رشد ۵۲۸ درصدی ارزش معاملات فرابورس

خانه » رشد ۵۲۸ درصدی ارزش معاملات فرابورس

رشد ۵۲۸ درصدی ارزش معاملات فرابورس

۱۳۹۰/۵/۲۲ ۱۸:۰۵:۴۷ ۲۲ مرداد ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد – گروه بورس : بازار فرابورس هفته گذشته را با رشد چشمگیر معاملات سپری کرد، به طوری که ارزش کل معاملات این بازار در مقایسه با هفته ماقبل ۵۲۸درصد رشد یافت.

به گزارش خبرنگار ما، در طول هفته گذشته دومیلیارد و ۳۱۷ میلیون سهم در بازار فرابورس جابه‌جا شد که این رقم نیز در مقایسه با هفته ماقبل، رشد ۱۷۱۰ درصد را در کارنامه خود ثبت کرده است.همچنین در هفته مورد گزارش ۴۵ هزار و ۶۴۷ معامله در میان سهامداران فرابورسی انجام شد و ارزش کل معاملات به رقم ۴ هزار و ۷۰۹ میلیارد و ۴۸۲ میلیون ریال رسیده است.
این در حالی است که ارزش کل معاملات OTC در هفته ماقبل معادل رقم ۷۴۹ میلیارد و ۴۰۳ میلیون ریال بوده است.
از سوی دیگر بیشترین حجم معاملات فرابورس در هفته گذشته، مربوط به آمار معاملات روز یکشنبه ۱۶ مردادماه است.
در این روز یک میلیارد و ۷۹۵ میلیون سهم به ارزش سه هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال داد و ستد شده که در حدود ۷۸ درصد از ارزش کل هفتگی از این معاملات تامین شده است. 

درج و پذیره‌نویسی «اوراق اجاره امید»
از سوی دیگر در آخرین روز کاری هفته گذشته اوراق اجاره واسط مالی فروردین به منظور تامین مالی شرکت سرمایه‌گذاری امید در بازار فرابورس درج شد.
اوراق اجاره مزبور پس از احراز کلیه شرایط پذیرش به عنوان چهل و دومین نماد معاملاتی و یازدهمین اوراق بهادار در بازار ابزارهای نوین مالی درج شد.این شرکت با نماد «صامید» و در گروه شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی قرار گرفته است.
در همین راستا، از روز سه‌شنبه ۲۵ مردادماه پذیره‌نویسی اوراق اجاره مزبور در بازار سوم فرابورس آغاز می‌شود و به مدت ۱۵ روز ادامه خواهد داشت.مدیر بازار فرابورس با اعلام این خبر افزود: شرکت واسط مالی فروردین در نظر دارد مبلغ یک هزار و ۸۷ میلیارد ریال اوراق اجاره را از طریق بازار سوم فرابورس پذیره‌نویسی کند.امیر هامونی در ادامه گفت: این اوراق به منظور تامین مالی شرکت سرمایه‌گذاری امید به‌منظور تحصیل زمین خیابان مطهری از شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی سپه و نیز تامین مالی بخشی از منابع مورد نیاز برای اجرای پروژه مخازن نفتی انتشار می‌یابد.
وی در ادامه افزود: تعداد کل اوراق یک میلیون و ۸۷ هزار برگه به ارزش یک هزار و ۸۷ میلیارد ریال و به مبلغ اسمی هر برگه یک میلیون ریال است.هامونی تصریح کرد: این اوراق با نام و قابل معامله در فرابورس بوده و نرخ اجاره بهای آن ۵/۱۷ درصد سالانه است که هر سه ماه یکبار پرداخت می‌شود.وی در ادامه افزود: شرکت بانک سپه ضمانت این اوراق را برعهده گرفته و کارگزاری کاسپین مهرایرانیان به عنوان عامل فروش اوراق شناخته شده است.
همچنین شرکت تامین سرمایه امین و سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به ترتیب متعهد پذیره‌نویس و بازارگردان اوراق و عامل پرداخت اجاره‌بها معرفی شده‌اند. 

بازخرید اوراق
این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را خواهند داشت و بازارساز تحت ضوابط قرارداد بازارسازی، به نرخ اسمی در بازار فرابورس، اوراق مزبور را خریداری خواهد کرد، ولی در صورت وجود خریدار با نرخ بالاتر، دارندگان می‌توانند این اوراق را با نرخ بیشتری بفروشند.

زمان پذیره‌نویسی
پذیره‌نویسی اوراق مزبور از تاریخ ۲۵ مردادماه سال جاری آغاز و به مدت ۱۵ روز ادامه دارد. پذیره‌نویسانی که از روز دوم تا روز پایانی پذیره‌نویسی اقدام به خرید اوراق کنند باید علاوه بر مبلغ اسمی اوراق، مبالغ به شرح جدول بالا را به عنوان اجاره‌بهای روزهای پذیره‌نویسی پرداخت کنند (یادآور می‌شود خریداران نمی‌توانند در دوران پذیره‌نویسی به فروش اوراق اقدام کنند.) 

شرایط خرید اوراق
خرید اوراق اجاره مستلزم وجود کد معاملاتی فعال در سیستم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است که حداکثر تعداد اوراق قابل تخصیص به سرمایه‌گذاران حقیقی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سهام، تعداد ۱۰هزار ورقه معادل ۱۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. همچنین حداکثر تعداد اوراق قابل تخصیص به سرمایه‌گذاران حقوقی (اعم از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با درآمد ثابت و سایر نهادهای حقوقی) تعداد ۱۰۰ هزار برگه معادل ۱۰۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده و محدودیت حجمی برای هر سفارش خرید ۲۰ هزار ورقه تعیین شده است.
یادآور می‌شود سفارشات خرید باید مضربی از ۱۰ برگه باشد و هر کارگزاری به همراه تمامی ایستگاه‌های خود مجاز به خرید حداکثر ۵۰ هزار ورقه با کد گروهی «ددد» است. 

معاملات دست‌دوم اوراق
معاملات دست دوم این اوراق نیز پس از اتمام پذیره‌نویسی، در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس آغاز می‌شود. دارندگان و متقاضیان خرید می‌توانند با مراجعه به کارگزاران عضو فرابورس اقدام به خرید یا فروش اوراق کنند.