رونق بانکی بورس

خانه » رونق بانکی بورس

رونق بانکی بورس

۱۳۹۰/۵/۲۶ ۱۸:۵۲:۱۷ ۲۶ مرداد ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد – گروه بورس : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در سایه حاکمیت تعادل در بیشتر نمادهای معاملاتی روز متعادلی را پشت سرگذاشت که در جریان آن شاخص ۳۰واحد رشد کرد.

در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که در گروه خودرویی سخنان وزیر صنایع، معادن و تجارت انتظار برای افزایش قیمت محصولات خودرویی را ایجاد کرده است. غضنفری دیروز با بیان اینکه استراتژی این وزارتخانه در مدیریت بازار، تثبیت قیمت‌ها نیست، اعلام کرد: هیچ افزایش قیمتی از سوی بخش‌های مختلف تولید پذیرفته نیست، مگر اینکه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان آن را تایید کند.
مهدی غضنفری در جمع تولیدکنندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو درباره قیمت‌گذاری در بازار، با بیان این جمله که اگر در مواقعی قیمت‌ها از محدوده قابل قبول خارج شود، حاکمیت مجبور به دخالت است تا به حالت طبیعی بازگرداند، گفت: اما این دخالت باید حداقلی باشد.
وی تصریح کرد: دولت هیچ علاقه‌ای به دستوری عمل کردن و دیکته قیمت‌ها به تولیدکنندگان ندارد و هیچگاه راضی به این موضوع نیست که تولیدکننده متضرر شود.
تحت تاثیر این شرایط گروه خودرویی دیروز با معاملات پر حجمی مواجه بود که سایپا با ۱/۱۱میلیون سهم و بهمن با ۲/۹میلیون سهم داد و ستد، روز فعالی را پشت سر گذاشتند. کارشناسان بازار معتقدند با توجه به افزایش نرخ خودرو در بازار آزاد و همچنین نگرانی شرکت‌های خودرویی از افزایش هزینه‌های تولید، موافقت با افزایش نرخ فروش شرکت‌های خودرویی- مشابه آنچه در مورد شرکت‌های سیمانی صورت گرفت- دور از انتظار نیست. در گروه خودرویی دیروز معامله‌گران شاهد انتشار خبرهایی در مورد افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی زامیاد بودند.
این افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران و با هدف اصلاح ساختار مالی و تامین سرمایه درگردش انجام می‌شود.
در بازار دیروز گروه بانکی نیز روز پر خبری را پشت سر گذاشت. در اوج این خبرها سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت از ارائه دو طرح تغییر قانون پولی و بانکی و افزایش اختیارات بانک مرکزی توسط این بانک به کارگروه طرح تحول بانکی خبر داد و گفت: جمع‌بندی نهایی طرح تحول بانکی با حضور رییس‌جمهور بررسی خواهد شد. 

محمدرضا فرزین از برگزاری هفت جلسه تحول نظام بانکی خبر داد و گفت: در این جلسات طرح وزارت اقتصاد و بانک مرکزی مطرح شد، البته طرح‌های بانک مرکزی زمان بیشتری را به خود اختصاص داد.
در همین حال دیروز بورس تهران شاهد گشایش نماد بانک پاسارگاد به عنوان بزرگترین بانک کشور به لحاظ سرمایه بود. پاسارگاد دیروز با ارزش بازار ۶میلیارد دلار در صدر گروه بانکی و در میان شرکت‌های بزرگ بورس جای گرفت. در بازار دیروز پاسارگاد پس از معامله ۱۲۲میلیون سهم در نرخ اولیه ۲هزار و ۱۰۶ریال شاهد تشکیل صف خرید در نرخ ۲هزار و ۱۹۰ ریال بود که در نهایت با میانگین قیمتی ۲هزار و ۱۵۰ریال و معامله ۲۵۷ میلیون سهم نخستین روز حضور خود در بورس را پشت سر گذاشت.
در گروه معدنی، دیروز سرمایه گذاری امید در شرایطی شاهد تشکیل صف خرید بود که این شرکت توانست یک قرارداد بیع متقابل در حوزه نفتی را بدست آورد. امید برنده قرار داد فاز سوم توسعه میدان نفتی دارخوین به ارزش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون شده است.
این قرارداد بصورت بیع متقابل است و تامین مالی آن بر عهده بانک سپه بوده و کنسرسیومی متشکل از شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید وابسته به بانک سپه، شرکت ایتوک ایران، شرکت توسعه توان انرژی پویا و شرکت پتروامید آسیا در اجرای آن سهیم هستند. در همین حال دیروز در فرابورس صکوک امید مورد استقبال بازار قرار گرفت.
در مجموع بازار دیروز بازاری متعادل بود که در آن ۱۲۹میلیارد تومان سهم مورد معامله قرار گرفت که ۷/۴۲درصد آنرا معامله ۲۵۷میلیون سهم پاسارگاد تشکیل داد. از ۲۲۷ نمادی که دیروز معامله شدند، ۱۱۶نماد با کاهش قیمت و ۱۰۳نماد با رشد ارزش معامله شدند.