ذخیره ارزی چین به کمترین میزان درچهار سال گذشته رسید

خانه » ذخیره ارزی چین به کمترین میزان درچهار سال گذشته رسید

ذخیره ارزی چین به کمترین میزان درچهار سال گذشته رسید

۱۳۹۴/۱۱/۱۹ ۱۱:۳۹:۳۰ ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار جهان|

ایرنا – تازه ترین آمار منتشره از سوی مراجع رسمی چین نشان می دهد که ذخیره ارزی این کشور در ابتدای سال جاری میلادی به ۳هزار و ۲۳۰ میلیارد دلار رسیده است که پایین ترین رقم در چهار سال گذشته به حساب می آید.

به گزارش ایرنا، دو ماه قبل در یک همایش تجاری که در پکن برگزارشد، مسوولان وکارشناسان چین هشدار دادند که رسیدن ذخیره ارزی به زیر ۳ هزار میلیارد دلار می تواند برای چین مخاطرات اقتصادی سنگینی به دنبال داشته باشد.
با این حال، آمار و ارقام ثابت می کند کاهش متوالی ذخیره ارزی بزرگترین دارنده ذخایر دنیا تداوم داشته و این روند به رغم تلاش
های دولت و کنترل سیاست های مالی و پولی متوقف نشده است.
در این رابطه بانک مرکزی چین امروز ( دوشنبه) با انتشار گزارشی خاطر نشان کرد که میزان ذخیره ارزی این کشور از ابتدا تا پایان ژانویه امسال ۹۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار دیگر کاهش یافته است.
این درحالی است که در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ نیز میزان ذخیره ارزی چین به میزان ۱۰۸ میلیارد دلار کاهش یافته بود.
چین شش ماه قبل اقدام به تغییراتی درساختار تبادلات ارزی خود نمود و پس از آن به اجبار ذخایر ارزی بیشتری را به فروش رساند.
برهمین اساس آمار بانک مرکزی این کشورموید آن است که میزان کاهش ذخیره ارزی پرجمعیت ترین کشورجهان درکل سال ۲۰۱۵میلادی ۵۱۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.
نگرانی از رکود اقتصادی چین ، بالا رفتن نرخ بهره در آمریکا ، رکود در بازار سهام و تضعیف ارزش یوان واحد پول ملی چین از دیگردلایل کاهش ذخیره ارزی چین محسوب می شود.
این در حالی است که اداره کل تبادلات ارزی چین نیز در بیانیه ای آورده است که این کشور هنوز بزرگترین دارنده ذخایر ارزی دنیا است و با توجه به مازاد بالای تجاری در برابر شرکای خود توان کافی برای رفع مشکلات ارزی خود را در اختیار دارد.