دکتر فرهاد حنیفی در گفتگو با هفته نامه اطلاعات بورس تاکید کرد: گروه توسعه ملی به دنبال پروژه های ایجادی است

خانه » دکتر فرهاد حنیفی در گفتگو با هفته نامه اطلاعات بورس تاکید کرد: گروه توسعه ملی به دنبال پروژه های ایجادی است

دکتر فرهاد حنیفی در گفتگو با هفته نامه اطلاعات بورس تاکید کرد: گروه توسعه ملی به دنبال پروژه های ایجادی است

۱۳۹۴/۱۱/۲۵ ۱۱:۰۳:۴۹ ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار شرکت|

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی که از شرکت های زیر مجموعه بانک ملی است از عرضه سهام جدید و انتشار اوراق استصناع خبر می دهد .دکتر فرهاد حنیفی هر گونه سرمایه گذاری بانک ملی را در زمینه پروژه های ایجادی می داند زیرا معتقد است این موضوع ،همراه کسب بازده فعالیت برای سهامداران و سرمایه گذار ، اشتغال زایی را هم افزایش می دهد .او که دارای مدرک دکترا در زمینه مدیریت مالی است ، حدود دو سالی است که از سوی مدیر عامل بانک ملی ایران  پست مدیریتی گروه توسعه ملی را دریافت نموده است .

شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی یک شرکت سهامی عام است و در ابتدا با نام سرمایه‌گذاری بانک ملی ایران شناخته می‌شد اما در سال ۱۳۸۹ به شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی تغییر نام یافت.

شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در سال‌های اخیر از لحاظ رتبه‌بندی مالی در فهرست ۱۰۰ شرکت برتر کشور از سوی سازمان مدیریت صنعتی قرار گرفته است. همچنین در رتبه‌بندی شرکت‌های برتر سال ۱۳۹۳ برای معرفی برترین های اقتصادی ایران، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در فهرست یکی از ۱۰ شرکت پیشرو قرار گرفت. معیار اصلی در انتخاب شرکت‌های پیشرو تغییر رتبه فروش شرکت‌های فهرست صد شرکت برتر ایران طی چهار سال اخیر است .

زیر مجموعه های شرکت به عنوان مثال از گروه مواد غذایی مانند ۴۴ درصد سهام توسعه صنایع بهشهر و یا بخش گروه شیمیایی ها مانند ۵۱ درصد از سهام شرکت پتروشیمی شازند اراک و یا بخش واسطه مالی را مانند ۶۰ درصد سرمایه گذاری توسعه ملی و یا ۴ درصد از مشارکت بانک اقتصاد نوین را در زیرمجموعه خود دارد.بانک ملی و این گروه توسعه ملی در بسیاری از شرکت ها یا مالکیت صد درصدی دارند و یا در درصد اندکی مشارکت می کنند . اما در مجموع موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه سرمایه گذاری در سهام ، سهم الشرکه ، واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رای با هدف کسب انتفاع است به طوری که به تنهایی یا به همراه اشخاص تحت کنترل یا اشخاص تحت کنترل واحد ، کنترل شرکت ، موسسه یا صندوق سرمایه پذیر را در اختیار گرفته و یا در آن نفوذ قابل ملاحظه یابد.

در این رابطه برای اطلاع از چگونگی فعالیت شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی گفتگویی را با دکتر فرهاد حنیفی مدیرعامل این شرکت انجام دادیم که در ادامه متن کامل آن را می خوانید.

ابتدا در مورد  انتشار اوراق استصناع  گروه توسعه ملی بفرمایید که در چه مراحلی و با چه اهدافی در گروه مورد نظر قرار گرفت ؟

همانطور که از نام استصناع مشخص است این اوراق برای ساخت و تکمیل پروژه های عمرانی ، تولیدی و معدنی قابلیت تطبیق دارد و پروژه صنعتی و معدنی ما یک پروژه بالای هزار میلیارد تومانی است . در واقع تصمیم گرفته شد تا بخشی از تامین مخارج پروژه از محل اوراق استصناع تامین شود. در سررسید این اوراق نیزمی توان از محل عواید پروژه و یا تامین مالی جانبی که صورت می گیرد بازپرداخت اوراق را انجام داد .

