روز بازگشایی‌های خیره‌کننده

خانه » روز بازگشایی‌های خیره‌کننده

روز بازگشایی‌های خیره‌کننده

۱۳۹۲/۱/۲۶ ۱۷:۵۷:۴۰ ۲۶ فروردین ۱۳۹۲ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

 ‌بورس اوراق بهادار روز شنبه در شرایطی شاهد افت شاخص به میزان ۲۷۷واحد بود که انجام ۴ بازگشایی با رشد قیمتی بین ۱۶تا ۵۶درصد روزی جالب را در تالار رقم زد.

در بازار سهام روز شنبه معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که افت بهای فلزات در بازارهای جهانی نگرانی را در گروه فلزی به ویژه نمادهای تولید‌کننده فلزات رنگین پدید آورد.کاهش بهای مس به زیر ۷هزار و ۴۰۰دلار و دورنمای کاهش بیشتر بهای این فلز موجب شد تا ملی مس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص به جای بگذارد.در همین حال افزایش عرضه‌ها در حالی که یک روز به عرضه هلدینگ خلیج فارس باقی مانده است، موجبات کاهش قیمت‌ها را فراهم کرد. هرچند که به نظر نمی‌رسد قیمت عرضه مجدد سهام هلدینگ خلیج فارس در کنار کمبود نقدینگی بازار بتواند مقدمات خرید این سهام از سوی سرمایه‌گذاران حقیقی را فراهم کند اما برخی از سهامداران عمده وابسته دولتی برای خرید این سهام احتمالا وارد بازار خواهند شد. برخی از منابع از ۴بانک ملت، صادرات، ملی و تجارت به همراه صندوق نفت به عنوان خریداران احتمالی این هلدینگ نام می‌برند. از سوی دیگر تجربه‌های گذشته بازار در برخورد با سهام پتروشیمی‌گران نظیر مارون و زاگرس در هنگام عرضه‌های اولیه نیز موجب شده است تا بخشی از بازار در انتظار آینده بعد از عرضه سهام این شرکت باقی بماند. در این میان عرضه هلدینگ خلیج فارس به عنوان بزرگ‌ترین شرکت بورسی بازار سرمایه را وارد فاز جدیدی خواهد کرد که به عمق بیشتر بازار منجر می‌شود. هر چند که بورس ایران همچنان از کمبود مشارکت‌ها و نقدینگی در عذاب است و متناسب با میزان ارزش بازار نقدینگی فعال در بازار حضور ندارد که همین امر نیاز به سیاست‌گذاری جهت تقویت مالی فعالان بازار را ایجاد می‌کند.
روز شنبه در حالی که بازار همچنان با بحث در مورد هلدینگ خلیج فارس و افت قیمت نمادهای بزرگ بازار دست به گریبان بود، در میان شرکت‌های کوچک بازار بازگشایی‌های جالبی رخ داد. در این بخش، نماد شیمی دارویی داروپخش پس از آنکه تمامی گروه دارویی تحت تاثیر حذف ارز مرجع و جایگزینی ارز مبادلاتی با صف خرید و اقبال مواجه شده است، در بازگشایی پس از اعلام سود سال ۹۲ با جهش ۹/۵۵ درصد قیمت مواجه شد. این جهش در حالی رخ داد که این شرکت سود سال ۹۲ را تنها ۱۸درصد نسبت به سود سال ۹۱ خود افزوده است. در گروه خودرویی، ایرکاپارت صنعت (کاربراتور ایران) پس از اعلام ۶۶۳ریال سود برای سال ۹۲ در بازگشایی با ۲/۴۵ درصد رشد و نسوز آذر با اعلام ۳۹۷ریال سود برای سال ۹۲ با جهش ۴/۳۴ درصدی همراه شدند تا بازار شاهد خود نمایی شرکت‌های کوچک در مقابل شرکت‌های بزرگ بازار باشد. از سوی دیگر روز شنبه نماد گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو نیز با افزایش سود سال ۹۱ از ۳۸۱ریال به ۶۵۳ریال و اعلام سود ۵۱۲ریالی برای سال ۹۲ با جهش ۹/۱۵ درصدی همراه شد تا به‌رغم جو نامناسب گروه خودرویی، این نماد بازدهی مناسبی را به همراه بیاورد.
در بازار روز شنبه معامله‌گران شاهد صدر‌نشینی گروه دارویی بودند. جایی که انتظار می‌رود قیمت دارو پس از حذف ارز مرجع رشد ۲۰تا ۱۰۰درصدی را در قیمت شاهد باشد.
در همین رابطه مدیرعامل هلدینگ اعتلاالبرز در گفت‌وگو‌ با بورس ریپورت، تاثیر افزایش همزمان ۵۰درصدی نرخ دارو وافزایش ۱۰۰ درصدی نرخ ارز مرجع بر سودآوری شرکت‌های فعال در زمینه مواد و محصولات دارویی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تنها ۶۰درصد فروش شرکت‌های دارویی را بهای تمام‌شده شامل می‌شود که از ۱۰۰درصد بهای تمام شده ۶۰درصد آن را هزینه‌های ارزی تشکیل داده است، در نتیجه عملا ۴۰ درصد فروش به نرخ ارز وابسته می‌باشد.
شیرازی ادامه داد: جایگزینی نرخ ارز مرجع با نرخ مبادلاتی افزایش ۷۰درصدی بهای تمام شده را شامل می‌شود که با افزایش ۵۰درصدی نرخ فروش نه تنها این مبلغ جبران می‌گردد بلکه در صورتی که تغییر دیگری حادث نشود، حاشیه سود شرکت‌های دارویی حدود ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت.
