سردرگمی در بازار آتی

خانه » سردرگمی در بازار آتی

سردرگمی در بازار آتی

۱۳۹۰/۵/۱۶ ۱۴:۳۴:۲۸ ۱۶ مرداد ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد- گروه بورس: ورود معاملات آتی به سامانه معاملات PAM سردرگمی فعالان این بازار را دوچندان کرده است.
به گزارش خبرنگار ما، بازار آتی پس از کش و قوس‌های فراوان در حالی به سامانه معاملات نقدی متصل شد که نحوه اطلاع‌رسانی این بازار کماکان مشکلات عدیده‌ای را شاهد است. به طوری که معاملات آتی هفته گذشته شاهد افت ۶۰ درصدی ارزش معاملات و کاهش ۶۱ درصدی تعداد قراردادهای معامله شده بود.

این در حالی است که ورود شرکت‌های جدید و قراردادهای با سررسید آبان و دی ماه نیز از روز چهارشنبه کلید خورده است؛ اما به دلیل عدم هماهنگی مناسب در نحوه معاملات این بازار، جشن یک سالگی بازار آتی چندان خوشایند فعالان، کارگزاران و معامله‌گران این بازار نیست.
از سوی دیگر در سامانه جدید، سابقه قراردادهای معاملاتی سهامداران درج نشده و این موضوع مشکلات زیادی را طی ۱۰ روز گذشته برای فعالان این بازار به همراه داشته است و حتی مشتریان امکان برداشت از حساب خود را نیز ندارند.
هرچند تماس خبرنگار ما با مسوولان این بازار از رفع این نقایص طی روزهای آینده حکایت دارد اما این موارد در کنار عدم پاسخگویی مناسب مسوولان سازمان بورس در کنار نبود متولی جدی برای این بازار از مسائلی است که دلسردی فعالان این بازار را در پی داشته است.
در همین حال معاملات این هفته بازار آتی با معامله ۵۶ قرارداد آغاز شد که در آن «اخابر» و «فملی» تیرماه به ترتیب افت ۹۸ و ۲۱۸ ریالی را شاهد بودند. «اخابر» شهریور با معامله دو قرارداد و نوسان منفی ۹۷/۲ درصدی در قیمت ۳۲۰۰ ریال تسویه شد. از سوی دیگر «فملی» شهریور نیز با ۵۴ قرارداد معامله شده با ۲۱۸ ریال کاهش قیمت مواجه شد تا در قیمت ۵۲۳۲ ریال تسویه شود.
این در حالی است که اختلاف قیمت‌های پیشنهادی خرید و فروش در سایر قراردادها مانع از انجام معاملات در این نمادها شد. به نظر می‌رسد نوسانات شدید بازار نقدی معامله‌گران را درخصوص وضعیت آتی با ابهام مواجه کرده که به رکود این معاملات منجر شده است.