سیگنال‌های مثبت جهانی برای بورس

خانه » سیگنال‌های مثبت جهانی برای بورس

سیگنال‌های مثبت جهانی برای بورس

۱۳۹۱/۱۱/۱۵ ۱۲:۳۸:۱۳ ۱۵ بهمن ۱۳۹۱ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که عصر روز جمعه در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت انواع فلزات، جهش قابل ملاحظه‌ای را تجربه کردند. این رشد که موجب شد بهای مس به مرز ۸هزار و ۳۲۵دلار در هر تن، سرب به ۲هزار و ۴۶۸دلار و روی به ۲هزار و ۱۸۵دلار برسد در کنار افزایش قابل ملاحظه قیمت دلار در برابر ریال موجب شده است معامله‌گران ارزیابی جدیدی را در مورد سود شرکت‌های وابسته شکل دهند.
در این میان همچنین دیروز شایعاتی در ساعت پایانی بازار در مورد به تعویق افتادن عرضه احتمالی هلدینگ خلیج فارس منتشر شد با توجه به اینکه بخشی از نقدینگی بازار برای عرضه این شرکت، اصطلاحا «پارک» شده است در صورت به تعویق افتادن این عرضه می‌توان برای بازگشت نقدینگی به جریان عمومی بازار امیدوار بود. دیروز قرار بود مجمع شرکت هلدینگ خلیج فارس برگزار شود که این مجمع به تعویق افتاد تا شایعات در مورد مساله اساسنامه شرکت پر‌رنگ‌تر شود.
دیروز طبق برنامه اعلامی قبلی، قرار بود، مسوولان‌ هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس مجمع عادی به طور فوق‌العاده‌ای برای تصویب صورت‌های مالی منتهی ۳۱ خرداد ۹۱ برگزار کنند، اما این مجمع به دلیلی نامعلوم برگزار نشد. با توجه به لغو مجمع یادشده و همچنین امضا نشدن صورت جلسه مجمع فوق‌العاده برای اعمال افزایش سرمایه، عرضه سهام این شرکت به طور قطع چهارشنبه هفته جاری نخواهد بود.
نگاه بازار به متغیرهای سیاسی
در بازار دیروز معامله‌گران در تحولات سیاسی شاهد ادامه بحث‌ها در مسائل هسته‌ای بودند دیروز در تحولات سیاسی رییس سیاست خارجه اتحادیه اروپا نسبت به پیشرفت در مذاکرات با ایرانی‌ها بر سر برنامه هسته‌‌ای این کشور طی هفته‌ها و ماه‌های آینده ابراز خوش‌بینی کرد.
به گزارش ایسنا، کاترین اشتون همچنین در کنفرانس مطبوعاتی مشترکش با گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان در برلین گفت که او نسبت به پیشنهاد معاون رییس‌جمهور آمریکا درباره مذاکرات مستقیم میان واشنگتن و تهران خوش‌بین است.
وستروله نیز گفت که در حاشیه کنفرانس مونیخ این پیشنهاد را با علی اکبرصالحی، وزیر امور خارجه ایران مورد بررسی قرار خواهد داد.
وی در ادامه از گفت‌وگوی مستقیم میان آمریکا و ایران که دولت آمریکاپیشنهاد آن را مطرح کرده است، استقبال کرد و افزود که این مساله به نفع اروپایی‌هاست.
در همین رابطه علاءالدین بروجردی اشاره به استقبال اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امورخارجه آلمان از پیشنهاد معاون رییس جمهور آمریکا
در خصوص مذاکره مستقیم ایران و آمریکا، گفت: تاکنون جمهوری اسلامی با آمریکایی‌ها به صورت موضوعی در عرصه‌های مختلف همچون بحران عراق مذاکراتی داشته است اما این موضوع با مذاکرات کلی در عرصه‌ روابط دوجانبه متفاوت است. وی افزود:‌ البته تصمیم‌گیری در مورد مذاکره مستقیم با آمریکا در عرصه هسته‌‌ای به عهده شورای عالی امنیت ملی است اما مطمئنا جمهوری اسلامی براساس منافع ملی خود در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کند. در همین شرایط دیروز در مسائل اقتصادی نگاه معامله‌گران به جلسه شامگاه شنبه روسای قوای مجریه و مقننه بودکه گفته شده بود در آن چگونگی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و چگونگی کمک معیشتی به مردم در پایان سال مورد تصمیم‌گیری قرار خواهد گرفت. در بازار دیروز در تحولات درون بازار رییس سازمان حسابرسی در مورد تسعیر معاملات ارزی و تایید نرخ قابل دسترس شرکت‌های سهامی عام ثبت‌شده نزد سازمان بورس توضیحاتی ارائه کرد.