در گروه توسعه ملی تصمیم گرفته شد تا در شروع پروژه صنعتی و معدنی الزاما از منابع بانک ملی استفاده نشود و تمام کارهای مربوط به قرارداد با خارجی ها ،بحث های گشایش اعتبار، مجوزهای بانک مرکزی برای انجام گشایش اعتبار LCها قبل از شروع طرح ،انتشار اوراق استصناع انجام شود . به عبارتی با این کار در نظر داریم به سرمایه گذاران اوراق استصناع این گونه اطلاع رسانی کنیم که اطمینان داشته باشند این اوراق منتشر شده و وجوه آن متکی  به ساخت یک پروژه مشخصی است و چه بسا از حدود یک تا یک سال و نیم بعد از محصول تولید شده سرمایه گذاران می توانند  شاهد ایجاد درامد از محل شرکت وجوه سرمایه گذاری شده باشند ، البته با این توضیح که بعد از سررسید سه ساله این اوراق استصناع از عواید و فروش محصول عواید شرکت به سرمایه گذاران پرداخت می شود .

همانطور که مستحضرید مبلغ این اوراق حدود ۱۶۲ میلیارد تومان است و نرخ سود آن ۲۳ درصد است و در فواصل سه ماهه پرداخت می شود .بازپرداخت اصل وجوه سرمایه گذاران در پایان سال سوم است. بازار گردان آن شرکت تامین سرمایه نوین است ،نهاد واسط آن سپرده گذاری مرکزی است و بانی آن شرکت صنعتی و معدنی است و ما به عنوان گروه توسعه ملی ضامن پروژه هستیم .

هزینه تمام شده برای انتشار اوراق چه قدر بوده است ؟

 معمولا در انتشار اوراق وقتی شرکت تامین سرمایه حضور دارد چند حق الزحمه دریافت می کند .یک حق الزحمه مربوط به بحث بازار گردانی اوراق است .یک حق الزحمه مربوط به تعهد پذیره نویسی است . یعنی قرار براین است هر آنچه اوراق عرضه می شود اگر خریداری نشد توسط شرکت تامین سرمایه از طریق بازاریابی که انجام می دهد تامین مالی بشود .

در اینجا ما برای اینکه اوراق یک مقدار جذابیت بیشتری داشته باشد و کار ما با هدف شرکت تامین سرمایه بهتر ومناسب تر باشد اقدام خاصی را در نظر گرفتیم و آن این بود که با توافق بخشی ازحق الزحمه تامین سرمایه را کم کردیم و حدود یک درصد را روی سود اوراق اضافه کردیم تا این جذابیت برای مشارکت سرمایه گذاران بیشتر شود . با توجه به مجموع هزینه های اوراق برآورد ما این است که حداقل نر خ اوراق معادل ۲/۲۵ درصد ، مجموع هزینه این اوراق باشد .

با توجه به اینکه این به عنوان اوراق اول محسوب می شود وهمیشه در اوراق اولی ها مشکلاتی وجود دارد آیا با مشکل خاصی مواجه نشدید ؟

ببینید معمولا در کشور اولی ها در عین حالی که جذابیت هم داشته باشند و همه عوامل پروژه هم بخواهند به نتیجه مطلوب برسد باز هم مشکلات زمان بربودن را دارند وحداقل ۶ ماه زمان می برد .از طرف دیگر در چارچوب مدیریت ریسک به صلاح نبوده است که بخش مهمی از پروژه از این طریق تامین مالی شود .

چند درصد پروژه مربوط به این اوراق است ؟

 شاید حدود ۱۳ تا ۱۴ درصد از این پروژه ها از طریق اوراق استصناع تامین شود . اما ما عملا نمی گذاریم پروژه معطل این اوراق بماند تا به پیشرفت برسد در واقع پروژه متکی به اوراق نیست و پروژه به مرور در حال ساخت است . در حالیکه اوراقی که بابت آن می خواهد منتشر شود شاید هنوز به مرحله انتشار هم نرسیده است . بنابراین اشکالی که ایجاد می کند در نهایت می گوییم این ساختمان را می خواهیم بسازم ولی مجبوریم ساختمان را شروع کنیم این یکی از نکاتی است که در واقع کار را یک مقدار پیچیده می کند و شاید بعدها سازمان بورس می تواند مدعی بشود که این اوراق را برای این کار منتشر کردید ولی در زمانی که وجه را جمع اوری می کردید مثلا ۳۰ درصد ساختمان پیشرفت کار داشته است . این یکی از مشکلات ما است .و به نظر می رسد سازمان بورس باید یک ساده سازی را در این زمینه داشته باشد . و با توجه به اینکه هیات دولت هم در نظر دارد که نقش بازار سرمایه را در تامین مالی در نظر گرفته شود و ابعاد بازار سرمایه گسترده تر شود بنابراین نیازمند حمایت  سازمان بورس هستیم تا در تسهیل انتشار اوراق کمک کند .

