رشد اقتصادی انگلیس به پایین‌ترین حد خود طی ۳۰ سال اخیر رسید

خانه » رشد اقتصادی انگلیس به پایین‌ترین حد خود طی ۳۰ سال اخیر رسید

رشد اقتصادی انگلیس به پایین‌ترین حد خود طی ۳۰ سال اخیر رسید

۱۳۸۸/۲/۶ ۱۳:۲۸:۱۶ ۶ اردیبهشت ۱۳۸۸ |دسته‌بندی: اخبار جهان|
اقتصاد جهان در برزخ
رشد اقتصادی انگلیس به پایین‌ترین حد خود طی ۳۰ سال اخیر رسید
خبرگزاری فارس : رشد اقتصادی انگلیس طی سه ماه نخست ۲۰۰۹ به پایین ترین حد خود از زمان نخست وزیری مارگارت تاچر در سال ۱۹۷۹ میلادی رسید .
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ ، دفتر آمارهای ملی انگلیس اعلام کرد ، رشد تولید ناخالص داخلی انگلیس طی سه ماه نخست ۲۰۰۹ نسبت به سه ماه پایانی ۲۰۰۸ بیش از ۹/۱ درصد کاهش داشته است .
رشد اقتصادی انگلیس نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز بیش از ۱/۴ درصد کاهش داشته است . بحران مالی و رکود اقتصادی در انگلیس از دهه ۱۹۳۰ میلادی بی سابقه است و دولت گوردون براون را مجبور کرده تا نسبت به افزایش کسری بودجه این کشور طی سال ۲۰۰۹ هشدار دهد . بانک مرکزی انگلیس نیز مجبور شده برای تحریک فعالیتهای اقتصادی میلیاردها پوند به اقتصاد این کشور تزریق کند و نرخ بهره بانکی را به پایین ترین حد طی ۳۱۵ سال اخیر برساند .
افزایش بیکاری ، روند نزولی قیمتها و داراییهای بد بانکها نقطه مشترک مشکلات اقتصادی و چالشهای فراروی کشورهای صنعتی به شمار می رود . این در حالی است که نرخ بیکاری اسپانیا به ۴/۱۷ درصد رسید که این رقم طی ده سال اخیر بی سابقه بوده است . رشد بخش خدمات تجاری و مالی انگلیس نیز طی سه ماه نخست امسال بیش از ۸/۱ درصد کاهش یافت که این رقم از سال ۱۹۸۳ میلادی بی سابقه است . بخش صنعت نیز با کاهش رشد ۲/۶ درصدی روبرو شد که این رقم نیز از سال ۱۹۴۸ میلادی بی سابقه است .
مرکز تحقیقات اقتصادی و بازرگانی لندن نیز اعلام کرد ، تشدید بحران مالی و اقتصادی موجب خواهد شد تا انگلیس امسال با شدیدترین کاهش رشد اقتصادی از سال ۱۹۳۱ روبرو شود . رشد اقتصادی انگلیس امسال ۵/۴ درصد کاهش خواهد یافت . این برای نخستین بار از جنگ جهانی دوم است که اقتصاد انگلیس برای شش ماه متوالی با کاهش رشد اقتصادی بیش از یک درصدی روبرو می شود .
رشد اقتصادی انگلیس طی سه ماه پایانی ۲۰۰۸ نیز با کاهش ۶/۱ درصدی روبرو شده بود . آلیستار دارلینگ وزیر دارایی انگلیس نیز پیش بینی کرد ، رشد اقتصادی این کشور امسال ۵/۳ درصد کاهش خواهد یافت . صندوق بین المللی پول نیز کاهش رشد اقتصادی انگلیس را طی سال ۲۰۰۹ بیش از ۱/۴ درصد پیش بینی کرده است . دولت انگلیس تا کنون ۴/۱ تریلیون پوند به سیستم بانکی تزریق کرده که این مساله موجب افزایش شدید کسری بودجه این کشور خواهد شد .
پیش بینی می شود کسری بودجه انگلیس امسال به بیش از ۴/۱۲ درصد تولید ناخالص داخلی برسد که این رقم بالاترین رکورد بین کشورهای گروه بیست به شمار می رود .
بر اساس این گزارش ، نرخ بیکاری انگلیس طی ماه مارس به بالاترین رقم از سال ۱۹۹۷ میلادی رسیده است .