این در حالی است که گشایش‌های اعتباری شرکت‌های دارویی از ابتدای سال جاری با احتساب نرخ ارز مرجع صورت نگرفته است.
وی ضمن اشاره به موجودی مواد اولیه شرکت‌های دارویی که پیش تر با نرخ ۱۲۲۶ تومانی خریداری نموده اند، گفت: موجودی مواد اولیه شرکت‌های دارویی به عنوان یک پتانسیل سودآوری در سال جاری برای آنها به شمار می‌آید.
از سوی دیگر در سال‌های اخیر ارزش جایگزینی صنعت دارو سه برابر شده است و با توجه به اینکه خرید تجهیزات دارویی با نرخ آزاد انجام می‌گردد، ساخت کارخانه‌های دارویی جدید به‌صرفه نیست.
در گروه غذایی، روز دوشنبه دو نماد صنعتی بهشهر و مارگارین برای برگزاری مجمع سالانه متوقف خواهند شد. انتظار می‌رود هر دو شرکت تقسیم سود مناسبی را در مجمع داشته باشند.
در گروه پتروشیمی، روز شنبه نماد حق تقدم هلدینگ نفت و گاز پارسیان متوقف شد. در این گروه همچنان نگاه‌ها به سوی سایت کدال و انتظار برای انتشار گزارش‌های ۱۲ماهه است که تا کنون محقق نشده است.در این گروه، پتروشیمی فن آوران روز شنبه با معاملات پر حجمی مواجه شد؛ انتظار می‌رود این شرکت در مجمع سالانه تکلیف سود انباشته خود را مشخص کند.
در گروه شرکت‌های واسطه‌گری مالی، روز شنبه مجمع شرکت توسعه ملی با تقسیم ۲۵۰ریال از سود ۳۹۸ ریالی شرکت به کار خود پایان داد.
در گروه فلزی در حالی که بازار با شایعاتی در مورد احتمال اعلام سود بیش از ۶هزار ریال از سوی فولاد خوزستان مواجه است همچنان نمادهای عمده فولاد‌سازی کشور با افت قیمت دست و پنجه نرم می‌کنند. در این گروه، لوله و ماشین‌سازی ایران نیز تحت تاثیر خبر فروش زمین انبار سابق شرکت با صف خرید همراه است.
در بورس فلزات نیز روز شنبه عرضه محصولات آلومینیومی با افت قیمت همراه شد که این افت ناشی از کاهش بهای آلومینیوم در بازار جهانی ارزیابی می‌شود.
در گروه معدنی، مدیر سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت سنگ‌آهن‌ گل‌گهر در گفت‌وگو با معدن ۲۴، اظهار کرد: سنگ‌آهن دانه‌بندی شده صادراتی گل‌گهر در سال گذشته در حدود ۱۱۰ دلار برای هر تن به فروش رسید که درآمد ارزی حاصل از این فروش صادراتی با نرخ توافقی ارز ۱۷۰۰ تومانی در صورت‌های مالی تسعیر شد. علیرضا امیدی گفت: در صورت تصویب و اجرای ارز تک نرخی در بودجه امسال دولت این رقم با تعدیل با اهمیت سودآوری‌ها در حساب‌های مالی روبه‌رو‌ خواهد شد.
وی از پیش‌بینی صادرات یک میلیون تنی سنگ‌آهن دانه‌بندی شده در بودجه برآوردی سال مالی ۹۲ سخن گفت و افزود: در دوره مالی جاری نیز «کگل»فروش صادراتی خود را برای هر تن ۱۱۰ دلار و درآمد ریالی حاصل از این ارز را با نرخ توافقی ۱۷۰۰ تومانی پیش‌بینی کرده است.
در همین حال مدیر سرمایه‌گذاری‌های شرکت سرمایه گذاری امید در خصوص روند اخیر سنگ‌آهنی‌ها در بورس به نمابورس گفت: به صورت سنتی در این مقطع زمانی از سال بحث عوارض و بهره مالکانه باعث ایجاد نوسان در این گروه می‌شود و در حال حاضر نیز شاهد این روند هستیم.
بهزادی پور در این زمینه خاطرنشان کرد: نگرانی در این خصوص کاملا غیرمنطقی است و به طور قطع دولت و معدنی‌ها به تفاهم قابل قبولی در این زمینه دست خواهند یافت.
وی در خصوص استراتژی‌های جدید شرکت سرمایه‌گذاری امید نیز گفت: سرمایه‌گذاری‌های کلانی در صنعت نفت و انرژی به عمل آمده که از آن جمله می‌توان به سرمایه‌گذاری در فاز سوم حوزه نفتی دارخوین اشاره کرد که در ۲ تا ۳ سال آینده درآمد قابل‌توجه و پایداری را به همراه خواهد داشت.
در گروه سیمانی، سیمان کرمان در گزارش عملکرد ۱۲ماهه سال ۹۱ خود پوشش یک هزار و ۲۵۸ریال سود را به ازای هر سهم اعلام کرده است که این امر رشدی معادل ۹درصد را نسبت به سال ۹۰ نشان می‌دهد. سهام سیمانی به دلیل تقسیم سود مناسب در آستانه مجامع سالانه با اقبال مواجه هستند.
در مجموع بازار روز شنبه بازاری منفی بود که در آن شاخص کل ۹/۲۷۷ واحد افت کرد و به ۴۰هزار و ۲۵۵واحد رسید. ارزش معاملات نیز به ۱۰۴میلیارد تومان رسید که ۳/۱۱ درصد آن را معاملات ۵/۱۷ میلیون حق‌تقدم نفت و گاز پارسیان تشکیل داد. از ۲۵۰نمادی که به روی تابلو رفتند ۱۱۱نماد با کاهش قیمت و ۱۲۰نماد با رشد ارزش همراه شدند. سایر نمادها نیز بدون تغییر قیمت بودند.