ریزش بازارهای سهام آسیا و خلیج فارس در پی تنشهای خاورمیانه

خانه » ریزش بازارهای سهام آسیا و خلیج فارس در پی تنشهای خاورمیانه

ریزش بازارهای سهام آسیا و خلیج فارس در پی تنشهای خاورمیانه

۱۳۹۴/۱۰/۱۴ ۱۳:۵۶:۴۵ ۱۴ دی ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار جهان|

بازارهای سهام آسیا در پی انتشار آمار تولید ضعیف چین و افزایش تنشها در خاورمیانه که ریسک گریزی سرمایه‌گذاران را افزایش داد، سال ۲۰۱۶ را با عملکرد ضعیفی آغاز کردند.

به گزارش ایسنا، شاخص ام اس سی آی بازارهای سهام آسیا اقیانوسیه بجز ژاپن، در واکنش به آمار اقتصادی ضعیف چین ۲.۶ درصد نزول کرد.

شاخص نیک‌کی ۲۲۵ ژاپن ۲.۴ درصد عقب نشینی کرد و در ۱۸۵۷۵.۲۶ واحد ایستاد و کسپی کره جنوبی با ۱.۴ درصد کاهش، به ۱۹۳۴.۷۷ واحد رسید. هانگ سنگ هنگ کنگ ۲.۱ درصد افت کرد و به ۲۱۴۵۷.۷۰ واحد رسید و شاخص شانگهای کامپوزیت در سرزمین اصلی چین با ۳.۸ درصد ریزش، در ۳۴۰۵.۲۳ واحد قرار گرفت. اس اند پی/ای اس ایکس ۲۰۰ استرالیا با ۰.۳ درصد کاهش، به ۵۲۸۲.۸۰ واحد رسید. بازارهای سهام در تایوان و آسیای جنوب شرقی هم در سطح پایین‌تری ایستادند.

بازارهای سهام امارات متحده عربی در ساعات اولیه معاملات روز جاری به دلیل ریزش چشمگیر بورسهای آسیایی و افزایش تنشهای ژئوپلیتیکی در خلیج فارس، افت کردند.

شاخص بازار دوبی در ۱۰ دقیقه اول معاملات ۰.۹ درصد ریزش کرد در حالیکه شاخص ابوظبی هم ۰.۲ درصد کاهش داشت.

بر اساس گزارش رویترز، امارات چهارمین شریک تجاری بزرگ ایران است و صندوق بین المللی پول برآورد کرده است برداشته شدن تحریمهای اقتصادی علیه ایران در سال ۲۰۱۶، به میزان یک درصد بر رشد تولید ناخالص داخلی امارات در فاصله سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ اضافه خواهد کرد. همچنین امیدهایی نسبت به افزایش سرمایه گذاری ایرانی در بخش املاک امارات وجود دارد.

دوبی زیرساخت تجاری توسعه یافته ای دارد اما هر گونه تنش سیاسی، ممکن است مزایای مذکور را کمتر کرده یا به تاخیر بیاندازد.

عربستان سعودی در واکنش به حمله معترضان به سفارتش در تهران و انتقاد ایران از اعدام یک روحانی شیعه برجسته در عربستان، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد.

با توجه به اینکه عربستان و ایران دو تولیدکننده بزرگ نفت هستند، در واکنش به تحولات دیپلماتیک اخیر میان دو کشور، قیمت این کالا در ساعات اولیه معاملات روز جاری صعود کرد.

به گفته تحلیلگران، افزایش تنشهای سیاسی در خاورمیانه قیمت نفت را افزایش داد. بازارهای نفت از این نگران خواهند بود که وخامت وضعیت سیاسی در این منطقه، عرضه جهانی نفت را مورد تهدید قرار دهد.

از سوی دیگر شاخص فعالیت تولیدی چین از ۴۹.۶ در نوامبر با ۴۹.۷ واحد در دسامبر افزایش یافت با اینهمه همچنان پایین ۵۰ واحد باقی مانده که نشان دهنده رشد منفی است. آماری که روز جمعه منتشر شد نشان داد فعالیت کارخانه ای در دومین اقتصاد بزرگ جهان با وجود تدابیر محرک مالی پکن، همچنان رشد منفی داشته و دورنمای اقتصادی چین را تیره‌تر کرده است.

بازارهای سهام سراسر جهان روز جمعه به مناسبت تعطیلات سال نو تعطیل بودند.

در وال استریت، بازارهای سهام آمریکا پنج شنبه گذشته آخرین روز معاملات ۲۰۱۵ را با کاهش به پایان رساندند. شاخص داوجونز اینداستریال اوریج با یک درصد کاهش، به ۱۷۴۲۵.۰۳ واحد رسید. استاندارد اند پورز ۵۰۰ با ۰.۹ درصد کاهش، در ۲۰۴۳.۹۴ واحد بسته شد و نزدک کامپوزیت با ۱.۲ درصد کاهش، در ۵۰۰۷.۴۱ واحد ایستاد.

برای سال ۲۰۱۵، داوجونز ۲.۲ درصد کاهش ثبت کرد که نخستین کاهش سالانه این شاخص از سال ۲۰۰۸ بود. نزدک ۵.۷ درصد در سال ۲۰۱۵ رشد داشت در حالیکه شاخص استاندارد اند پورز ۵۰۰ به عنوان شاخص یک بازار وسیع‌تر، ۰.۷ درصد از ارزش خود را در سال گذشته از دست داد.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، تحلیلگران می‌گویند تصمیمات سیاست پولی بانک مرکزی و قیمتهای ضعیف کالاها، مهمترین مسائل سال ۲۰۱۶ خواهند بود با اینهمه معامله گران به روند رشد اقتصاد جهانی معطوف خواهند شد زیرا بدون شک بر تصمیمات سیاست پولی بانکهای مرکزی بزرگ و بخش کالا تاثیرگذار است.

در بازارهای کالا، قیمت نفت خام آمریکا در بازار بورس کالای نیویورک با ۷۷ سنت افزایش، به ۳۷.۸۱ دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت که مبنای معاملات بین المللی است، در بازار لندن ۸۵ سنت افزایش یافت و ۳۸.۱۲ دلار در هر بشکه معامله شد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد افزایش، ۱۰۶۹ دلار بود.

در بازارهای ارزی، دلار از ۱۲۰.۲۶ ین به ۱۲۰.۰۵ ین کاهش یافت. یورو از ۱.۰۸۶۱ دلار به ۱.۰۸۶۶ دلار صعود کرد.

شاخص دلار که ارز آمریکا را در برابر سبدی از ارزهای بزرگ دنبال می‌کند، بدون تغییر چندانی در ۹۸.۷۲۷ واحد قرار گرفت. این شاخص سال گذشته تحت تاثیر دورنمای افزایش نرخهای بهره در آمریکا و گسترش تدابیر محرک مالی بانکهای مرکزی اروپا و ژاپن، حدود ۱۰ درصد صعود کرد.