شاخص بورس در دست بازارهای جهانی

خانه » شاخص بورس در دست بازارهای جهانی

شاخص بورس در دست بازارهای جهانی

۱۳۹۰/۵/۲۲ ۱۶:۵۳:۴۵ ۲۲ مرداد ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد- گروه بورس : بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته شاهد عقب‌نشینی شاخص‌ها به دلیل نگرانی از وضعیت بازارهای جهانی و کاهش قیمت مواد خام بود.

در بورس اوراق بهادار معامله‌گران در حالی امروز فعالیت خود را شروع خواهند کرد که نگاه معامله‌گران به سوی بازارهای جهانی و شرایط حاکم بر قیمت مواد خام و فلزات معطوف است.در بازارهای جهانی در ابتدای هفته کاهش رتبه اعتباری ایالات متحده به ریزش قیمت‌ها منجر شد پس از آن بازارها با «مسکن» فدرال رزرو در مورد تثبیت ۲ساله نرخ بهره در ارقامی نزدیک به صفر رو به آرامش گذاشتند و پس از آن این بار نگرانی در مورد رتبه اعتباری فرانسه و ریزش ارزش فرانک سوئیس بار دیگر بازارها را به سوی کاهش سوق داد، اما ارائه داده‌های اقتصادی آمریکا، رشد اشتغال در این کشور و آمار رشد واردات مواد خام چین موجب رشد قیمت‌ها شد، اما این عوامل نیز برای مثبت نگاه داشتن بازار‌ها برای مدت طولانی چندان قوی نیستند. در این شرایط بازارهای آمریکا، اروپا و آسیا با تلاطم‌های متعدد سبب شده‌اند فرصت تصمیم گیری بلند مدت از دستان معامله‌گران خارج شود. از دیدگاه معامله‌گران، وضعیت شکننده اقتصاد بین‌الملل همچنان در هفته آینده نیز گریبان‌گیر بازار تهران خواهد بود، زیرا بهای نفت و فلزات به عنوان فاکتور موثر در میزان فروش و سود آوری بخش عمده‌ای از شرکت‌های بورس تهران همچنان با ابهام مواجه است. 

کاهش قیمت نفت خام (موثر در مورد شرکت‌های پالایشگاهی و پتروشیمی)، فولاد(موثر در شرکت‌های معدنی سنگ‌آهنی و فولاد سازی)، مس، روی و سرب(موثر بر گروه فلزی) می‌تواند آثار گسترده‌ای را بر بازار بگذارد، در همین حال بهای نفت نیز با تاثیر‌گذاری بر میزان کسری بودجه و تعادل بودجه‌ای دولت نقش موثری در اقتصاد کشور دارد. بهای فلزات مس، روی و سرب در بورس فلزات لندن به ترتیب ۸هزار و ۸۰۲دلار، ۲هزار و ۱۲۵دلار و ۲هزار و ۳۰۰دلار در هرتن رقم خورده است بهای بیلت فولادی نیز ۵۹۵ دلار در هر تن رقم خورده است. بهای نفت خام وست تگزاس نیز در آخرین معاملات به ۸۴/۶۹دلار در هر بشکه رقم خورده است. بهای تقریبی نفت خام ایران نیز در روز چهارشنبه در حدود ۱۰۰/۶۵دلار در هر بشکه رقم خورده است از ابتدای ماه آگوست میانگین نرخ فروش نفت ایران ۱۰۶/۰۵دلار در هر بشکه از طرف وزارت نفت تعیین شده است.در همین حال معامله‌گران در تحولات کلان موثر بر بازار در مسایل سیاسی همچنان شاهد بحران در منطقه خاورمیانه و به ویژه تحولات سوریه و همچنین موضع گیری ایالات متحده در مورد احتمال تحریم بانک مرکزی کشورمان هستند.
روز چهارشنبه بازار ارز تهران با رشد بهای دلار و یورو مواجه شد و قیمت هر دلار به یک هزار و ۱۹۵تومان رسید. رشد بهای ارزهای خارجی البته به نفع شرکت‌هایی است که دارای صادرات بالا هستند. در همین حال در حوزه اقتصادی در کنار بحث‌های بازار ارز و همچنین طلا که با رکورد شکنی متعدد نظر گروهی از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است معامله‌گران با بحث‌هایی در مورد وضعیت اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها به ویژه در شرایط کاهش قیمت‌های جهانی نفت خام مواجه‌اند از دیدگاه گروهی از کارشناسان، دولت بار دیگر افزایش نرخ حامل‌های انرژی به میزان ۲۰درصد مقرر شده در لایحه بودجه سال جاری را در دستور کار خود قرار خواهد داد.
در درون بازار، معامله‌گران همچنان شاهد انتظار سرمایه‌گذاران در بورس تهران برای عرضه‌های اولیه هستند که این امر همچنان محقق نشده است.در همین حال در شرایطی که بورس تهران قرار بود در خلأ عرضه شرکت‌ها، میزبان اوراق صکوک شرکت سرمایه‌گذاری امید باشد این عرضه نیز در فرابورس، جایی که بقیه اوراق مشارکت و صکوک در حال معامله است صورت خواهد گرفت.همچنین آمار نقش پر رنگ حقیقی‌ها در بازار نشان از انفعال حقوقی‌های بازار دارد. روز سه شنبه آمار منتشره کل معاملات بازار نشان از سهم ۷۸/۷۰ درصدی معامله‌گران حقیقی در برابر سهم ۲۲/۲۹درصدی حقوقی‌ها دارد. این امر نشان می‌دهد که فعالان حقوقی بازار به میزان قابل ملاحظه‌ای از بازار عقب نشسته‌اند که این امر نیاز به ایجاد هماهنگی میان معامله‌گران حقوقی برای حضور بیشتر در بازار دارد. 

