رویترز: صادرات میعانات گازی ایران به چین افزایش یافت

خانه » رویترز: صادرات میعانات گازی ایران به چین افزایش یافت

رویترز: صادرات میعانات گازی ایران به چین افزایش یافت

۱۳۹۴/۷/۹ ۱۱:۰۸:۰۰ ۹ مهر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، صادرات میعانات گازی ایران به چین در حالی در ماه سپتامبر اوج گرفت که این کشور پس از ۶ ماه خرید خود را از ایران از سر گرفت.
این افزایش در حالی صورت گرفت که جین پینگ رئیس جمهوری چین پس از دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه برگزاری مجمع سالانه سازمان ملل متحد نیویورک به اهمیت گسترش روابط تجاری تهران و پکن اشاره کرد.
خبرگزاری رویترز مدعی شد ایران به علت کاهش تقاضای چین، بزرگترین خریدار نفتی خود، مقادیری از میعانات گازی تولیدی خود را در طول تابستان که از فازهای پارس جنوبی برداشت شده را روی آب ذخیره کرده است.
به گفته یک منبع مطلع از حجم واردات نفت و میعانات گازی چین، برخلاف نفت که می توان تولید آن را متوقف کرد، میعانات گازی را نمی توان متوقف کرد و تولید باید ادامه یابد.
صادرات میعانات گازی ایران در طول ماه سپتامبر به طور میانگین حدود ٢١٠ هزار بشکه در روز بوده و نخستین بار در سال ٢٠١۵ میلادی است که این رقم از ٢٠٠ هزار بشکه در روز فراتر رفته است.
دیگر خریداران میعانات گازی ایران، ژاپن، کره جنوبی، و امارات متحده عربی هستند.
ایران می تواند روزانه ۵٠٠ هزار بشکه میعانات گازی صادر کند، اما مشتریان میعانات ایران از ابتدای امسال به طور میانگین روزانه ١٨٠ هزار بشکه خریدار این کالا بوده اند.