در مورد مساعدت های سازمان بورس بیشتر توضیح دهید ؟

مثلا در مورد همین اوراق استصناع که گفتم قرار است پروژه آن در زمینی ساخته شود .بنابراین این زمین نیازمند مجوز است و یا مجوز هایی اعم از محیط زیست و … است و در زمانی که مجوز های پروژه ها با تاخیرمواجه باشد عملا روند اوراق استصناع را کند می کند .

اما بحث کلی که مطرح است عملیات تامین مالی در بورس است که اینها باید ساده سازی شود . به عنوان مثال در مورد اوراق استصناع به نظر در زمانی که شرکت تصمیم می گیرد که وارد فرایند اوراق استصناع بشود یعنی اززمانی که شرکت تصمیم گرفت تا در ساخت از این وجوه استفاده کند سازمان بورس می تواندهر آنچه پیشرفت در پروژه وجود دارد را به عنوان صورت وضعیت در نظر بگیرد .قاعدتا هر پروژه ای ناظری دارد و صورت وضعیت ها را تایید می کند و ما از این طریق می توانیم آن صحتی که سازمان بورس به دنبال آن است ،برسیم .کما اینکه پروژه ها از نوع استصناع خیلی راحت می توان از طریق رویت کردن پی به صحت ان برد و نسبت به بررسی مصارف وجوه اقدام کرد .اینها مواردی است که کمک می کند تا انتشار اوراق استصناع و ظرفیت استفاده آن در بورس را افزایش دهد.

سوال بعدی ما در مورد اوراق خزانه اسلامی است .به نظر این اوراق به فرابورس داده شده است در مورد این توضیح دهید .

در کشور ما موضوع انتشار اوراق خزانه اسلامی واقعا خالی بود، درحالیکه شاید همه کشورهای دنیا این ابزار مالی را تحت عنوان اوراق خزانه مورد استفاده قرار می دهند . در واقع اوراق خزانه اسلامی کاری است که دولت انجام می دهد. مثلا آنچه که طلبکار هستند را دریافت کنند . به عبارت دیگر زمانی که شما از دولت طلبکار هستید باید هر روز به مدیران دولتی رجوع کنید تا طلب خود را بگیرید در حالیکه می توان برای مطالبات با اوراقی که در دست دارید به نفر ثالثی هم مراجعه کرد و به طلب خود رسید . شرکت فرابورس تا حدی پی گیر بود که از طریق این مجموعه تحت عنوان اوراق خزانه عرضه شود واطلاع داریم که شرکت فرابورس طرح اولیه را ارائه نمود و چندین جلسه فرابورس با شرکت ها و بانک ها برگزار کرده است .

البته فعلا قطعی نیست که صاحب اوراق خزانه فرابورس یا سازمان بورس خواهد بود .اما سوال ما این است اگر به فرابورس برود آیا مزیت نسبی دارد ؟

اوراق خزانه اسلامی به عنوان مثال به بانک ملی به عنوان عامل تعیین شده از طرف دولت در نظر گرفته شده است .از لحاظ کار اجرایی و معرفی عمده کار را شرکت فرابورس انجام داده اما سازمان بورس هم اقداماتی در کنار آن انجام داده است اینکه نهایتا سازمان بورس چگونه حمایت می کند و همه امور درشرکت فرابورس تقسیم می شود این چیزی است که به سلیقه خود سازمان بورس بر می گردد . اما در مجموع انتشار اوراق خزانه اسلامی در ابتدا از بابت عملیات اجرایی بخش پیمانکاری پروژه با دولت است ،‌بانک عامل هم بانک ملی است و یک وزارتخانه ای که باید وجوه  را تسویه کند و در نهایت هم سازمان بورس و فرابورس هستند که مسئولیت کار را به عهده می گیرند .