لاوان چگونه به فرابورس می‌آید…؟
در گروه تصفیه نفت دیروز در حالی عرضه پالایشگاه لاوان برای روز دوشنبه برنامه ریزی شده است که همچنان مدیران بورس در مورد صورت‌های مالی این شرکت که همه بندهای پالایشگاه‌های تهران ،بندر عباس و اصفهان را توام با زیان انباشته دارا است، اظهار‌نظری نکرده‌اند. سرمایه‌گذاران نگران آن هستند که این عرضه اولیه نیز به سرنوشت عرضه اولیه پالایشگاه تهران و بلوکه شدن دارایی سهامداران در ماههای اخیر منجر شود. در بازار دیروز همچنین در گروه پالایشی، پالایشگاه شیراز در شرایطی صدر نشین تقاضای بازار بود که مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از راه‌اندازی طرح توسعه میدان‌های سروستان و سعادت آباد با تولید روزانه ۱۵ هزار بشکه نفت خبر داد.
به گزارش شانا، مهدی فکور گفت: با راه‌اندازی موفقیت آمیز این طرح برای نخستین بار، استان فارس دارای منابع نفتی شده است.
به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، با تولید روزانه ۱۵هزار بشکه نفت از این دو میدان، روزانه معادل یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار درآمد عاید کشور می شود. با راه‌اندازی این دو میدان هزینه انتقال نفت به پالایشگاه شیراز به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.
در گروه بانکی دیروز سهامداران پست بانک با ارسال نامه‌ای به نمایندگان مجلس خواهان روشن شدن تکلیف این بانک شدند.این نامه در شرایطی منتشر شده است که دیروز شایعاتی در مورد تایید صلاحیت آخرین عضو هیات مدیره این بانک از سوی بانک مرکزی در بازار شنیده می‌شد. عدم تعیین صلاحیت عضو باقیمانده هیات مدیره این بانک مانع از تشکیل جلسات هیات مدیره و انتخاب مدیرعامل جدید این بانک و برگزاری مجامع عمومی سال‌های ۸۹ و ۹۰ این شرکت شده است.
در گروه خودرویی دیروز انتشار خبر موافقت دولت با فروش محصولات شرکت‌های خودرویی در حاشیه بازار موجب تشکیل صف خرید برای نمادهای خودرویی از جمله سایپا شد.در همین حال دیروز مشاور انجمن خودروسازان ایران گفت: مصوبه جدید قیمت‌گذاری خودرو به حل مشکلات متعدد خودروسازان کمکی نخواهد کرد. داوود میرخانی رشتی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در مصوبه‌ جدید قیمت‌گذاری قید شده که مابه‌التفاوت قیمت محاسباتی و تجاری خودروها باید به حساب خزانه واریز شود. مشاور انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: در این شرایط مردم فکر می‌کنند پول ناشی از افزایش قیمت خودرو در بازار نصیب خودروساز می‌شود، در حالی که اینگونه نبوده و خودروسازان تنها نقش واسط برای اخذ پول و واریز آن به حساب خزانه‌داری را خواهند داشت.
معامله بلوکی غدیر انجام شد
در گروه شرکت‌های هلدینگی دیروز عرضه بلوک ۶۷/۱۶ درصدی سرمایه‌گذاری غدیر به رقابتی کوتاه منجر شد تا در رقابت کنسرسیوم صندوق نفت، توسعه نور دنا و بانک تجارت و صندوق بانک‌ها، این بلوک به صندوق پس‌انداز و بازنشستگی کارکنان بانک‌ها برسد. انتظار می‌رود بخشی از ثمن این معامله نیز صرف تصفیه بدهی بانک تجارت به صندوق بانک‌ها شود و از این نظر بدهی اکچوئری بانک صادرات نیز از صورت‌های مالی این بانک خارج شود. دیروز بلوک سرمایه‌گذاری غدیر به ارزش کلی هزار و ۴۶۹میلیارد تومان به صورت نفد و اقساط معامله شد.
