روند مثبت در معاملات

خانه » روند مثبت در معاملات

روند مثبت در معاملات

۱۳۹۲/۲/۳۱ ۱۴:۵۲:۱۹ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

گروه بورس- معاملات مثبت گروه پالایشگاهی سرانجام شاخص فرابورس را مثبت کرد تا شاخص این بازار با رشد حدود ۷ واحدی به ۷/۵۱۱ واحد افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار ما، اصلاح قیمت‌ها از یک سو و پشت سر گذاشتن مصوبات مجلس از سوی دیگر آرامش نسبی را برای معامله‌گران به همراه آورد تا معاملات بازار فرابورس نیز روز گذشته در فضایی مثبت دنبال شود به طوری که صف‌های خرید در نمادهای پالایش نفت شیراز و تهران در پایان معاملات همچنان خودنمایی‌ می‌کرد. بنابراین گزارش در حالی ۷۴میلیون سهم و اوراق در بازارهای فرابورس معامله شد که بیشترین حجم معاملات به خرید و فروش ۴/۵ میلیون سهم پتروشیمی خراسان توسط سرمایه‌گذاران تعلق گرفت و این سهم ۱۹۱۵دفعه مورد معامله قرارگرفت و در پایان معاملات با رشد اندک به نرخ ۷۵۳۷ریال رسید.
همچنین ذوب‌آهن از دیگر نماد‌های پررونق دیروز بود که معاملات این نماد با نوسان مثبت همراه شد.
این در حالی است که در میان شرکت‌های فرابورسی پالایش نفت شیراز، سبحان دارو، تدبیرگران فارس و خوزستان، صنعت روی زنگان و توسعه عمران استان کرمان بیشترین رشد قیمت را داشتند و بیشترین ارزش معاملات دیروز به مبلغ ۷۷ میلیارد ریال نیز به نماد «شتران» اختصاص داشت. از سوی دیگر در میان سایر شرکت‌ها بیشترین کاهش قیمت نصیب عمران و توسعه شاهد، قند شیروان، قوچان و بجنورد و فرآورده‌های غذایی و قند چهار‌محال شد.
از طرف دیگر کمترین حجم معاملات به مبادله ۱۱۰۹سهم بیمه میهن اختصاص داشت و هر سهم با کاهش ۱/۲ درصدی قیمت ۱۰۹۶ریال را در سیستم معاملات کسب کرد.
در ادامه معاملات سازمان خصوصی‌سازی به وکالت از سازمان گسترش و نوسازی ایران، ۲۰۰میلیون سهم شرکت صنایع ماشین های الکتریکی جوین که از این تعداد ۱۰میلیون سهم ترجیحی بود را به قیمت پایه هر سهم هزار و ۷۹۲ریال در بازار سوم عرضه کرد که مشتری برای این بلوک نبود.
همچنین در بازار ابزارهای نوین مالی بیشترین حجم معاملات را به ترتیب، سه نماد اجاره امید، گواهی سپرده انصار و اجاره سامان داشتند که حدود ۱۶۰ میلیارد ریال از ارزش معاملات دیروز فرابورس را به خود اختصاص دادند. طبق پیام ناظر بازار، نماد معاملاتی شرکت بانک گردشگری، پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه، با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف ۵ درصد معامله شد. از سوی دیگرنماد معاملاتی شرکت مهندسی صنعتی روان فن‌آور، به‌دلیل تعدیل پیش‌بینی سال مالی ۹۱ و همچنین نماد معاملاتی اوراق اجاره ماهان، به منظور پرداخت اجاره بهای سه ماهه اوراق در اول خرداد، متوقف شد.
در همین حال هر برگه امتیاز تسهیلات مسکن بین ۱/۰ تا ۳درصد رشد داشت؛ به طوری که هر برگه امتیاز تسهیلات مسکن دی ۸۹ با بیشترین رشد به نرخ ۵۰۰ هزار و ۸۹۱ ریال رسید. در معاملات روز گذشته بانک خاورمیانه شاهد جابه‌جایی یک بلوک ۳۸ میلیون سهمی به صورت عمده بود. بر این اساس سهامداران در مجموع ۷۴ میلیون سهم و اوراق را به ارزش ۵۶۵ میلیارد و ۸۳ میلیون ریال در بازارهای فرابورس جابه‌جا‌ کردند.