فکر می کنید ممکن است در زمینه انتشار اوراق که پایان سال است و آیا فروش خواهد رفت .مثلا هزار میلیارد اوراق به مپنا داده شده است آیا این همه حجم اوراقی که می خواهد منتشر شود قابل استفاده خواهد بود ، با توجه به اینکه آخر سال است و قطعا کسری مالی هم به دلیل هزینه های آخر سال وجود دارد ؟

همیشه در سررسیدها دولت تاکید دارد که وجه مردم پرداخت شود و ما موردی نداریم که وجه مردم در سررسید اوراق پرداخت نشده باشد .البته ممکن است که درزمان سررسید ها از بانک ها برای انجام تعهد به موقع مساعدت گرفته شود، اما تعهدات به مردم و سرمایه گذاران به موقع انجام خواهد شد و این را می توان با اطمینان گفت و تجربه سال های قبل ما هم این ادعا را ثابت کرده است .

برای عرضه سهام چه کارهایی قراراست انجام دهد ؟

تقریبا از زمانی که در شرکت مستقر شدیم با توجه به جمع بندی و ظرفیت سازی گروه این گونه در نظر گرفتیم که بتوانیم هر ساله یکی از شرکت ها را به فهرست پذیرش بورس اضافه کنیم . سال قبل شرکت سیدکو را به عنوان هلدینگ سیمانی وارد بازار بورس کردیم و امسال هم در صدد هستیم که تا آخر سال هلدینگ شفا دارو را وارد بورس کنیم .در هلدینگ شفادارو که حداقل ۲ تا ۳ زیر مجموعه دیگرهم هستند که اینها هم صاحب صلاحیت  ورود به بورس اند . از جمله شرکت داروسازی دانا ، راموفارمین یا پخش رازی است . شرکت پخش رازی که به تنهایی سالانه حدود ۲ هزار میلیارد تومان فروش دارد .

 در حوزه کشت و دامپروری هم گروه توسعه ملی شرکت بزرگی در شمال شرق در منطقه پارس آباد دارد و یکی از انتخاب های دیگر ماست که وارد بورس شود .

درحوزه ساختمان هم که فعال هستیم می خواهیم شرکتی را با صد درصد مالکیت به نام شرکت ساختمان بین الملل را وارد بورس کنیم . در واقع این شرکت پروژه های بزرگی در تبریز و تهران دارد و این هم از جمله انتخاب های ما برای ورود در فهرست بورس است . یکی از شرکت هایی که قطعا واجد شرایط پذیرش در بورس است همین شرکتی است که اوراق استصناع برای آن منتشر شده است. در حال حاضر پیشرفت فیزیکی این پروژه حدود ۶۰ درصد و برآورد می کنیم تا اوایل سال ۹۶ به بهره برداری برسد .بنابراین در نیمه دوم سال۹۵ می توانیم عرضه سهام آن را به سازمان بورس آغاز کنیم تا ازاین طریق به تدریج سرمایه گذاران و سهامداران با عرضه آن آشنا بشوند .

برای عرضه سهام شرکت شفا دارو آیا براورد قیمت مشخصی دارید؟ واینکه چه موقع قصد عرضه آن را دارید ؟

معمولا برای عرضه سهام و قیمت آن عملا چند فاکتور را در نظر می گیریم. ما به دنبال آن نیستیم که سهام در دامنه های بالاتری عرضه شود ، بلکه برای ما اهمیت دارد که سهام ما برای سهامدارن جذابیت داشته باشد و در زمانی که سهامداران این سهام را خریداری می کنند ، علاقمند باشند که آن را مدت ها نگه دارند .اینها فاکتورهای اساسی ماست.

ما برای عرضه سهام از گزارشات کارشناسان دادگستری رسمی استفاده می کنیم و یا از کارگزاری بانک ملی هم مشاوره می گیریم و در جمیع آنها نیز وضعیت فعلی بورس را هم در نظر می گیریم و در نهایت سهام عرضه می کنیم. به نظر می رسد در متوسط P/E  که در حال حاضر سهام دارو دارد ما هم در شرایط موجود عرضه را انجام می دهیم یعنی P/E بازار می تواند وضعیت قیمت گذاری سهام دارویی ما را مشخص می کند .