در گروه انفورماتیک معامله‌گران همچنان نگران تاثیر راه‌اندازی شبکه شاپرک بر میزان استفاده عمومی از کارت‌های بانکی هستند. برخی آمار اولیه از کاهش تراکنش‌های کارتی خبر می‌دهد. در این گروه شرکت کارت اعتباری کیش با سرمایه‌ای معادل ۲۹ میلیارد و ۹۹۷ میلیون و۵۰۰ هزار تومان برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند ۹۱ براساس عملکرد واقعی دوره ۹ ماهه مبلغ ۱۶۲۶ ریال عایدی خالص پیش‌بینی کرده که در دوره مورد بررسی موفق به پوشش ۶۶ درصد از آن شده است. این شرکت که ۹ ماه نخست را با تحقق ۶۵ درصدی فروش و درآمد ارائه خدمات، ۶۴ درصدی بهای تمام شده و ۶۵ درصدی سود ناخالص و سود عملیاتی به پایان رسانده در نظر دارد ۶۰ درصد از سود خالص هر سهم در سال مالی مورد بررسی را بین سهامدارانش تقسیم نماید.
«رکیش» که شرکت ملی انفورماتیک با مالکیت بیش از ۳۵ درصدی سهامدار عمده‌اش محسوب می‌شود در دوره ۹ ماه منتهی به آذر ۹۱ توانسته ۶۴ درصد از مبلغ پیش‌بینی شده برای درآمد قرارداد با بانک‌ها در سال مالی ۹۱ را محقق کند. در گروه لاستیک، شرکت ایران تایر برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند ۹۱ براساس عملکرد واقعی حسابرسی نشده دوره ۹ ماهه، مبلغ ۵۲۴ ریال و براساس عملکرد واقعی حسابرسی شده دوره ۶ ماهه، مبلغ ۵۱۰ ریال عایدی خالص پیش‌بینی کرده است. این شرکت که طبق صورت‌های مالی حسابرسی شده دوره ۶ ماهه منتهی به شهریور برای هر سهم، مبلغ ۳۲۹ ریال زیان خالص محقق نموده بود در دوره ۹ ماهه توانسته زیان یادشده را به سودی معادل ۱۲۲ ریال (۲۳ درصد از سود ۵۲۴ ریالی) برساند. «پتایر» که در دوره‌های ۹ و ۶ ماهه به ترتیب ۱۷ درصد و ۱۸درصد کاهش تولید نسبت به دوره مشابه سال مالی قبل را تجربه کرده، مطابق با صورت‌های مالی حسابرسی شده سال مالی ۹۰ به ازای هر سهم زیان انباشته‌ای معادل ۱۶۹۸ ریال به ثبت رسانده، بنابراین شرکت مشمول ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت است و تا زمان پوشش کامل زیان انباشته توانایی توزیع سود نقدی میان صاحبان سهام خود را نخواهد داشت. در گروه تجهیزات نگرانی در مورد جکت غرق شده صدرا امیدهای کم رنگ این شرکت برای بهبود شرایط را بر هم زده است. گفته می‌شود به دنبال غرق شدن این جکت صدرا بار دیگر با مشکل دریافت قراردادهای جدید از وزارت نفت مواجه خواهد شد.
در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن شاخص ۲۴۶واحد رشد کرد و به ۳۶هزار و ۸۰۱ واحد رسید. ارزش معاملات نیز دیروز ۸۹/۸۸ میلیارد تومان بود که ۷/۱۳ درصد آن را معامله ۹۰ میلیون سهم شاهد تشکیل داد. از ۲۱۹نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند ۱۱۱نماد با کاهش قیمت و ۱۰۱نماد با رشد ارزش معامله شدند.