شاخص مرز ۴۰هزار واحد را پس گرفت

خانه » شاخص مرز ۴۰هزار واحد را پس گرفت

شاخص مرز ۴۰هزار واحد را پس گرفت

۱۳۹۲/۱/۲۰ ۱۲:۵۵:۲۴ ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که در ابتدای بازار با توقف دو نماد مواجه شدند؛ نماد پاکسان که در چند روز اخیر بیشترین صف خرید را در بورس داشته و همچنین نماد پتروشیمی خارک متوقف شدند تا بازار با شایعاتی در مورد تعدیل مثبت هر دو نماد مواجه شود.
در همین حال بازار سهام که در انتظار گزارش‌های ۱۲ماهه است دیروز با احتمال تعدیل مثبت پتروشیمی خارک رویکرد مثبتی را به گروه پتروشیمی نشان داد و نمادهای شاخصی همچون مارون، زاگرس و فن‌آوران با صف خرید همراه شدند. در این میان نمادهایی نظیر نفت و گاز پارسیان و پتروشیمی کرمانشاه نیز دیروز شرایط خوبی را تجربه کردند. این امر در شرایطی رخ داد که بازار با احتمال تعدیل بیش از ۲۵درصدی پتروشیمی شازند که نماد آن مدت‌هاست متوقف شده مواجه است. این امر زمینه‌ای را فراهم کرد تا گروه پتروشیمی با حرکت قیمتی، شاخص را به جلو ببرد. در همین حال شایعه تعدیل سود دو پالایشگاه شیراز و تبریز نیز به گروه پالایشگاهی جان تازه‌ای داد تا با شایعه سود ۲۸۰۰ریالی شبریز و ۱۹۰۰ریالی شراز، بازار دو پالایشگاه قابل معامله بورس را با صف خرید همراه سازد. در حال حاضر ۴نماد پالایشگاه‌های تهران، شیراز، تبریز و لاوان در انتظار تایید اطلاعات مالی خود هستند که خیره‌کننده‌ترین گزارش را در این میان پالایشگاه تهران احتمالا ارائه خواهد کرد.
در همین حال دیروز خبرهای منتشره در مورد تغییر نرخ ارز، گروه قندی را به صف خرید قابل ملاحظه‌ای کشاند. دیروز عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: نرخ تسعیر ارز در لایحه بودجه ???? تومان و سهم درآمد نفت از بودجه عمومی ??درصد است. محمدعلی عبدالله‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد بررسی لایحه بودجه ۹۲ در کمیسیون تلفیق مجلس گفت: نرخ تسعیر ارز در مورد تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در لایحه بودجه ۹۲ رقم ۲۴۵۰ تومان و در واقع همان نرخ مرکز مبادلات در نظر گرفته شده است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مورد سهم درآمدهای نفتی در بودجه عمومی دولت گفت: درآمد نفتی که روی آن بحث شد، به نظر نمایندگان غیرواقعی است و در حال حاضر ۴۵ درصد از بودجه عمومی دولت را تشکیل می‌دهد.
نماینده فردوس در مجلس شورای اسلامی افزود: درآمد نفتی بر مبنای هر بشکه ۹۵ دلار و هر دلار ۲۴۵۰ تومان و صادرات روزانه ۳/۱ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی درآمدی حدود ۶۴ هزار میلیارد تومان برای دولت در نظر گرفته است که در مقایسه با رقم ۶۶ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی دولت در سال ۹۱ حدود ۸/۳ درصد کاهش نشان می‌دهد البته نرخ تسعیر ارز در قانون بودجه ۹۱ نرخ مرجع ۱۲۲۶ تومان بود و نرخ تسعیر ارز در لایحه سال جاری ۲۴۵۰ تومان است.
در همین حال دیروز بازار با خبرهای اولیه‌ای برای عرضه مجدد هلدینگ خلیج فارس مواجه بود. در حالی که عرضه اولیه این هلدینگ در پیش از عید به دلیل قیمت‌گذاری ۹۹۵تومانی با شکست همراه شد، انتظار نمی‌رود عرضه مجدد این هلدینگ نیز با استقبال خاصی مواجه شود و خریدارهای خارج از بازار برای خرید این سهم تجهیز خواهند شد.