سهام شرکت شفادارو بیشتر شبیه کدام شرکت موجود در بورس است ؟آیا شبیه تیپکو و یا البرز است ؟

قاعدتا تیپکو و البرز از نظر سایز بزرگ تر از شفا دارو هستند و اگر آنها ۳۰ درصد بازار را تشکیل دهند شرکت شفا دارو ۱۵ درصد بازار را تشکیل می دهد . در واقع از نظر طیف محصولات تولیدی با شرکت شصتا قابلیت مقایسه دارد.چون در بخش دارویی ها حتی تولید قرص و یا شربت هم تنوع محصولی وجود دارد و این در عرضه و توجه بازار قابل تغییر است .

این طور که گفته و یا شنیده می شود گروه توسعه ملی قرار است در جزیره قشم پروپیلن تولید کند . در رابطه این پروژه هم توضیح دهید که تا چه مرحله ای پیش رفته است ؟

شرکت توسعه ملی بانک ملی خیلی دنبال دست دست کردن سهام در بازار ثانویه نیست . ما به دنبال کارهای ایجادی هستیم ، یعنی بتوانیم پروژه ای را ایجاد کنیم تا از طریق آن علاوه بر کسب بازده ،اشتغال زایی را بوجود آورد .حالا این پروژه جزیره قشم هم نقش خوبی در زمینه محرومیت زدایی دارد.

وقتی این پروژه بخواهد آغاز شود نیازمند گذشتن ازچندین مرحله است مثلا زمین و تامین خوراک گاز  … است. در این رابطه کمیته تخصیص خوراک باید شرکت ملی گاز تصمیمات مقتضی را انجام دهد . این کمیته تصمیم می گیرد که از کجا و چگونه این کار را انجام دهد . مرحله بعد مجوز ها یا لایسنسی است که مشخص شود از کدام تکنولوژی و یا شرکت اروپایی می توان این لایسنس را تامین کرد . در حال حاضر با دو شرکت اوبه و شرکت لورگی مقدمات آن انجام شده و قرار بود بعد از برجام تصمیم نهایی گرفته شود و حالا با تایید برجام روند لایسنس آن به طور جدی دنبال خواهد شد .

چه میزان سرمایه گذاری برای پیشبرد پروژه در نظر گرفته شده است ؟

حدود ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است و این عدد برای سه پلنت خواهد بود. اینکه قرار است از گاز، متانول تولید کنیم و از متانول، پروپیلن و از آن هم پلی پروپیلن تولید کنیم .بنابراین تصور کنید که چه حجم بزرگی را این سه پلنت ایجاد خواهد کرد .

آیا در جزیره قشم هم مکان یابی شده است ؟

بله .طبق قراردادی که با منطقه آزاد قشم داده شده زمینی تعیین و حصارکشی شده است و مساحت آن ۲۳۴ هکتار است و منطقه آن هم به سمت خلیج فارس است یعنی در بخشی که ابتدا عمق ساحل به ۳۰ متر می رسد و این اتفاق خوبی برای بارگیری محصول خواهد بود .

چرا قشم برای این کار انتخاب شده مگر قرار نبود جزیره قشم قطب فولاد باشد؟

اولا فعلا که در جزیره قشم کار بزرگی صورت نگرفته است و شاید این اولین پروژه بزرگی باشد  و تا سال های سال هم این بزرگترین پروژه خواهد بود.نکته دیگر اینکه فولاد و پتروشیمی دو صنعت آب بر هستند و احساس می کنیم این اتفاق برای پتروشیمی نیزمناسب باشد .

سوال دیگر ما این است که سال مالی چند تا از شرکت های گروه توسعه ملی قبل از مجموعه شماست آیا برای زمان بندی آنها اصلاحاتی را انجام دادید ؟

وقتی ما گزارش مالی می دهیم در واقع آخری هستیم همه قبل از ما هستند . در مجموع در قراردادهای حسابرسی می گویند اگر صورت مالی آن شرکت ها مربوط سه ماه قبل باشد آخرین اطلاعات سه ماه قبل گرفته می شود . اگرمربوط به شش ماه قبل باشد این دیگر زمان بندی مناسبی ندارد .مثلا ما ۲۹/۱۲ هستیم و یکی از شرکت های ما ۳۱/۶ است که باید آن را جابه جا کنیم ولی عمده این زمان بندی ها را سعی کردیم برطرف کنیم .