در بازار چه خبر بود؟
بازار روز چهارشنبه شرایطی مثبت داشت. قیمت سهام پس از افت روزهای گذشته با رشد مواجه شد. شاخص روز چهارشنبه توانست ۲۷۷/۹۶واحد رشد کند که بخش عمده آن ناشی از رشد نمادهای وابسته به بازار جهانی بود. با بازگشت قیمت‌ها، نمادهای ملی مس، فولاد مبارکه، گل‌گهر و غدیر بیشترین سهم را در رشد شاخص داشتند. با ثبت این رشد البته در کل هفته بازار کارنامه‌ای منفی را بر جای گذاشت که این امر بازدهی سال جاری بازار را به ۷/۶درصد کاهش داد.در بازار روز چهارشنبه گروه تجهیزات همچنان صدر نشینی بازار را بر عهده داشت. در این گروه سازمان خصوصی‌سازی پس از آنکه یک بار «آذرآب» را به منظور وصول بدهی صدرا به صورت بلوکی عرضه کرد و بدون خریدار ماند برای دومین بار اقدام به عرضه این سهام کرد. روز چهارشنبه، خصوصی سازی بیش از ۵درصد عرضه کرد که مازاد بر حد قانونی آن ابطال شد و در نهایت ۸/۲۳میلیون سهم این شرکت معامله شد. در همین حال عرضه سهم آذرآب به قیمت تابلو و به صورت خرد سبب خواهد شد تا وضعیت مالکیت صدرا بر آذرآب که همواره در سال‌های اخیر یکی از بندهای حسابرسی صدرا بوده است، روشن شود. انتظار می‌رود نماد صدرا برای اعمال تعدیلات ناشی از فروش سهام آذرآب به قیمت‌های کنونی متوقف شود.در گروه تجهیزات نمادهای دیگر گروه نظیر حفاری شمال و مپنا نیز با صف خرید در روز چهارشنبه مواجه بودند.در گروه پتروشیمی مدیرکل ایمنی، بهداشت و محیط زیست وزارت نفت در مورد حوادث رخ داده در مجتمع‌های پتروشیمی و وضعیت پتروشیمی خارک گفت: دو هفته گذشته بازدیدی از پتروشیمی خارک داشتیم که بازسازی و نوسازی آن بسیار خوب پیش می‌رود و ظرف یک سال آینده هیچ نقصی در آن مشاهده نخواهد شد.در گروه فلزی، افت قیمت فلزات سبب نگرانی سهامداران در مورد توان شرکت‌های این گروه در تحقق سودهای پیش‌بینی شده است. این در شرایطی است که همچنان قیمت‌های جهانی از پیش‌بینی شرکت‌های مس و سرب و روی بیشتر است. در حال حاضر ملی مس بر اساس قیمت جهانی معادل ۸هزار و ۱۰۰دلار و شرکت کالسیمین براساس سرب و روی معادل ۲هزار دلار در هر تن اقدام به پیش‌بینی سود سال جاری خود کرده‌اند.
در همین حال محمد ابراهیم فروزنده مدیرعامل شرکت توسعه معادن روی پیش‌بینی کرد روند کاهشی قیمت‌ها موقتی باشد. به گفته وی از دیدگاه مراجع معتبر بین‌المللی از جمله متال بولتن، قیمت جهانی سرب و روی در سال‌های ۲۰۱۱تا ۲۰۱۳ رو به رشد خواهد بود. 