در همین حال سرپرست پذیرش بورس تهران ضمن اشاره به هدف‌گذاری پذیرش ۱۰ شرکت جدید در بورس اوراق بهادار تهران در سال ۱۳۹۲، افزود: اولویت کاری اول ما در سال جدید، نهایی سازی پرونده هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و عرضه سهام آن در بورس است که با توجه به اقدامات انجام شده به‌زودی مراحل عرضه آن در بورس نهایی می‌شود و امیدواریم عرضه سهام یاد شده سرمنشا خیر و برکت در بازار و رشد و تعالی دو جانبه بازار و شرکت شود. اسماعیل درگاهی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس افزود: بورس ارتباط تنگاتنگی با مجموعه شستا برقرار کرده است، به طوری که در سال گذشته شرکت نفت و گاز تامین (تاپکو) در بورس پذیرش شده و مراحل بعدی شامل درج و عرضه آن منوط به ارائه اطلاعات لازم از سوی شرکت و درج آن در سایت کدال است.
وی ادامه داد: شرکت تامین اجتماعی برنامه پذیرش شرکت‌های دارویی تامین و هلدینگ شستا (صدر تامین) را در بورس دارد و ما هم در این زمینه با تمام توان مساعدت و همکاری لازم را برای دریافت و بررسی مستندات انجام خواهیم داد. علاوه بر این سایر شرکت‌هایی که از سال گذشته مذاکرات مربوط به پذیرش و عرضه آنها در جریان بوده است یا پرونده مفتوح دارند، به صورت جدی در دستور کار قرار دارد.
در بازار دیروز در گروه مخابرات، همراه اول گزارش ۱۲ ماهه و واقعی سال ۹۱ خود را منتشر کرده است. این شرکت در حالی در آخرین پیش‌بینی سود سال ۹۱ را مبلغ ۹۳۵۸ ریال اعلام کرده بود که در ۱۲ماهه واقعی مبلغ ۹۶۵۳ ریال سود محقق کرده است و با تعدیل مثبت ۳ درصدی روبه‌رو‌ شده است. یادآور می‌شود هیات‌‌مدیره همراه اول در ۴ مردادماه ۹۱ اعلام کرده بود که در نظر دارد ۹۰ درصد از سود خالص سال ۹۱ را جهت تقسیم بین سهامداران به مجمع عمومی عادی سالانه پیشنهاد نماید. انتظار می‌رود این شرکت در هفته دوم اردیبهشت مجمع خود را برگزار کند.
در گروه معدنی دیروز نماد فولاد خوزستان یک روز پس از قطعی شدن معامله عمده این شرکت همچنان با روند کاهشی همراه بوده است، هنوز به صورت رسمی هویت خریدار این شرکت اعلام نشده است. در این گروه مؤسسه مالی بی‌او‌ای مریل لینچ در گزارشی پیرامون بازار فولاد اعلام کرد که نه تنها محصولات فولادی، بلکه سنگ‌آهن و زغال‌سنگ نیز در سال جاری میلادی به علت ایجاد مازاد عرضه با بازاری رکودی مواجه خواهد شد.
به گزارش نمابورس طبق این گزارش میزان عرضه مازاد سنگ‌آهن در حال حاضر به طوری است که برای جذب آن، تقاضا باید حداقل به میزان ۱۰ درصد رشد کند که با وضعیت کنونی اقتصاد جهانی این امر غیر ممکن به نظر می‌رسد.
تحلیلگران مریل لینچ اعتقاد دارند که رونق بازار فولاد در سال گذشته منجر به افزایش ظرفیت تولیدی بسیاری از فولاد‌سازان شده و در حال حاضر نیز تعطیلی پروژه‌های تولیدی حتی با وجود افت تقاضا به صرفه نیست و تولید‌کنندگان محصولات فولادی در حال سرازیر کردن مداوم محصولات خود به بازار هستند. در گروه سیمانی دیروز همچنان بازار با شایعات ضد و نقیضی در مورد احتمال افزایش قیمت سیمان همراه بود. هنوز خبری رسمی در مورد میزان افزایش نرخ سیمان و میزان آن منتشر نشده است.
در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن شاخص کل با ۱۵۲واحد رشد به ۴۰هزار و۶۸واحد رسید.ارزش معاملات نیز دیروز ۱۲۰میلیارد تومان بود که ۲/۲۷ درصد آن را معامله ۸/۱۳ میلیون سهم پالایشگاه اصفهان تشکیل داد. از ۲۵۱نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند نیز ۹۶نماد با کاهش قیمت و ۱۴۷نماد با رشد ارزش همراه شدند. سایر نمادها نیز بدون تغییر قیمت به کار خود پایان دادند.