در مورد مطالبات سنواتی خودتان بگویید که به نظر ۱۹۷ میلیارد ریال بوده است در این مورد چه نظری دارید؟

واقعیت این است که بعضی از مطالبات ما مطالباتی نیست که ما بخواهیم وصول کنیم . مثلا شرکتی است مانند ایران ترانسفو که مطالبات سود سهام داریم  ولی این شرکت ها نیاز به افزایش سرمایه دارد . شرکتی که مجموع دارایی آن ۱۷۰۰ میلیارد تومان است . این شرکت اگر با ۴۰ درصد دارایی  سود سهام آن تامین مالی بشود باید بالای ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه داشته باشد در حالیکه این شرکت ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه دارد به همین خاطر طلب سود سهام ما در شرکت ایران ترانسفو اولویت اول ما تبدیل به افزایش سرمایه است .

بعضی از مشارکت ها هستند که باید به انتها برسد.یک بخشی دیگر هم مربوط به لیزینک بانک ملی است و در این لیزینک باید کار حقوقی آن انجام بشود . بعضا زمان می برد و از گزارشاتی که داشتیم  نشان می دهد یک بخشی از آن وصول شده است.

به نظر در مورد پرداخت سود طی  ۸ ماهه یک سری موضوعاتی رعایت نشده است در این مورد چه تحلیلی دارید؟

در مورد پرداخت سود سهام حقیقی و حقوقی ها پرداخت ها صورت گرفته است . فقط دو تا شرکت مربوط به بانک ملی بوده که با تاخیرسود در نظر گرفته شده است که البته این تاخیر با اطلاع خود آنها بوده چون آنها می خواستند افزایش سرمایه بدهند و ما هم به این دلیل که آنها می خواهندافزایش سرمایه بدهند سود سهام را پرداخت نکردیم . خوشبختانه در این زمینه کارهای آن انجام شده و در حال حاضر حق تقدم در بازار معامله است .

در رتبه بندی هایی که شفافیت بورس انجام می دهد در مورد گروه توسعه ملی قابلیت اتکا ان رتبه ۶۹ بود در حالیکه ارائه اطلاعات به موقع شما ۸۳ بوده است . سوال ما این است که چرا این فاصله است ؟

بزرگ بودن گروه توسعه ملی و متعدد بودن شرکت ها و لایه لایه بودن گروه باعث می شود تا ارائه اطلاعات زمان بر شود . به عبارتی در ضوابط سازمان بورس همان زمان بندی که برای یک شرکت در نظر گرفته می شود همان زمان هم برای شرکتی در نظر گرفته می شود که بالای ۹۰ تا زیر مجموعه دارد بنابراین موضوع ، زمان بندی ها به تاخیر می افتد . ما هر کاری می کنیم نمی توانیم رتبه خود را با دیگر گروه ها برابرکنیم . به عنوان مثال یکی از زیر مجموعه های ما شرکت توسعه صنایع بهشهر است که این شرکت دو تا سه زیر مجموعه دارد و عضو هیات مدیره آن هم بانک اقتصاد نوین است از طرفی خود بانک اقتصاد نوین هم زیر مجموعه دارد .بنابراین باید در ابتدا بانک اقتصاد نوین امور رسیدگی خود را به انتها برساند و بعد به عنوان ارزش ویژه تحویل توسعه صنایع بهشهردهد ، توضیح بیشتر اینکه حساب های آنها باید به عنوان ارزش ویژه آماده سازی شود ، ونهایت هم ما بعد از توسعه صنعت بهشهر به حساب های خود را ارائه دهیم و بدین دلیل واضح از لحاظ رتبه بندی عقب می مانیم .

آیا برای رفع و یا سهولت آن اقدامات خاصی انجام ندادید که از لحاظ رتبه بندی به حد قابل قبولی برسید؟

ما در جلسات سازمان بورس پیشنهاد دادیم که وزن ضرایب را تغییر داده شود ،یعنی آن مواردی که به دلیل گستردگی گروه نمی تواند به زمان رتبه بندی برسد را با شاخص هایی تغییر داده شود تا واقعی تر شود و در این رابطه هم خوشبختانه پیشنهاد ما پذیرفته شد و حالا باید منتظر باشیم تا بازخورد آن را ببینیم .

گفتگو: مریم میخانک بابایی