در گروه سیمانی هفته گذشته گشایش نماد مجمع سیمان غرب به عنوان دومین نماد سیمانی فرابورس به تعویق افتاد. انتظار می‌رود این نماد با رفع ابهام در چند روز آینده گشایش یابد. پس از گشایش نماد حق تقدم‌های استفاده نشده این شرکت ناشی از افزایش سرمایه از ۳/۳۵میلیارد تومان به ۶۰ میلیارد تومان نیز عرضه شود.
در گروه خودرویی قائم مقام معاونت بازاریابی و فروش ایران خودرو در واکنش به اظهار نظر پلیس مبنی بر توقف تولید روآ از ابتدای مهرماه، گفت: با ارتقای سطح کیفی روآ، تا زمانی که این خودرو متقاضی خرید داشته باشد، تولید خواهد شد.
عبداله بابایی افزود: براساس تازه‌ترین گزارش شرکت بازرسی کیفیت استاندارد ایران، پژو روآ در بین خودروهای ساخت داخل زیر قیمت ۱۰ میلیون تومان، از نظر مشتریان، کیفی‌ترین خودرو شناخته شد.
وی برنامه تولید پژو روآ در سال جاری را ۲۰ هزار دستگاه عنوان کرد و اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۷ هزارو ۲۴۳ دستگاه خودرو روآ تولید شده است.
به گزارش فارس سرهنگ جهانگیری معاون فنی – مهندسی و خدمات ترافیک پلیس راهور ناجا درخصوص شماره‌گذاری خودروی روآ گفت: ما به طور قطع از تاریخ ۳۱ شهریور امسال هیچ خودروی روآیی را شماره‌گذاری نخواهیم کرد.
در گروه خودرویی، ایران خودرو شاهد از سر گیری معاملات میان سرمایه‌گذاری رنا و تامین اجتماعی بود. رنا روز چهارشنبه نزدیک به ۵۰میلیون سهم ایران خودرو را دریافت کرد.
در گروه بانکی معامله‌گران در فرابورس شاهد اقبال نسبی معامله‌گران حقوقی برای خرید سهام بانک‌های تازه وارد به بورس هستند. اعلام بانک مرکزی در مورد صادر نشدن مجوز بانک جدید نیز بر این رویکرد موثر بوده است. روز چهارشنبه بانک‌های گردشگری و دی شاهد خریدهای پر تعداد بودند. در گروه بانکی روز سه شنبه احتمالا معامله‌گران شاهد گشایش نماد بانک پاسارگاد در بورس خواهند بود. بانک پاسارگاد بدون عرضه اولیه در بورس گشایش خواهد یافت. بانک پاسارگاد با ورود به بورس، عنوان بزرگترین بانک بورس به لحاظ سرمایه را به خود اختصاص خواهد داد.
در فرابورس نیز احتمالا هفته آینده معامله‌گران شاهد عرضه سهام موسسه عسکریه خواهند بود. در این بازار بانک ایران زمین نیز در انتظار گشایش نماد است.
در گروه بانکی، خاوری رییس شورای هماهنگی مدیران بانک‌های دولتی با تشریح وضعیت فعلی نرخ سود در شبکه بانکی، اظهار داشت: ممکن است در این شورا مصوب شود که بانک‌ها تنها به حداقلی از نرخ سود اکتفا کنند و دنبال حداکثر سازی نباشند. 

وی افزود:‌ طبق قاعده الان که بیش از ۵ ماه از ابلاغ و اجرای بسته ۹۰ گذشته اگر نیازی به تجدیدنظر باشد به طور قطع بانک مرکزی گزارش‌های لازم را برای اعضای شورای پول و اعتبار تهیه می‌کند و متناسب با آن اطلاعات و پیش‌بینی‌ها تجدید نظر خواهد شد.
مدیر عامل بانک ملی البته تأکید کرد که مطالب یادشده در حد پیش بینی‌های کارشناسی وی است و افزود: فعلا هیچ موردی در خصوص نظرخواهی از بانک‌ها برای تغییر در بسته سیاستی-نظارتی سال جاری مطرح نشده است.
در گروه غذایی، بانک صادرات به وکالت از شرکت قند بیستون، ۳۸ درصد از سهام شرکت قند لرستان را عرضه می‌کند.
ارزش پایه هر سهم بلوک ۹میلیون و ۱۲۳ هزار و ۲۰۰ سهمی قندلرستان ۱۲ هزار ریال تعیین شده است. این عرضه بیست و چهارم مردادماه امسال در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران انجام خواهد شد.
در گروه فلزی، فولاد مبارکه با انتشار گزارش سه ماهه تحقق ۳۹درصد سود هر سهم شرکت معادل ۱۱۴ریال از ۲۹۵ریال را گزارش کرده است. در گروه سرمایه‌گذاری، شرکت اعتبار ایران روز شنبه برای برگزاری مجمع فوق‌العاده به منظور تصمیم گیری در مورد افزایش سرمایه متوقف می‌شود. در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری مثبت اما با رگه‌های نگرانی در مورد آینده بازارهای جهانی بود که در آن ۹/۶۳میلیارد تومان سهام مورد داد و ستد قرار گرفت. با انجام این حجم از داد و ستدها ارزش کل معاملات هفته به ۳۰۵میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته قبل ۱۶درصد رشد کرد. شمار خریداران هم با ۱۸درصد رشد به ۲۸هزار و ۴۹۵نفر رسید. روز چهارشنبه از ۲۳۷نمادی که به روی تابلو رفتند، ۱۰۸نماد با کاهش قیمت و ۱۲۶نماد با رشد ارزش معامله شدند.