رئیس آژانس بین‌المللی انرژی: صادرات نفت ایران روزانه ۵۰۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد

خانه » رئیس آژانس بین‌المللی انرژی: صادرات نفت ایران روزانه ۵۰۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی: صادرات نفت ایران روزانه ۵۰۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد

۱۳۹۵/۲/۴ ۱۰:۳۸:۲۰ ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید: اگر شرایط مساعد باشد ایران روزانه حدود ۵۰۰ هزار بشکه به بازار اضافه خواهد کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، فاتح بیرول رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: بازار نفت تا سال آینده میلادی از وضعیت اشباع به تعادل باز خواهد گشت.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی افزود: اگر رکود اقتصادی شدیدی پیش نیاید، در سال آینده میلادی بازار نفت از وضعیت مازاد عرضه خارج می‌شود و به ثبات می رسد.

بیرول گفت: در دو سال گذشته افت قیمت نفت سبب شده سرمایه گذاری در تولید نفت ۴٠ درصد کاهش یافته و با توجه به شدت این کاهش در آمریکا، کانادا، آمریکای جنوبی و روسیه، وابستگی جهان به نفت خاورمیانه در سالهای آتی شدیدا افزایش خواهد یافت.

بیرول پس از دیدار با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در توکیو گفت: انتظار داریم امسال شدیدترین کاهش تولید نفت را در کشورهای غیرعضو اوپک در ٢۵ سال گذشته شاهد باشیم که نزدیک به ٧٠٠ هزار بشکه در روز خواهد بود. در عین حال رشد تقاضای جهانی نفت بسیار فعال است و در این زمینه، هند، چین و دیگر اقتصادهای نوظهور پیشتاز هستند.

وی افزود: انتظار داریم بازارهای نفتی و قیمتها در پایان امسال یا اوایل ۲۰۱۷ به تعادل باز گردند. وقتی

به پایه های بازار از جمله عرضه، تقاضا و انبارها می نگریم، باور دارم که در صورت نبود یک بحران اقتصادی شدید، شاهد توازن بازار نفت در سال ٢٠١٧ میلادی خواهیم بود.

بیرول همچنین اعلام کرد: به رغم بهبود قیمت نفت برنت به بالای ۴۵ دلار در هر بشکه، کار برای تولیدکنندگان نفت خام شیل در آمریکا بسیار دشوار است.

وی افزود: فکر میکنم ۴۵ دلار باعث خواهد شد تمام تولیدکنندگان در سراسر جهان کمی نفس بکشند، اما این قیمت هنوز بسیار کمتر از این است که باعث شود کل صنعت نفت شیل آمریکا سود ده شود.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی گفت: صادرات نفت ایران احتمالا در سال جاری روزانه ۵۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا می‌کند.

بیرول خاطرنشان کرد: در کل ما فکر می کنیم اگر شرایط مساعد باشد ایران روزانه حدود ۵۰۰ هزار بشکه به بازار اضافه خواهد کرد.

یک منبع آگاه به سیاست نفتی ایران گفت: ایران مصمم به پس گرفتن سهم بازار نفت خود است و می‌تواند قیمت های پایین را تحمل کند زیرا در گذشته نفت را به قیمت شش دلار در هر بشکه هم فروخته است.