دیدار وزیر امورخارجه دانمارک زنگنه: ایران و دانمارک برای تولید نفت در دریای خزر و پارس جنوبی همکاری می کنند

خانه » دیدار وزیر امورخارجه دانمارک زنگنه: ایران و دانمارک برای تولید نفت در دریای خزر و پارس جنوبی همکاری می کنند

دیدار وزیر امورخارجه دانمارک زنگنه: ایران و دانمارک برای تولید نفت در دریای خزر و پارس جنوبی همکاری می کنند

۱۳۹۴/۱۰/۱۶ ۱۶:۲۶:۵۸ ۱۶ دی ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

تهران- ایرنا- وزیر نفت گفت: شرکت های دانمارکی به همکاری در دریای خزر علاقه مندند اما ایران تمایل دارد این کشور در توسعه لایه نفتی پارس جنوبی مشارکت کند.

 به گزارش وزارت نفت، بیژن زنگنه بعدازظهر روز گذشته پس از در دیدار با «کریستین ینسن» وزیر امور خارجه دانمارک افزود: ایران به توسعه همکاری با شرکت های دانمارکی در بخش بالادستی، خدمات نفتی، پتروشیمی وپالایش علاقمند است.
وی با بیان این که دانمارک دارای شرکت های توانمندی در صنعت نفت است، تاکید کرد: شرکت های دانمارکی می توانند در بخش های مختلفی با ایران همکاری کنند.
وزیر نفت افزود: شرکت های دانمارکی برای همکاری با شرکت های بزرگ و قوی ایران تلاش کنند؛ در این میان دولت دانمارک می تواند از طریق پوشش بیمه ای و سرمایه گذاری، از شرکت های دانمارکی برای تحقق این امر حمایت کند.
وی به امضای یادداشت تفاهمی در زمینه ارائه بیمه صادراتی میان وزارت اقتصاد و هیات دانمارکی اشاره کرد و گفت: این یادداشت تفاهم بعد از لغو تحریم ها عملیاتی خواهد شد.
زنگنه، دورنمای همکاری با دانمارک را مناسب ارزیابی کرد و ادامه داد: این کشور در همکاری با ایران سابقه خوبی داشته است.
وزیر نفت دراین باره که آیا شرکت های دانمارکی به حضور در بخش ال.ان.جی در ایران علاقه مند هستند، افزود: این شرکت ها علاقه مندی خود را در سطح پایین برای همکاری در این زمینه ابراز کرده اند اما باید این پیشنهاد طوری باشد که برای دو طرف جذاب باشد که اکنون این گونه نیست.
زنگنه درباره اینکه «آیا پیش از این، ایران با شرکت های دانمارکی در صنعت نفت همکاری داشته است»، گفت: ایران پیشتر در بخش پتروشیمی و در تولید آمونیاک با لیسانس شرکت تاپسو همکاری داشت.
به گزارش ایرنا، شرکت مرسک دانمارک، در بخش های مختلف صنعتی از جمله، کشتیرانی کانتینری جهان و آفشور (تجهیزات فراساحل) فعالیت های دریایی دارد. این شرکت به دنبال آن است در بخش آفشور نیز با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همکاری کند.
این شرکت همچنین در توسعه و تولید نفت از لایه نفتی میدان گازی پارس جنوبی با قطر همکاری دارد.
در حالی که قطر روزانه بش از ۶۰۰ هزار بشکه نفت از لایه نفتی پارس جنوبی برداشت می کند، ایران در نظر دارد با خرید کشتی ویژه (FPSO ) تا دو سال آینده، تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی را آغاز کند.
در سال های گذشته حجم مبادلات بازرگانی دو جانبه رشد قابل توجهی داشته و از ۷۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۰ به بیش از ۲۲۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۱ افزایش یافته است.
تراز تجاری ایران با دانمارک منفی است؛ این کشور در مقابل ۱۲ میلیون دلار واردات از ایران، سالیانه ۲۱۳ میلیون دلار کالا و خدمات به کشورمان صادر می کند.
به دنبال مساله کاریکاتورهای موهن و تحریم کالاهای دانمارکی در کشورهای اسلامی از جمله ایران، حجم مبادلات تجاری در سال ۲۰۰۶، ۱۱ درصد کاهش یافت و به ۱۲۰ میلیون دلار رسید.
اقلام صادراتی دانمارک به ایران شامل ماشین آلات صنعتی، مواد شیمیایی، تجهیزات و لوازم پزشکی، دارو، قطعات الکترونیکی و خدمات مشاوره ای در بخش های مختلف صنعتی است و زمینه های صادرات ایران به دانمارک نیز شامل فرش و صنایع دستی، خشکبار و محصولات کشاورزی، مواد معدنی و شیمیایی، مصالح ساختمان، محصولات پتروشیمی و خاویار است.