مرز ۴۴هزار واحد را پس گرفت.
در بازار دیروز در گروه پالایشگاهی، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین خبر از تصمیم این شرکت برای واگذاری ۱۱درصد از سهام پالایشگاه اصفهان داد. انتظار می‌رود این واگذاری برای تامین هزینه‌های ساخت پالایشگاه ستاره
خلیج‌فارس صورت پذیرد. براساس اعلام این سازمان تعداد ۴۷۱ میلیون و ۳۶۱ هزار سهم از سهام پالایش نفت اصفهان، روز ۲۱ خردادماه در بورس اوراق بهادار تهران عرضه می‌شود.
به گزارش سنا، این بلوک شامل ۴۷۱ میلیون و ۳۶۱ هزار و ۱۴۹ سهم از سهام شرکت است که با قیمت پایه ۲۸ هزار و ۶۰۰ ریال به صورت یکجا و نقد فروخته می‌شود.
عرضه بلوک ۳۲/۱۱ درصدی سهام پالایش نفت اصفهان به صورت عمده مدیریتی غیرکنترلی انجام می‌شود. در این گروه دیروز پالایشگاه نفت تهران نیز در شفاف‌سازی از وجود دعاوی حقوقی در مورد اراضی این شرکت خبر داد.
در بازار دیروز معامله‌گران شاهد اوج‌گیری دو گروه سیمانی و دارویی بودند؛ پس از یک دوره صدر‌نشینی گروه پتروشیمی و پالایشگاهی، بازار به سوی این دو گروه اقبال کرده است که بخش عمده دلیل این اقدام افزایش نرخ اخیر محصولات این شرکت‌ها است. دیروز در گروه سیمانی، بازگشایی سیمان مازندران با جهش قیمتی ۵۰درصدی همراه شد تا پس از سال‌ها خاطرات سال ۸۲ و حرکت گروه سیمانی زنده شود.
در گروه تجهیزات، دیروز اکثر نمادها با استراحت و اصلاح قیمت همراه شدند. در این گروه ماشین‌سازی اراک در عملکرد واقعی ۱۲ ماهه سال ۹۱ مبلغ ۴۲۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش‌بینی که ۳۸۹ ریال بوده با رشد ۹ درصدی روبه‌رو‌ شده است. درآمد فروش شرکت و بهای تمام شده با رشد همراه شده اما سود ناخالص شرکت با کاهش دو میلیارد تومانی روبه‌رو‌ شده است. افزایش ۴/۳ میلیارد تومانی سود خالص شرکت نیز مربوط به افزایش سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و سایر درآمدهای عملیاتی بوده است.
در گروه فلزی همچنان نمادهای عمده این گروه در انتظار تصمیم‌گیری در مورد عوارض مالکانه معادن و نحوه تقسیم آن میان شرکت‌های سنگ‌آهنی و فولادی هستند. در همین حال دیروز دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد از واردات ۴۲ هزار تن شمش فولاد خبر داد. به گزارش ایلنا، رسول خلیفه‌سلطان، اظهار کرد: در فروردین ماه ۹۲ حدود ۴۲ هزار تن شمش فولاد به ارزش ۲۷ میلیون دلار واردات داشته‌ایم. وی افزود: این میزان واردات از نظر وزنی و ارزشی ۸۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.
این کاهش زمینه افزایش بهای محصولات فولادی را فراهم می‌آورد. در گروه غذایی مدیر مالی شرکت چین چین در گفت‌وگو‌ با بورس‌نیوز پیرامون درآمدهای متفرقه شرکت، ابراز داشت: بخشی از سود محقق شده هزار و ۵۰۰ ریالی هر سهم «غچین» و پوشش ۸۷ درصدی سود آن طی دوره ۹ ماهه سال مالی منتهی به ۳۱ خرداد ماه سال ۹۲ مربوط به درآمدهای حاصل از فروش محصولات شرکت‌های دیگر بوده است.
این مقام مسوول‌ درخصوص زیان انباشته شرکت تصریح کرد: طبق بررسی‌های انجام شده زیان انباشته شرکت تا ۳۱ خرداد ۹۱ مبلغ چهار میلیارد تومان بوده، اما توجه به این نکته نیز
حائز اهمیت است که طبق برآوردها «غچین» تا پایان سال مالی جاری سود سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی محقق خواهد کرد که به وسیله آن بخش عمده‌ای از زیان انباشته شرکت جبران خواهد شد. به گونه‌ای که حدود ۲۰۰ میلیون تومان از این زیان باقی می‌ماند که با توجه به طرح‌های توسعه در نظر گرفته شده برای سال مالی آینده، این مبلغ نیز پوشش خواهد یافت.
در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن ۱۲۶میلیارد تومان سهام مورد داد‌و‌ستد قرار گرفت که ۱۳درصد آن را معامله ۲/۶ میلیون سهم پالایشگاه اصفهان تشکیل داد. از ۲۳۰نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند نیز ۸۳نماد با کاهش قیمت و ۱۴۴نماد با رشد ارزش همراه شدند و سایر نمادها بدون تغییر قیمت بودند.